Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:34 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Мар, 2011 11:43 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
За 10 човека

1 кг кускус,
1 кг агнешка плешка или телешки джолан,
1 малка бяла зелка,
1 кг лук,
4-5 домата,
500 г тиква или тиквички,
250 г бяла ряпа,
250 г патладжан,
500 г моркови,
2 люти чушки,
масло или зехтин за булиона и за кускyса,
кориандър,
черен пипер.
шафран
жълт оцветител
сол

В тенджерата се слагат месото, нарязано на парчета, 2 глави лук, нарязани на ивички, зелето, нарязано на пачета, мазнина, шафрана, оцветителя, черния пипер и солта. Залива се с вода.
Зеленчуците се нарязват на едри, продълговати парчета, лукът - на четвъртинки. Патладжаните не се белят.

Когато месото е полусварено се слагат зеленчуците по ред на сваряване. Почва се с морковите, ряпата и доматите, после се слага лукa и най-накрая патладжана, тиквичките и лютата чушка. Ако слагате тиква, сварете я отделно в малко булион. Сосът на готовия кускус трябва да е като на телешко варено - не много воднист. Общо взето, не трябва да покрива месото и зеленчуците.

При сервиране кускyса се залива със сос - но не трябва да плува вътре. Отгоре се поставят зеленчуците и най-накрая - месото. Сервира се допълнително сос в купичка, ако някои обича да е по-сочно яденето.

Image
Image


Attachments:
kuskus2.jpg [95.31 KiB]
Not downloaded yet
kuskus.jpg [102.27 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2011 10:07 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Изпълних почти дословно рецептата, сготвих за първи път този кускус от Казабланка, и резултатът беше много вкусен. Използвах телешко месо.

Image
Image


Attachments:
DSC00495-2.jpg [56.43 KiB]
Not downloaded yet
DSC00493-2.jpg [60.22 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2011 1:07 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Миш, изглежда страхотно! Адмирации. :)

Дали мога да пропусна ряпата?!? Сурова не я обичам, варена не съм я и опитвала, а и незнам продават ли се още такива зимни, сезонни зеленчуци?!?


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2011 9:41 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря и на двете ви, Кристи, Миш:) Както казах и в друга тема, ще се опитам да го спретна в почивните дни, даже и с ряпата, на която също не съм биг фен:)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2011 10:20 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Лудетина, може и без ряпа, но те съветвам да опиташ поне с една. И аз преди да ям за пръв път, имах предубеждения, но бях много приятно изненадана от вкуса и готвена. (Става и с пъщарнак, които се доближава по вкус до моркова.)


Мацо, надявам се, че вече няма да имаш проблем с приготвянето и очаквам с нетърпение отзиви. :)

Като имам време, ще пусна още една рецепта с лук, нахут, стафиди и канела. Лично на мен, това ми е любимият кускус.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2011 10:37 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Всичко се продава вече ЛУдетина!:-) . Намират се и патладжани и тиквичка и ряпа. Това го готвих преди няколко дена. Аз също не бях слагала ряпа в манджа. Малко преди това правих една супа с агнешко, в която също имаше ряпа и бях учудена от добрият вкус. Пробвай , няма да съжаляваш. Аз купувам от тази вносната, една такава дълга и бяла. Тя е с доста по- мек вкус от другата. И понеже ползвах домати от консерва, ги сложих по накрая, а не както пише в рецептата.
И още веднъж благодаря на Кристина както за рецептата, така и за личните, обширни напътствия, които ми даде.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2011 11:58 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Ей, ти пък Миш! Нищо изключително не съм направила и започвам да се изчервявам от толкова благодарности. ;) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2011 2:26 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Идвам с рапорта:)
Вчера реших, накупих и започнах. Само че започнах без месото, че исках да е безмесно. "Натургах" зеленчуците, по ред на омекване, но сипах течност по-късно, тоест - позадушиха се първо. След това приготвих (пак по странен начин, но ми се стори успешен) кускуса, като на финал го задуших над готвещите се зеленчуци. Понеже не го правех за снимка зеленчуците бяха нарязани на по-малки парчета, макар и пак продълговати. Зелето обаче преобладаваше като вкус, въпреки, че като количество не беше чак толкова много. Аз съм доволна, на мен ми хареса, мисля, че и малкото коте би го яла. Мацин определено не е фен на кускуса.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2011 2:53 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
А ряпа сложи ли, и ако да, хареса ли ти?


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 4:20 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Сложих всичко без лютата чушка. Не усетих особен вкус на ряпата, както казах - зелевия вкус преобладаваше, следващия път (ако изобщо го правя) ще е без зеле. А Мацин твърдо отказа и зеленчуците, та затова имам колебания за следващ път.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 5:50 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, ако мъжът ти е против зеленчуците, може да опиташ да приготвиш кускус с лук, стафиди и нахут. Той е по-хубав с пиле. Слагат се 1 кг лук (минимум), 100-150g стафиди и една малка консерва нахут (бели се, преди да се сложи в соса). Подправките са: канела на пръчка, черен пипер, шафран и сол. Става малко сладко-солен от стафидите и лyка. Aз много го обичам.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 5:59 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Кристи, доколкото познавам Мацин, най-много ще се зарадва на чисто месо. Кус-кусът и зеленчуците са за мацки и деца ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 6:35 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Кристи, благодаря ти. Ще пробвам и тази рецепта, но не заради Мацин. Той категорично не харесва кускус:)
Биски, напълно права си, хубавото е, че и аз предпочитам чисто месо, но понякога ми се дояждат и други неща:)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB