Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:08 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 
Message
Сготвено на: 09 Юли, 2004 12:04 am Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Преди няколко години на Графа в София имаше една чудна кръчмичка - "Масис". Държеше я арменецът Ончо, който правеше най-вкусните магданозени кюфтенца на света! По всяко време на денонощието! Къде си, Ончо :cry: Ето неговата рецепта:

АРМЕНСКИТЕ МАГДАНОЗЕНИ КЮФТЕНЦА НА ОНЧО
Пропорциите са на 1 връзка много ситно накълцан магданоз /без дръжките и не в блендер/ 1 яйце, 1 с.л. брашно, 1/2 ч.л. черен пипер, 3-4 щипки сол, щипка сода бикарбонат. Всичко се меси продължително /ок.10 мин./ и се оставя за половин час в хладилника. После се гребва със супена лъжица от сместта, овалва се в брашно, изтупва се от излишното количество, оформя се кюфтенце и се пържи на силен огън. Отцежда се върху хартия.

Топли или студени, кюфтенцата на Ончо са като сюнгер - пият бири, вина и мастики на поразия. За мастика или водка са най-хубави студени със сос от чесън и кисело мляко.

И накрая да си призная - уж ги правя точно по рецептата, но никога нямат онзи опияняващ вкус на Ончовите кюфтенца...


Last edited by to4ica on 11 Юли, 2004 1:38 am Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2004 9:20 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Тъкмо се чудех какво да правя за вечеря :?
Ще ги пробвам задължително... и на мен отдавна ми се иска да пробвам що е това магданозени кюфтета!! :D


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2004 9:31 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Чудя се как ли си се добрала до рецептата. Вероятно човекът не ти е казал цялата истина и затова не стават точно като неговите.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2004 10:30 am Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Не, дори съм го гледала как ги прави.Но друго си беше надвечер като захладнее, да седнеш на една непретенциозна масичка и да викнеш с пълно гърло: "Ончо, дай 5 кюфтенца и 1 бира, че умира-а-ам!.." И Ончо на секундата ги мятка в тигана :lol: После идва и сяда за 2мин. на приказка да се чукне с малка чашка мастика. Тази мастика си беше все същата и въобще не намаляваше, но няма клиент, с когото Ончо на де е "пил".


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2004 11:01 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Направих кюфтенцата за мезе с подлучения сос за вечеря...изчезнаха за нула време.. :twisted: Браво!!!

Само един съвет към другите- вложете повече усилия в кълцането на ситно на магданоза...,мен малко ме домързя :oops: и затова леко напомняха на копривените кюфтета на майка ми...така че дерзайте!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2004 11:32 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Е, страшно се радвам, че ви е харесало!!! Май и на мен затова не ми се получават точно Ончови, защото не кълцам достатъчно ситно - доста игра е. Тука имаме един Mrachko, който много умело кълца със сатър :shock: Може да сподели опит.
Я кажи за тези копривени кюфтенца, много я обичам. копривата...


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2004 10:10 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Бих искала да дам точна рецепта,но не мога :?
Представляват като смес малко по рядка от тази за твойте кюфтета и малко повече брашно .Гребва се с лъжица и директно в мазнината(както при кюфтета от тиквички).Естествено копривата предварително е попарена и нарязана наситно ..подправки освен сол не се сещама отдавна не съм ги яла :(


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2004 1:24 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
И това стига - ще опитам. А копривата според мен други подправки не търпи - достатъчно ароматна е сама по себе си. Може би малко лимонов сок и счукани орехи? Или отделно орехов сос?


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2004 1:28 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Никога не съм яла такъв сос само съм чувала за него,ако имаш време постни го и кажи на какво друго отива освен на коприва? :)


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2004 3:42 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Виж тук, но това е дилетантски сос, имаше някаква класическа рецепта, ако успея да я намеря, ще ти кажа. А може би друг я знае?


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2004 9:28 am Вто 



Мога да ти дам идея как да накълцаш на много дребно магданоза, поне аз съм го правила и става. Най-лесно и най на дребно се режат пресни подправки с ножица, после можеш да я измиеш и пак да я ползваш по предназначение.


  
 
Сготвено на: 15 Яну, 2006 1:52 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Току-що направих нещо подобно на тези кюфтенца, но с листата от една огромна глава целина. Хич не са лоши, имат силен аромат и са по-пикантни. Смятам да ги хапнем с Дип с печени чушки


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Яну, 2006 3:13 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ей, добре че от време на време някой издърпа от нафталина някоя по-отдавнашна рецептичка, че и аз да я видя! Поклон, Антоновице!

А къде на "Графа" е била таз кръчмица и защо аз не я знам?


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Яну, 2006 6:57 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:

А къде на "Графа" е била таз кръчмица и защо аз не я знам?


Ами сигурно ти се е виждала много долнопробна с тия лекьосани покривки и не си обърнал внимание - на ъгъла на Графа и Шишман. Атмосферата беше готина и мезелъците, правеха и страхотно шкембе, но я няма от близо 10 години.
Иначе доста добри магданозени кюфтенца ядох оня ден в "Егур, егур" на Алабин, но изживяването няма нищо общо.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Яну, 2006 9:14 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
to4ica написа:
...но изживяването няма нищо общо.
Друго си е да ядеш на лекьосана покривка :mrgreen:.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2006 5:52 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Яну, 2006 11:50 pm Съб
Мнения: 2
Здравейте, за първи път съм тук, но аз Ончо Палабикян го познавам, ще го издиря и ще разбера какво, убягва за кюфтенцата, след това, ще пиша. А между другото в "Масис" беше много хубаво!


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2006 2:10 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Христо Велев написа:
Здравейте, за първи път съм тук, но аз Ончо Палабикян го познавам, ще го издиря и ще разбера какво, убягва за кюфтенцата, след това, ще пиша. А между другото в "Масис" беше много хубаво!


Човече, ако знаеш дали Ончо има някъде ново заведение, моля те кажи :plz: Толкова ми липсват неговите манджи...


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2006 10:28 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Яну, 2006 11:50 pm Съб
Мнения: 2
Преди, месец виждах Ончо, няма заведение, но до седмица ще го издиря.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2006 11:38 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Много на ситно накълцах магданоза даже повече сложих и според рецептата стана доста рядко. Трябваще доста брашно да сложа да са по-гъсти. Къде да отида да тествам какви трябва да са?


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2006 11:57 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Kabal написа:
стана доста рядко...

Според мен в "Егур, егур". В Бургас има едно арменско ресторантче в центъра, също са добри, а правят и приказни лозови сърмички. Ако сложиш повече магданоз, много добре отцеден от водата, ще стане, струва ми се. След много опити уставих, че като вкус важното е да не преобладава брашното, а магданозът.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2006 12:04 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
to4ica написа:
Kabal написа:
стана доста рядко...

Според мен в "Егур, егур". В Бургас има едно арменско ресторантче в центъра, също са добри, а правят и приказни лозови сърмички. Ако сложиш повече магданоз, много добре отцеден от водата, ще стане, струва ми се. След много опити уставих, че като вкус важното е да не преобладава брашното, а магданозът.

Е до Бургас ми е даелече. Да ти дам адреса да ми пратиш малко да видя що е то.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2006 11:13 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Kabal написа:
Да ти дам адреса да ми пратиш малко да видя що е то.
Да ти дам и моя адрес, като ще пращаш? :P


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2006 5:09 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
Kabal написа:
Да ти дам адреса да ми пратиш малко да видя що е то.
Да ти дам и моя адрес, като ще пращаш? :P


Я бе стига, какво пращане, нямаше ли да се виждаме чиния до чиния скоро?


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB