Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:57 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 22 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Юли, 2006 7:39 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Юли, 2006 8:30 pm Вто
Мнения: 5
Здравейте на всички, искам да дам някои идеи за микровълновата, без да претендирам за оригиналност или авторски права. Имат си и недостатъци, ама...

1. печене на патладжани
+ - бързо и чисто
- - няма горчивия и прегорял вкус на печен патладжан на скара или фурна и някакси не е същото

2. попарване и задушаване на коприва
Преди време половинката ми тръсна 1 огрооомен плик и поиска каша. Като се сетих колко вода ще ми трябва за попарването и нещо ми светна на горния етаж. натъпках треволяка в купа и за 5 мин. във микровълновата. Нямаше парене и освен това копривата изобщо не беше мокра, та после по-лесно я чистих от дръжките

3. забулени яйца
В този форум прочетох че ставали в микровълнова - вярно е, пускаш ги и след 5-6 мин. са екстра, а и порцелановите или йенски съдове по-лесно се чистят после

4. задушаване на чушки - колкото да се обелят
имах 1 кг и не ми се пускаше скара, а мразя да ми се мотаят люспи из яденето. Затова - във фурната за 6-8 мин., последва белене, пържене, и заливане с доматен сос

+ - бързо и икономично откъм ток
- - чушките се сбръчкаха и из цялата къща се понесе всепроникващата миризма на печени такива :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2006 9:06 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Загоритенджера написа:
4. задушаване на чушки - колкото да се обелят
имах 1 кг и не ми се пускаше скара, а мразя да ми се мотаят люспи из яденето. Затова - във фурната за 6-8 мин., последва белене, пържене, и заливане с доматен сос

+ - бързо и икономично откъм ток
- - чушките се сбръчкаха и из цялата къща се понесе всепроникващата миризма на печени такива :oops:


Добре дошла, Тенджерке!
Много обичам аромата на печени чушки, така че горното не би ме подразнило. Но някакси недолюбвам микровълнестата печка. Ползвам я единствено за размразяване и затопляне на манджи, но не и за готвене.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2006 2:48 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
По точка 4, отдавна ползваме микрото за печене на патладжани и цвекло. Смея да твърдя, че стават по-добре, отколкото на котлон или в чушкопек. Това важи с особена сила за цвеклото.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2006 7:26 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
печене на патладжани

А сега обясни степ бай степ- слагаш филии патладжани без вода, така ли? В затворен съд или открити?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2006 7:34 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
На патладжана му изрязвам "шапката", набождам с вилица 5-6 пъти равномерно по цялата повърхност и поставям в затворен съд, докато "кожата" се набръчка. Най-големият кеф е, че няма нужда от изцеждане на горчилката.

За цвеклото, обаче, Биски трябва да се изкаже.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2006 10:41 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Quote:
За цвеклото, обаче, Биски трябва да се изкаже

Абсолютно по същия начин: измивам с четка, леко подсушавам, набождам с вилица (иначе кожицата експлодира) и пека под капак. По някое време обръщам.

На мен ми харесват блатовете, изпечени в микровълновата, но честно казано, бих искала да имам и грил, и конвекция :roll: , за да не остава тестото прекалено бяло.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2006 11:33 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Юли, 2006 8:30 pm Вто
Мнения: 5
Добре съм ви заварила, чревоугодници :hug:
Знаех си аз, че няма да ви кажа нищо ново, ама карай...
Алеко, преди да си купя, и аз си мислех, че спокойно мога да мина и без нея... и още го мисля.
Не бих казала, че нещо става по-добре на МВ, отколкото по стандартния начин (освен може би задушени картофи), но може да се допусне разумен компромис между качество и време/усилия. Освен това таймера върши добра работа за такава като мене (вж. ника ми), да не говорим че на минутата решавам какво да размразя, а не го планирам 2 дни преди това (аз и планиране - да, да!)
Ние сме двама + дете и понякога не си струва да пускам фурната на обикновената печка само за 2 гювечета, особено лятото. А откакто имам МВ ги ядем на поразия.
Иначе за НИЩО на света не бих заменила чушка от чушкопек

biskvitkе какви блатове могат да се пекат в МВ - да не са от бутертесто? Аз само 1 път пробвах баница - не стана естествено.
Хайде лека нощ, че се олях


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2006 1:05 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей, Загоритенджера!

Блатовете са обикновени пандишпанени. Изпичат се за десетина минути и много се надуват, много повече, отколкото във фурната.

Рецептата е тук.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2006 2:37 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Quote:
Знаех си аз, че няма да ви кажа нищо ново, ама карай...
Не е ново само за нас използващите микро много усилено, за другите е новост и има на какво да се научат :P.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2006 3:31 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
Не е ново само за нас използващите микро много усилено, за другите е новост и има на какво да се научат :P.

Точно така си е - аз си обожавам микрото, но патладжан не би ми хрумнало да пека - пробвах преди малко - е, супер! Чисто и спретнато, и за нула време.Сега от патладжани няма да се отърват мойте хора :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2006 3:37 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ако им дойдат много на твоите хора, аз съм съвсем наблизо! :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2006 11:05 am Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
аз съм съвсем наблизо! :lol:

Такъв сладур си на новия аватар, че почвам умишлено увеличаване на количествата :P


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Сеп, 2006 11:21 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Мар, 2006 2:05 pm Пон
Мнения: 48
MR.LAZY написа:
На патладжана му изрязвам "шапката", набождам с вилица 5-6 пъти равномерно по цялата повърхност и поставям в затворен съд, докато "кожата" се набръчка. .


сега ако може и малко инфо - на колко минути долу-горе или да си следя кожата :roll: :roll: И никаква течност ли около патладжана ??? Че има няколко чакащи от неделя, да ги хвърля довечера :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Сеп, 2006 4:17 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не съм Мистъра, но ето от мен - следи кожата - патладжаните са с различни размери, степен на узрялост, съдържание на вода. Без никаква течност - те сами си изпаряват, а иначе ще бъдат като варени.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Сеп, 2006 7:40 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Йепс. Абсолютно вярно. Иначе ориентировъчно около 15 минути на макс за два патладжана с общо тегло 1,200 кг.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 10:10 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Само да добавя, че нашият макс е 750 W.

След около 9 минути патладжаните се обръщат, а след като се изпекат, се оставят за още няколко минути, без да се пипат.
А ако ги метнеш за малко на скарата, след като ги извадиш от микровълновата, никой няма да разбере, че са печени в MW 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 1:01 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Мар, 2006 2:05 pm Пон
Мнения: 48
MR.LAZY написа:
Йепс. Абсолютно вярно. Иначе ориентировъчно около 15 минути на макс за два патладжана с общо тегло 1,200 кг.


е моите бяха 3 х около 300 и съм улучила времето - 6-7 на мах (и моята е 750) после 12 на 2/3. Вода не сложих. Дори си пуснаха и изцедих.
Нямат аромат на огъня, ама като за в апартамента - стават, хем чистичко, хем бързо. :) Благодарско :idea:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 1:19 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2006 6:58 am Пет
Мнения: 224
Location: Стара Загора
Можете да го изтриете това, ако считате за нужно, но все пак... разгледайте го добре и помислете! :-?

Експеримент с цветя, поливани с преварена вода - първото с преварена в МВ, второто - с обикновена преварена:

Image
Image
Image
Image
Image


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 1:46 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Абе, нали ви викам, че има нещо гнило в тези микровълнести печки...


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 7:19 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Абе, нали ви викам, че има нещо гнило в тези микровълнести печки...
Яж, тогава камък-цвекло.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Сеп, 2006 9:24 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Злобар! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Сеп, 2006 9:26 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Недоверчивец :lol:!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 22 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB