Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:36 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 
Message
Сготвено на: 05 Авг, 2006 4:24 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Отдавна ми се искаще да започна такава тема, защото всеки може да сподели своя опит при пазаруване на хранителни продукти в супермаркети или квартални бакалии.

Аз започвам с:

1. В някои супермаркети количките се взимат срещу депозит в дръжката на количката от 20 или 50 стотинки. Но ако нямате 20 или 50, проверете из джобовете за 5 стотинки. Слагате ги в слота за 20 и готово. (N.B. Този номер не минава при някои колички в Кауфланд).

2. Ако в магазина попаднете на кашкавал "тип Моцарела", не се залъгвайте че има нещо общо с италианската си сестра. Просто ви продават неузрял кашкавал.

3. Внимавайте при покупка на замразени меса, зеленчуци или плодове, особено от непознати марки. Количеството втвърдена вода може да се окаже половината от продукта. Наличието на "сняг" е сигурен признак, че пакетът е бил размразяван.

4. Винаги сравнявайте бар-кода на етикета на продукта с този, изписан върху табелката на щанда. В магазините на самообслужване, служителите често "объркват" местата на скъпи и по-евтини стоки, което не е нищо друго освен евтин маркетингов трик.

Вие сте на ход!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Авг, 2006 5:05 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Допълвам с един много важен съвет!

Когато купувате пакетирани плодове или зеленчуци (ябълки, картофи, лук) преди да ги сложите в пазарската количка, ги премерете. Ще видите, че теглото им е по-малко от това, указано на етикета.

Това е така, защото престоявайки в магазина, те губят част от водата си. Но ние като клиенти не искаме да плащаме за изпарена вода, нали? Когато ги купуваме насипно, не я плащаме, така че защо да е по-различно, когато са пакетирани?


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 10:54 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
В Hit като земете количка може да дръпнете монетата с която сте освободили количката. Не купувайте продукти на Сами М (кайма или колбас) много мазнина има в тях. В последно време тествах замразени фрикадели и Cordon bleu и беше сравнително читаво. Има в Метро и Hit зехтин от семена на грозде. Много е хубав и температурата му на запалване е над 300 градуса от което следва, че не пуши като се загрее. Оцет взимайте винаги стабилизиран щтото на всички останали им пада доста градуса. В Метро продават замразени хлебчета които са супер за гости като нямате купен хляб (пекът се за 8 мин)
За са толко друг път още.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2007 4:38 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
В БИЛЛА много внимавайте при пресните плодове и зеленчуци- старите обикновенно са отгоре. Също там поради честите смени на етикети може да видите примерно продукти с една цена, а на касата да установите че е друга по висока :( Особенно това се отнася за рибните им продукти...


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 12:24 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2007 12:15 pm Пет
Мнения: 43
Location: София
А здравейте и от мен. Готин форум :)
Та аз да си кажа за сиренето и кашкавала.
Много съм чувствителен на тази тема.
От две години зарязах всички експерименти и
купувам само продукти от Овче мляко.
Писна ми да купувам болкуци, неузрели сирена и кашкавали.
Малко са по-скъпи, но си заслужават качеството и вкуса. ;)
А, не на последно място и това, че не изхвърляме
поредната си неуспешна покупка произведена от краве мляко.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 1:41 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Тези овчите вероятно си доузряват в магазините, щото цената им е по-височка, но за съжаление са доста по-скъпи от кравешките, иначе и аз съм с две ръце "за".


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Юли, 2007 11:14 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Юли, 2007 9:19 pm Сря
Мнения: 3
Location: София
Еми няколко и от мен:

* Много е важно конкретно при киселото или прясното мляко или яйцата да гледате на коя дата изтича срокът на годност - за супермаркетите е абсолютно ок да слагат неща, на които срокът им изтича днес или утре, така че гледайте!

* Важно - как да си тествате киселото мляко за нишесте - слагате малко йодна тинктура и разбърквате. Ако стане яко лилаво, значи си купувате вода с брашънце. Повече недейте да си взимате от тази марка! Може би не бива да рекламирам, затова ще спомена достатъчно тактично, че Д***н е кофти, а Пъ*****ца и Е**на са ок :P

* Портокалов сок - аз лично избягвам да си купувам, предпочитам да си изстискам сам (с онази първобитната сокоизтисквачка, на която слагаш отгоре отрязаната половинка от плода и въртиш и натискаш). Обикновено натуралните сокове ги правят с някакви турбо мелачки, през които явно минават и семките от портокалите, които като се смелят стават доста горчиви и не е готино. Също и грейпфрутите.

* По-добре в буркан, отколкото в консерва - първо че бурканите се ползват после отново, второ че се отварят по-лесно, пък и най-малкото горе-долу виждаш какво има вътре.

* За калориите - на някои продукти (примерно сладолед) странно защо пише енергийна стойност само в килоджаули, вместо както е прието в калории/джаули паралелно. Тогава е добре да се знае, че стойността в калории е равна на стойността в джаули, разделена на 4.2 (или просто 4, за да не се затормозявате да смятате съвсем точно, докато си бутате количката в супермаркета). И енергийните стойности (това обикновено го пишат, но все пак) важат за 100 г. продукт.

* При зелениите (и репичките особено) гледайте за охлюви! Без майтап! Попадал съм...

* Ананас - вземете консерва с шайби. За мен е проява на истинско геройство и виртуозност, ако човек успее да се справи с нож с цял ананас. Пък и консервите имат вкусно сокче:P

* Модифицирано нишесте (Е1422) - обикновено го слагат в майонезата и горчицата, но го има в най-различни храни. Гледайте да страните от него - то е много кофти нещо, което се слага просто за пълнеж и хранителна стойност и при редовна консумация ще ви направи много много дебели. По принцип всичките Е-трицифрено число са кофти добавени вещества, така че ако видите нещо с пет-шест Е-та, може би е добра идея да не си го взимате.

* Въпреки че ми се струва доста очевидно, ще го кажа все пак - недейте да купувате от тези хора, които продават в кашони и щайги направо на тротоара. Просто недейте, това после ще го ядете, а кой знае къде е било.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 10:48 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз пък да кажа, че отдавам предпочитания на утвърдени и изпитани от мен марки. По този случай ще кажа, че грах в буркан не си взимам - до сега не ми се е случвало да попадна на грах, който е достатъчно мек и подходящ за ядене, ако е от буркан.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 10:58 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Мацо, прави като мене - не купувай никакъв грах!

[hide]Не мога да я понасям тази гнЪс! :twisted: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 11:12 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Мацо, прави като мене - не купувай никакъв грах!

[hide]Не мога да я понасям тази гнЪс! :twisted: [/hide]


А, хич не си прав, има си някои наистина добри приложения и практики. Особено тази на Леда.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 11:21 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
И аз предпочитам определени марки, но много често ги сменям след няколко месеца, като си развалят качеството. ;)

Ако правите голямо пазаруване, не го правете гладни. Така се купуват куп ненужни неща. :P

Ако не сте сигурни за цената на някой продукт, на касата го дайте първо него и попитайте за цената, като уточните че ще прецените дали ще го купите. Много интересно става, когато това се отнася за половината ви покупки. :lol:

Установете социални контакти с продавачите ( собствениците ) на по-малките магазини около вас. Когато сте им редовен клиент, те се грижат за вас. :P

Ходете на пазар със списък - така е най-сигурно, че няма да забравите да вземете нещо важно. :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 11:36 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Алеко написа:
Мацо, прави като мене - не купувай никакъв грах!

[hide]Не мога да я понасям тази гнЪс! :twisted: [/hide]


А, хич не си прав, има си някои наистина добри приложения и практики. Особено тази на Леда.


За Леда и лебеда ли става дума? Я напомни, моля.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 12:13 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
За Леда и лебеда ли става дума? Я напомни, моля.


Де да ставаше за това въпрос :lol:

Всъщност шефа може да ме отреже, но аз ще си кажа, пък да става каквото ще.
Грах с марката "Леда" купувам, която всъщност е част от Сторко, но граха на Сторко е много по-твърд и гаден за ядене, въпреки, че са на една фирма. Явно този "Леда" е млечен и много мек и приятен на вкус. Има разнообразни приложения, като грахово пюре с подправки например или към ориз със зеленчуци, мексиканската салата и прочие.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 1:08 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
IPA написа:
Ако правите голямо пазаруване, не го правете гладни. Така се купуват куп ненужни неща. :P


Ей това е наистина ценен логичен съвет, досега не се бях замисляла. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 1:23 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
не купувай никакъв грах!

Дънов твърди, че има ефекта на олио от гроздови семки - ставаш красив, та красив :P


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 8:03 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
Алеко написа:
не купувай никакъв грах!

Дънов твърди, че има ефекта на олио от гроздови семки - ставаш красив, та красив :P


Язе съм си юбав и без туй!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB