Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:24 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 
Message
Сготвено на: 21 Авг, 2007 11:12 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
От всички практични съвети за работа с машини за хляб, най-добрият, който намерих в нета-а и благодарение на който не се наложи да прилагам онези за коригиране на грешки, нито пък някога съм вадила "тухли четворки" беше следния:

Спомнете си за самозалепващите се лисчета. Като ги пипнете лепкат, но нищо не остава по пръста Ви. Същото трябва да е и с тестото преди първото втасване. Ако е твърде лепкаво и по пръста Ви останат следи, добавяте малко брашно - по една с.л. докато спре да оставя следи. Ако е твърде сухо и не лепне, добавяте с.л. вода. След всяко добавяне се изчаква малко машината да направи няколко оборота, за да се види има ли действително нужда от още.

Аз тези проверки и корекции ги правя някъде в средата или към края на първото замесване. Рецептите от книжката ползвам само за ориентир и гледам горе-долу общото тегло на продуктите да е съпоставимо със съответните опции за грамаж. Вместо суха мая ползвам прясна, размита във водата и съответно размествам последователността на добавяне на продуктите.

Този съвет обаче изключва отложения старт, тъй като там идеята е да не сте до машината, когато процесът започне. За тази програма вече сухата мая си е задължителна.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Ное, 2007 2:13 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Meg написа:
Вместо суха мая ползвам прясна, размита във водата и съответно размествам последователността на добавяне на продуктите.

Интересно ми е какво количество прясна мая ползваш за да заместиш сухата и от кой производител!


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2007 11:43 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Привет :)

На пакетчетата прясна мая от 42 гр. е указано, че едно пакетче е за 2 кг. брашно. Когато използвам смес от бяло брашно (тип 500) и пълнозърнесто брашно (обикновено 50:50), слагам 1/8 от пакетчето (размита в част от водата), защото не позлвам повече от 500 гр. брашно. Ако обаче правя хляб само от пълнозърнести брашна (както е напоследък) слагам 1/4 от пакетчето на същото количество брашно по простата причина, че на бактериите им е по-трудно да стигнат до захарите в пълнозърнестите брашна. Такъв хляб бухва значително по-трудно (тя и програмата за него е близо 4 часа!!) и пак става доста плътен. Но досега глетив или пък прекалено бухнал не ми е ставал :).
Маята е или френската Le Safre (правена в Русе) или една българска (не се сещам за името сега), но стига да не е изтекъл срока и да е правилно съхранявана (и да няма наранявания по опаковката!), мисля че няма да е проблем.
Веднъж съм се пробвала със суха мая на Д-р Йоткер и никак не стана добре :( Но мисля че просто партидата не беше годна.
Още не съм посмяла да се доверя на таймера... мисля, че ще ми трябват доста опити докато налучкам пропорциите за 100% пълнозърнест хляб и отложен старт, а пък заради здравето на съпруга ми друг хлям вече на правя в тази машина.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2007 12:09 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Здравей Меги, благодаря за отговора.Това което не знаех е, че
Meg написа:
Маята е или френската Le Safre (правена в Русе)

което много ме учуди, че правят там мая все още и то на тази френска марка..
Meg написа:
Веднъж съм се пробвала със суха мая на Д-р Йоткер и никак не стана добре

От тази мая нищо не става :( Ползвам суха мая Le Safre, но след като казваш че прясната под тази марка я правят в русе няма да ме учуди ако и сухата я правят там :)
С отложения старт не те съветвам да правиш експерименти...


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2007 12:20 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ами нали съм си малко "повредена" и не купувам нищо преди старателно да съм изчела всичко написано по опаквките ;) На опаковката на Le Safre пише, че е произведена в Русе :) Пък може и само да е пакетирана там, ама не ми звучи много логично...


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Дек, 2007 1:41 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Нещо не мога да схвана,за което моля за извинение,но нали става дума за машина все пак?Моята като й настроя програмата-край,не я отварям,не я пипам изобщо-само сипвам водата и брашното(готова смес за хляб),и като изписка алармата изваждам хлебчето :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 1:24 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Именно понеже става дума за машина :) А тя няма как да "знае" какво и колко старо ти е брашното, колко качествена се е оказала маята, какво друго си добавила за по-така и пр. Затова са я направили да се отваря по всяко време, и има сигнал към края на първото заместване, за да те "извести", че ако искаш нещо да променях, тогава е моментът. Ако правиш само един вид хляб и винаги имах късмет с маята, няма нужда от пипане. Но ако непрекъснато експериментираш в името на разнообразието, тогава искаш да си сигурна че ще има какво да се яде ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 4:56 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Може би е така при теб,но аз няма нужда да слагам мая и да се притеснявам дали ще се получи,защото използвам готова смес за хляб,която се нуждае само от вода-около 350-360мл!Има много видове-пълнозърнест, "типов",със слънчогледови ядки, "циапата",селски и др.Пък и програмата на повечето видове е към 3ч. и през това време върша нещо друго.Машината ми е автоматична(не знам дали има други,неавтоматични),но времето за приготвяне е зададено и не може да се прекъсва.И все пак като правих мой вид смесих сухите съставки,според указанията на производителя,има ред на маята,млякото и пр.Но нито меся,нито се бъркам,ако се следва рецептата резултатите ще са налице!Успех на всички! :chefa:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 6:39 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Shokolatina, а не ти ли писва от еднообразната форма?
Машината може да замеси тестото, но хлябът може да се пече и във фурната. Или на котлона в тиган :P


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 7:02 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
:lol: Ха!Не съм се сещала,но хляба става чуден просто,не искам да оплескам нещо!Ама аз точно за това си я взех-за да не занимавам! ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 10:33 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
А ако нямаше машини за хляб?
С извинение към заинтересуваните, ама какъв е проблема с месенето? Гимнастика на нежните ръчици (моите са особено нежни, поради липса на мазнини баш в тая зона, ръчичната). Освен гимнастика се отдава енергия, най-добре отрицателна енергия, вместо да глождиш околните, например.
Знам, че това звучи сякаш меся бясно ежедневно :lol: Не го правя, но ми е кеф когато меся. Апропо, месенето не винаги е въпрос на часове, само да кажа. 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2008 1:10 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз също използвам готовите смески и като сложа водата и смеската, забравям за машината. Даже с готовите брaшна използвам кратка програма - за 2 часа хлябът е готов. Само че за да се получи добър резултат, трябва и концепцията на машината да е перфектна. Първата мшина, която купих, я върнах в магазина - хлябът изобщо не се изпичаше отгоре. Сега си купих "Ривиера и бар", по съвета на една приятелка и след ровене във форумите, и съм толкова доволна, че от 3 мес. не съм купувала хляб и няма да купувам скоро. Правя и козунаци за закуска, като я програмирам за да са готови сутринта. Единственият недостатък е, че сега ядем повече хляб (толкова е хубав) и се отразява на линията. :knife:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB