Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:17 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 
Message
Сготвено на: 19 Юли, 2007 10:32 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Хай telvanni, аз пък много харесах идеята ти да смениш съответното количество брашно с орехи, не знам защо, но като има някъде орехи, особено изпечени върху тесто, направо ми потичат лигите.
Но относно содата нещо не съм сигурна - по принцип тук невестите си разбират от месенето, забъркването и т.н., а пък и дозирането на содата си е сложно нещо.
Аз например, много рядко изобщо правя нещо тестено. И когато го правя винаги имам усещането, че съм прекалила със содата - всичко става твърде жълто. Да не говорим, че последствията от твърде содени произведения са доста болезнени - ужасно подуване на стомаха.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Юли, 2007 10:20 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Юли, 2007 9:19 pm Сря
Мнения: 3
Location: София
Маца написа:
И когато го правя винаги имам усещането, че съм прекалила със содата - всичко става твърде жълто. Да не говорим, че последствията от твърде содени произведения са доста болезнени - ужасно подуване на стомаха.


Жълто? От содата?! Това е странно, тя е бяла... Жълто става от яйцата може би... Пък и от две чаени лъжички няма да ти се подуе коремът - тя се пие за киселини в някакви такива количества и не създава проблеми. Ами номерът е, че за тестените просто трябва да има набухвател, защото иначе стават на подметка. При хляб се ползва мая, но не и при сладкиши, понеже миризмата и вкусът не са подходящи. Понякога се ползва амонячна сода за бисквити и такива сухи сладки май, но не и за някакви по-меки неща, защото тя има кофти мирис. Бакпулверът по принцип е просто смес от сода и лимонтозу (и най-вероятно брашно за "пълнеж"), които отделят CO2 при разтваряне във вода и правят мехурчета. Тогава тестото почва да се надува още докато го бъркаме. А пък содата се активизира от самата температура на печката, което кара тестото да се надува, докато се пече. От което най-вероятно следва, че за да не спадат нещата, правени с бакпулвер, трябва да се пече на по-висока температура за по-кратко време, докато при содата - на малко по-ниска температура и по-бавно, за да има време да се надуе както трябва.

Такива неща обсъдихме днес с майка ми лол:) Разбира се, нека някой експерт да се изкаже, защото аз определено съм начинаещ.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2007 10:53 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
telvanni написа:
Такива неща обсъдихме днес с майка ми лол:) Разбира се, нека някой експерт да се изкаже, защото аз определено съм начинаещ.


Но пък звучиш като експерт :)

А относно содата, тя наистина е много необходима за набухването и прочие, и за киселини се пие, но пък наистина създава проблеми с образуването на газове. Не е само личен опит.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB