Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:13 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
Сготвено на: 26 Мар, 2008 10:35 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Когато има изобилие от пресни зеленчуци и се правят салати всеки ден, можете да си спестите много труд като си направите "заготовка" за цялата седмица.
Този "трик" използвам поне от 10 години безотказно и наистина страшно пести време.

Аз съм си доста мързелив, но когато става въпрос за готвене (а това ми доставя интелектуално, емоционално и естетическо удоволствие) не мисля за загубеното време.

Но повечето домакини цедят всяка секундичка, за да имат повече време за себе си.

За какво става дума?

Измиваме и оставяме да се отцеди добре зеленчукът за салата (Ути Бъчваров демонстрира скоро една центрофуга за подсушаване на такъв зеленчук, но едва ли всеки може да си позволи подобен уред, макар че едва ли е чак толкова скъп...).

Говорим за количеството зеленчук, което преценяваме, че ще ни бъде необходимо за цялата седмица.

Когато решим, че зеленчукът се е подсушил достатъчно го нарязваме по вкуса си - по-наедро или по-надребно. Всеки си има пристрастия...

Правим си комбинацията от пресни зеленчуци (без домати и краставици!) и я объркваме в голям съд, например легенче.

Така може да се съхрани в хладилник поне 3 дни в свежо състояние. Но ако искаме да издържи една седмица, просто я объркваме с известно количество зехтин или олио (което предпочитате). Разбърквате много добре, за да се омазни равномерно.

Слагате в хладилник като покривате с капак или стречфолио и всеки ден вземате количество, достатъчно за нуждите ви.

Като правите салатата, пренебрегвате факта, че сте сложили малко мазнина в началото и добавяте достатъчно количество, разбърквате и едва тогава посолявате и слагате киселина - различните видове оцет или лимонов сок.

Така, с малко труд и то наведнъж, ще имате перфектно приготвена и свежа салата през цялата седмица. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 12:23 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Г-жата прави нещо подобно, но не реже зеленчука, а само го измива и почиства. На другия ден набързо накълцва и салатата е готова.

Споменатата центрофуга струва в германия жълти евроцентове. Имаме такава, ама докато я извадя от шкафа, където кротко си стои в кутишката, докато я извадя (не знам защо все аз трябва да върша тази работа :evil: ), салатата се е изцедила. Та почти не я ползуваме.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 9:37 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз също я съхраняввам по метода на Алеко ,и не съм много съгласна, че ако се обърка, пък и макар само със зехтин ще запази приличен вид и няма да стане на каша.Някой пробвал ли е?


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 10:19 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Аз също я съхраняввам по метода на Алеко ,и не съм много съгласна, че ако се обърка, пък и макар само със зехтин ще запази приличен вид и няма да стане на каша.Някой пробвал ли е?


Готин казва, че е пробвал.
Аз също си мия салатите и ги съхранявам в хладилника от 2 - 4 дена. А зелето - по неговата технология. Но истината е, че измиването, нарязването и правенето на салатата ми отнема твърде малко време, обикновено докато се стопли яденето или пък докато се досготви.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 11:44 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
миш маш написа:
Аз също я съхраняввам по метода на Алеко ,и не съм много съгласна, че ако се обърка, пък и макар само със зехтин ще запази приличен вид и няма да стане на каша.Някой пробвал ли е?


Готин казва, че е пробвал.
Аз също си мия салатите и ги съхранявам в хладилника от 2 - 4 дена. А зелето - по неговата технология. Но истината е, че измиването, нарязването и правенето на салатата ми отнема твърде малко време, обикновено докато се стопли яденето или пък докато се досготви.


Или пък докато се подпали кухнята... :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 1:29 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Или пък докато се подпали кухнята... :mrgreen:


А, извинете, кухнята я подпалвам в мое отсъствие. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 2:33 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Не съм пробвала, но мисля ча по метода на gotin ще се запази видът на салатата, може би донякъде и вкусът; витаминното съдържание обаче можем да го "пишем бегало" още след 30-тата минута. Затова и аз се ограничавам само до почистването и измиването.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 6:37 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
...Някой пробвал ли е?


:) :) :) Аз...
Естествено, че след като пиша съвет, предназначен за всички във форума, значи съм я "пробвал" нееднократно :evil: .
А объркването, дори и с много малко зехтин прекратява достъпа на въздух до пресния зеленчук и той не плесенясва и не увяхва (защото пък зехтина пречи и на изпаряване на влагата от самия зеленчук).
На каша става, и то задължително, ако сложиш дори съвсем малко сол.
Но това е известно на 99,9% от кулинарите. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Апр, 2008 10:58 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
този метод съм го пробвала и за мое очудване работи доста добре. сега благодарение на gotin разбирам как зехтинът предпазва зеленчуците.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Апр, 2008 5:17 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ТеА75 написа:
този метод съм го пробвала и за мое очудване работи доста добре. сега благодарение на gotin разбирам как зехтинът предпазва зеленчуците.


:) Последният ми "рекорд" беше 10 дни в нормален хладилник, нарочно я оставих. На 10-ия ден беше съвършено свежа.
Единственото, което може да накара пресната салата да пусне сок, това е само солта.
Пробвал съм вариантите нарязана, объркана само със зехтин, объркана със зехтин и сок от лимон или оцет. И при двата случая времето за съхранение беше едно и също, но аз традиционно я правя само със зехтин, защото като вземеш известно количество, тогава е най-добре да го овкусиш с лимон, още малко зехтин и вече сол.
За съжаление, на доста хора не им се вярва, че това е възможно...


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Апр, 2008 6:32 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
аз стигам до зехтина, защото винаги си мисля как витамините си заминават от лимона след като го нарежа или изцеда. за това предпочитам да го правя в последният момент. довечера ще експериментирам с лимон и в хладилникът :lol: след 10 дни ще докладвам.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB