Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:50 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 21 мнения ] 
Message
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 15 Юни, 2008 12:18 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
:roll: Днес, след обяд се върнах от пазара и ме налегнаха черни мисли...
Значи, доматите са още 1,80, ама все ще спаднат.
Дотук добре.
Добре, добре, колко да е добре?
Знам ли ги колко ще спаднат до септември?
Пак ли няма да си сложа домати за зимата?
Те, и да спаднат, то пък идиотите вдигнаха тока за пореден път и краят не му се вижда, до септември като нищо има фронт да го вдигнат още два пъти...
На кибритени клечки ли да варя буркани?
Пък и село нямам...
Пък без домати как ще изкарам зимата, пак ще купувам готови буркани и кутии...
Ама искам да са си мои, обичам си производството...
И от тези интелектуални напъни взе, че започна да ми се оформя една смътна идея.
Как да натъпча домати във фризера, че да спестя мъките по варенето?
Един мой приятел направо ги замразява цели и като му потрябва домат, вади и стърже на ренде.
Хубаво, ама на мене нещо не ми харесва тази идея, някак.
Реших, че досега не съм се предавал, няма да се предам и сега.
И направих следното.
Бланширах 1 кг. истински, узрели български домати и ги обелих.
Нарязах ги на парчета, натъпках ги в каничката на пасатора на части и ги миксирах, та чак ги пасирах. На семките направо свят им се зави и се покриха някъде. Така получих добив от около 900 мл. чист, натурален доматен нектар.
Взех една фуния с по-широк накрайник и пакет формички за лед, обаче от тези, дето им наливаш водичката, вързваш им крайщата като миши опашчици и във фризера стават на едни симпатични топчета лед, с различни големини и форми.
Моите бяха с по 24 на брой доста големи топчета с продълговата форма, размер около голям орех или две пъдпъдъчи яйца едно до друго.
Та взех, че през фунията налях в торбичките гъстата течност с леко стръскване. За мое учудване, пое се доста лесно и без особени проблеми...
Резултатът - във всяка от трите торбички влезе по 300 мл. доматен нектар. И остана една глътка, за да го опитам и да не преглъщам жалостиво.
Сега съм сложил трите торбички с общо 72 яки топчета доматен нектар да се замразяват във фризера и чакам резултат утре, по дневна доба.
Мисля, че експериментът ще бъде успешен.
Практически не заемат място, защото са плоски. Значи спокойно мога да натъпча 5 кг. домати, без изобщо да се усети.

Апропо, сетих се!
Абе, нашата страна отдавна е уникална, ама вече минава всякакви граници - по всички борси е пълно с турски, гръцки, македонски, арабски, полски, китайски и какви ли още не зеленчуци и плодове.
А като отидеш на пазара - на всички табелки, без изключение, пише "български", "от село еди кое си". Ама как поне за идея някой не го досрамя и да беше написал скромно "Чесън - китайски".
Ей, винаги съм мразел да ме правят на идиот, ама тея вече мярка нямат... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 15 Юни, 2008 6:05 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Това със замразения доматен нектар и аз съм го правил преди години, ама го наливах в кутий от сладолед и после си загребвах със съответната лъжица за сладолед.

Ама сега вече и за това ме мързи.


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 15 Юни, 2008 6:23 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Това със замразения доматен нектар и аз съм го правил преди години, ама го наливах в кутий от сладолед и после си загребвах със съответната лъжица за сладолед.

Ама сега вече и за това ме мързи.

Аха, един вид - доматен сладолед...


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 15 Юни, 2008 6:58 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Алеко, какъв ще да е тоз 'кутий' от сладолед :lol: ? Позволено ти е, де, ама само днеска.

Аз се замислих, дали не може просто бланширани, резнати на по 4, примерно, и в пликчета. Защото кутиите от сладолед поне у нас са от големите, а нямам толкова място във фризера. Говоря за нарязване като алтернатива на пасирането, защото за гювеч, например, си искам парченца домати, не пюре.

И един въпрос - кажи си как ще употребяваш така замразения доматен нектар, Готине? :)


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 15 Юни, 2008 7:52 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Всички фурни с вентилатор имат опция за стерилизация на буркани.Аз смених две фурни за 8 години, а това го научих чак миналата и сега съм много доволна.


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 15 Юни, 2008 9:26 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Всички фурни с вентилатор имат опция за стерилизация на буркани.Аз смених две фурни за 8 години, а това го научих чак миналата и сега съм много доволна.

Обаче, явно, цената на тока не те притеснява, за разлика от мене... :)


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 16 Юни, 2008 10:46 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле написа:
Аз се замислих, дали не може просто бланширани, резнати на по 4, примерно, и в пликчета. Защото кутиите от сладолед поне у нас са от големите, а нямам толкова място във фризера. Говоря за нарязване като алтернатива на пасирането, защото за гювеч, например, си искам парченца домати, не пюре.

Може, разбира се. Аз така съм замръзявала. Слагаш ги в пликчета за замръзяване, по една доза или по две, връзваш един възел отгоре и нямаш проблем. Но ви съветвам да проверите цените не доматите консерва. Тук са по-евтини от едно кило пресни домати, почти по всяко време на годината, качеството им е много добро и като сложиш времето за бланширане, чистене и пр. консервиране - си е направо на аванта.


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 16 Юни, 2008 11:30 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Едно време бабите затваряха смлени домати в шишета с олио, без да ги варят.


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 16 Юни, 2008 6:31 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Едно време бабите затваряха смлени домати в шишета с олио, без да ги варят.

С аспирин, натриев бензоат или салицил като консервант...
Аз не мога да ползвам по ред съображения, затова предпочитам възможно най-натуралния вариант.
Ще пробвам и варианта с обелени и нарязани на средни парченца, защото така или иначе, аз отдавна практикувам "шоково размразяване" на всички дълбокозамразени зеленчуци, риби или меса - от фризера - директно във врящата супа или манджа.
По тази причина винаги разфасовам месото на подходящи парченца, а рибата нарязвам когато е съвсем леко размразена.
Но идеята за стъргане на дълбокозамразен домат нещо не ме привлича особено... :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 16 Юни, 2008 7:01 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
gotin написа:
...идеята за стъргане на дълбокозамразен домат нещо не ме привлича особено... :roll:

Тогава ги настържи предварително и замрази в кубчета за лед.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юни, 2008 8:24 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Quote:
И един въпрос - кажи си как ще употребяваш така замразения доматен нектар, Готине? :)

Ами, много просто и особено удобно - като хванеш целия плик, натискаш или завърташ едно от кубчетата и то самичко изхвръква от мястото си, понеже пликът е "премръзнал" и се пука много лесно.
Не си ли вадила кубле лед от такъв плик - много е практично, защото не ползваш някаква изрична формичка, а наливаш вода в самия плик и вътре водата се разпределя на топчета или кубчета, или някакви фигурки, като сърчица, например.
Много практично нещо, не са скъпи и ги има почти навсякъде.
Та в моя случай, вместо вода има доматено пюре, обаче съвсем естествено и натурално, без никакви примеси.
Като ми потрябва за манджа, откъсвам си едно топченце или колкото ми потрябват и ги пускам в тенджерата, практично и удобно.
А най-важното е, че не заемат почти никакво място, защото пликчетата са плоски и могат да уплътнят място, в което не влиза нищо друго.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юни, 2008 6:16 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юни, 2008 5:40 pm Вто
Мнения: 7
Location: Чепеларе
Quote:
...като хванеш целия плик, натискаш или завърташ едно от кубчетата и то самичко изхвръква от мястото си, понеже пликът е "премръзнал" и се пука много лесно...

По същия начин може да си направите замразена подправка за таратор през зимата - настъргани краставици, копър, магданоз (чесън не слагайте, купете си го през зимата, заедно с киселото мляко, солта и олиото).

А за доматите мога да ви предложа оригинален начин за прясно доматено пюре - слагате тенджера (за предпочитане алпака) на газовия котлон, пълните догоре със смлени домати, и си приготвяте 2 метра прозрачен маркуч (шлаовка). В момента преди да заври тенджерата, гъстите домати се издигат на повърхността В този момент слагате маркуча до дъното на тенджерата, смуквате леко и слагате края му в някакъв съд на ниво под нивото на тенджерата. (Който е точил бензин от резервоар, зае как). По маркуча тече водата на доматите Като остане гъстото от доматите, малко го изварявате, като бъркате непрекъснато. Имате вече отлично прясно доматено пюре, ако искате, може да го затворите в малки бурканчета, ако искате може да го наслагате в малки найлонови пликчета - ще ви заеме много по-малко място и ще имате замразени домати, а не вода и домати. Процедурата може да се направи и в промишлени колиества, в голям казан - ако имате условия и големи количества домати.

Доматеното пюре може да се използва и за лютеница.

Да Ви е сладко! :o


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юни, 2008 7:34 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
RENI написа:
Quote:
...като хванеш целия плик, натискаш или завърташ едно от кубчетата и то самичко изхвръква от мястото си, понеже пликът е "премръзнал" и се пука много лесно...

По същия начин може да си направите замразена подправка за таратор през зимата - настъргани краставици, копър, магданоз
Доматеното пюре може да се използва и за лютеница.

Да Ви е сладко! :o


Много умна идея за заготовка за таратор, въпреки че всичките продукти за таратора си ги има и през зимата в доволни количества.
Този начин за "източване" на "водата" на доматите е известен много отдавна и наистина е много ефикасен.
Но аз се опитах да спестя всякаква термична обработка и последващо варене, буркани, капачки и т.н.
Пък и ставаше въпрос за домати за готвене, които за цялата зима не са повече от 3-4 кг., смлени, прецедени и отцедени заемат много малко място във фризера.
Това беше целта.


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 24 Юни, 2008 10:25 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошла, RENI!


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 25 Юни, 2008 3:14 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юни, 2008 5:40 pm Вто
Мнения: 7
Location: Чепеларе
biskvitka написа:
Здравей и добре дошла, RENI!

Притеснява Ви употребата на газ или електричество? Тогава направете си тензухена торбичка от два пласта, нанизана с ластик и прецедете доматите с нея.
А замразените продукти за таратор от лятото са по-добри, защото през зимата краставиците, които ще купите са с много нитрати.Е, и в летните краставици има, но са по-малко. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 25 Юни, 2008 4:25 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Мар, 2007 11:08 am Нед
Мнения: 8
И аз правя заготовка за таратор. Също така си слагам подправки, готови нарязани, в пликчета.
А за доматите това е идея...


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 25 Юни, 2008 8:50 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
Алеко, какъв ще да е тоз 'кутий' от сладолед :lol: ?


Ей, човек веднъж да не направи някоя буквена грешка, и веднага го изядохте! Ама нали е кулинарен форум, та яжте!


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 07 Окт, 2008 4:13 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Юни, 2006 10:24 am Вто
Мнения: 37
Готин, благодаря!

Тази идея е просто много полезна. Вече има във фризера няколко торбички с доматени кубчета.


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 08 Окт, 2008 1:33 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Смехурко написа:
Готин, благодаря!

Тази идея е просто много полезна. Вече има във фризера няколко торбички с доматени кубчета.


Радвам се, че съм помогнал с добра идея. :)

[hide=Ето още една добра и изпитана идея] Ето още една, на която май никой не обърна достатъчно внимание.
След два-три успешни опита вече мога да го дам като много практичен съвет.
Изсипвам в тенджера 600 мл. олио и го загрявам достатъчно.
Преди това съм почистил и нарязал с рендето Бьорнер на ситни кубчета 10 глави лук. Главите са над среден размер, а лукът не трябва да бъде от сорта "Каба", защото е много воден.

Най-добре е да бъде това, което селяните наричат "добре изпечен" лук, т.е., добре изсъхнал, стегнат и твърд лук.
Започваме едно продължително задушаване и пържене при непрекъснато разбъркване. Още в началото леко посоляваме, защото посоленият лук по-добре се изпържва. Казвам го от опит, не мога да обясня защо.
Когато лукът започне да лепи по дъното или придобие златист цвят, означава, че сме на малка крачка от успеха...
Сваляме тенджерата от огъня и след около 1,5 мин. изсипваме 5 пълни ч.л. качествен червен пипер и малка щипка лют червен пипер.
Разбъркваме поне 1-2 мин.
Всичко това е, за да не прегори червеният пипер, защото олиото е доста по обем и много трудно изстива когато е повече.
Оставяме така изпържения и оцветен лук да поизстине и внимателно отливаме в хубаво стъклено половинлитрово шише още горещото оцветено и ароматизирано олио.
Така вече притежаваме половин литър безценен помощник в готвенето.
Прибираме го там, където си държим олиото.
Остава едно порядъчно количество чудесно поизпържен лук с червен пипер и достатъчно олио - би трябвало да остане около 100 мл.
Пресипваме това съкровище в подходящ буркан с винтов капак, оставяме го напълно да изстине и го прибираме.
Аз го прибирам в хладилника, макар че това не е необходимо.
Как употребявам тези съкровища.
Когато започвам да готвя, примерно супа, най-напред сипвам около супена лъжица оцветено олио и го загрявам, но не силно. Доливам вряла вода, колкото за супата и оставям да заври.
Добавям необходимото месо и/или зеленчуци и оставям супата да ври колкото е необходимо, т.е., до готовност.
Плюсовете - никаква загуба на време, олио с аромат на запържен лук и с невероятно красив червено-оранжев цвят.
Към плюсовете добавям и факта, че мога да капна само половин ч.л. олио и да получа визуален ефект като от огромно количество мазнина, защото олиото изплува отгоре в много тънък, но ярко оцветен слой и създава неверното чувство за много мазнина, а всъщност не е.
Минус - не всички супи "носят" оцветено с червен пипер олио или аромат на запържен лук.
Запърженият лук (който е невероятно вкусен и може да се яде натюр...) ползвам когато готвя яхнии или по-гъсти манджи.
Просто слагам една равна супена лъжица изпържен лук, заедно с олиото, колкото загреба от буркана и леко го загрявам.
Оттам нататък пак по познатата схема на съответната манджа.
Плюсовете - запържената мазнина и лукът още отначало врат в манджата, а не се добавят накрая като класическата запръжка. По този начин няма никакви стомашни оплаквания.
Пести много време и неприятната процедура да се пържи в кухнята.
Минуси няма или поне аз досега не съм отбелязал.[/hide]

Успех и радост в готвенето! :) :) :)


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 10 Окт, 2008 1:37 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Юни, 2006 10:24 am Вто
Мнения: 37
Тази втората практична идея също е в списъка за изпробване.
Първо само трябва да се сдобия с рендето, че не ми се реже толкова много лук "на ръка".

Още веднъж благодаря!


 Profile  
 
 Рецепта: Практична идея
Сготвено на: 10 Окт, 2008 8:43 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Смехурко написа:
Тази втората практична идея също е в списъка за изпробване.
Първо само трябва да се сдобия с рендето, че не ми се реже толкова много лук "на ръка".

Още веднъж благодаря!


:) :) :)
Не ми се иска (а и не е редно) да правя реклами на нещо ( :) освен на себе си...), но въпросното ренде е най-полезният уред, който някога съм имал.
И то при условието, че обичам да режа всякакви зеленчуци на ръка.
рязането на лук става толкова бързо, че практически се свежда само до обелването му.
Това го оцених когато се наложи да режа по-големи количества лук.
Когато става въпрос само за една глава, то просто не си заслужава да цапаш и миеш рендето, затова и не го бях оценил достатъчно.
За пръв път го оцених, когато реших да сложа във фризера известни количества нарязани моркови и целина на глави. Тогава за 1-2 часа време почистих, нарязах на 4 вида кубчета, пръчици, кръгчета, опаковах и прибрах във фризера 3 кг. моркови и 5 големи глави целина.
Едва тогава осъзнах, че ако го нямаше рендето, това най-вероятно щеше да стане с много повече труд и поне за половин ден.
А рязането на кубчета със сигурност щеше да ми скъса нервите за поне месец напред.
Така че - препоръчвам го на всички от сърце. :)
Въпреки всичко, пак си режа 1-2 моркова за супа или глава лук с ножчето, на ръка и то с огромно удоволствие.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 21 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB