Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:24 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 20 Юли, 2008 2:33 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Днес правих сарми с лозов лист и се сетих, че трябва да пусна един полезен съвет.
Мъка ми става като гледам как мастити готвачи запържват кайма.
То не беше мачкане, то не беше натискане с преса за картофено пюре, то не бяха мъки...
Последно видях така да се мъчи Иван Звездев, но съм виждал буквално всички готвачи по телевизии да се мъчат така. За Ути не споменавам, защото за мене той изобщо не е готвач, а некадърен кулинарен шут, даже не и клоун, защото клоун е тежка и достойна професия и изисква знания и интелект. Това между другото...
Ето и съвета:
Никакъв проблем със запържване на кайма няма да имате, ако си направите труда предварително да размиете каймата с вода.
Аз правя това като на половин килограм кайма слагам 300 мл. вода и с ръка размачквам каймата достатъчно добре, за да няма топченца.
След това изсипвам разредената кайма при запърженият лук с мазнината (ако правите подобно ястие ) изчаквате да заври и започвате да разбърквате, защото, независимо от разтварянето, каймата има тенденцията да се слепва отново на топченца. Бъркате около 3-4 мин., докато белтъкът се коагулира и оставяте да се изпари добавената вода и да остане на мазнина.

От десетина години практикувам този начин и бях забравил, че съществува такъв проблем, докато не видях как Иван Звездев се мъчи като грешен дявол...
Не претендирам, че това е велико откритие, най-вероятно повечето от вас са си го открили сами, но аз винаги се сещам за по-малко знаещите и се старая да помагам доколкото мога. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юли, 2008 9:10 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Прав си, не е велико откритие и даже някъде в рецептите сме обсъждали този начин на запържване на кайма, но е хубаво да се изнесе в отделна тема за да го виждат всички.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юли, 2008 7:29 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз пък никога не бих разредила каймата с вода. Защото тогава тя не се запържва, а се сварява. Вкуса не е един и същ. И какво толкова, ако се натроши с дървена вилица, или с пасатора за пюре - да не е вдигане на тежести или маратонско бягане?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юли, 2008 9:38 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Аз пък никога не бих разредила каймата с вода. Защото тогава тя не се запържва, а се сварява. Вкуса не е един и същ. И какво толкова, ако се натроши с дървена вилица, или с пасатора за пюре - да не е вдигане на тежести или маратонско бягане?

Може би имаш известно основание, но, уверявам те, ако става въпрос за пълнени чушки или сарми, няма никаква разлика във вкуса на готовото ядене.
По твоята логика, трябва ли да се пържат и сармите или пълнените чушки, за да станат по-вкусни?
Съвсем друг въпрос е, че ако сармите или пълнените чушки се пекат в тава на фурна - тогава наистина има разлика във вкуса, но тази разлика не е от това дали е пържена или задушена каймата за пълнежа.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юли, 2008 4:17 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Понеже съм заклет противник на всичко пържено, този съвет ще ми е много от полза! Досега се спасявах с много зеленчуци при каймата, които да пуснат малко вода и тя да не изсъхне съвсем, но все си съхнеше :oops:
Естествено, че пърженото има друг вкус, но с времето, човек отвиква от него и му е някак тежък...


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юли, 2008 5:40 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Юни, 2008 12:53 pm Съб
Мнения: 43
Location: София
Аз също така правя с каймата - като се изпари водата тя пак си се запържва :!:


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юли, 2008 7:13 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
рени55 написа:
Аз също така правя с каймата - като се изпари водата тя пак си се запържва :!:

:)
Вярно е, запържва се, но някак си "по-меко", защото минава така или иначе през варене и задушаване и определено не дразни стомаха както директно запържената.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2008 9:47 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мисля, че не е толкова нездравословно, ако поставите каймата без мазнина в тигана и запържвате, така да се каже, в собствен сос.
А що се отнася за разликата във вкуса, доста отдавна гледах едно предаване - химията и физиката в готвенето. Там обясняваааха химичните реакции и физичните процеси, които протичат по време на различните кулинарни обработки на продуктите. И много ясно бяха показали, защо вкуса при запържване (на месо) и при варенето му, е различен. За съжаление беше толкова отдавна, че съм забравима обяснението. Но е достатъчно да хапнете варено и запържено месо, за да се убедите самички.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2008 10:46 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Истинска кайма - смелена пред или от вас, сложена на незагрят котлон, след което пуснат на средна мощност, не се пържи, а се задушава. Тази кайма не се лепи като готово пакетираната и е много лесно с бъркане - малко повече в началото и след това от време на време да не стане на топчета.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2008 11:16 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
IPA, както винаги уцелваш в десятката.Истинската кайма няма никакъв проблем при запържване да стане без никакви усилия на трохички.Най вероятно защото и липсват всякакви слепващи агенти, като набухватели, соя, консерванти и всякакви други такива които затрудняват разпадането й. Даже има една готова, на която и кило вода да и сложиш пак не може да стане на трохички.За сметка на това обаче ако ще се правят кюфтета на скара истинската кайма се разпада и кюфтетата никога не остава съвсем цели и гладки поради същите причини.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2008 11:27 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
миш маш написа:
За сметка на това обаче ако ще се правят кюфтета на скара истинската кайма се разпада и кюфтетата никога не остава съвсем цели и гладки поради същите причини.


За да не се разпада се смесват кайма от телешко без мазнини, например шол, със смлени свински гърди 60:40 или 70:30. И за кюфтета, и за кебабчета на скара си трябва мазна кайма, така че освен да не се разпадат, при топенето на сланината на скара да овкусява месото, т.е. да не става сухо.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2008 7:39 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
Истинска кайма - смелена пред или от вас, сложена на незагрят котлон, след което пуснат на средна мощност, не се пържи, а се задушава. Тази кайма не се лепи като готово пакетираната и е много лесно с бъркане - малко повече в началото и след това от време на време да не стане на топчета.

Така е, абсолютно си права.
Особено ако се сложи на незагрят котлон.
Тук е мястото да вметна, че такава, истинска кайма почти не съдържа течност, освен естествените сокове на месото, които не са обилни.
Но, за сметка на това, в купешката кайма на всеки килограм със сигурност е добавено поне 250 мл. вода, освен солта, но при измесването, месото поема това количество без да му проличи изобщо.
Така че, когато започнеш да пържиш директно такава кайма, всъщност веднага се отделя водата и на практика никога не можеш да пържиш истински подобна кайма, защото тя естествено започва със задушаване чисто технологично.
Може да се пържи, както ти каза , единствено съвсем чиста кайма.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 9:10 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
IPA написа:
За да не се разпада се смесват кайма от телешко без мазнини, например шол, със смлени свински гърди 60:40 или 70:30. И за кюфтета, и за кебабчета на скара си трябва мазна кайма, така че освен да не се разпадат, при топенето на сланината на скара да овкусява месото, т.е. да не става сухо.


Наистина трябва мазна кайма, но не е задължително да е смес от свинско и говеждо. Тъй като в къщи не се яде свинско, аз от години правя кюфтета на скара със говеждо месо - 20 % мазнини. Стават много хубави и сочни, при условие, че не се изпичат много.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 9:42 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Дори най-скъпата готова кайма у нас садържа две Е-та и още една добавка :to4: Но за качествено телешко последния път се наложи да се разходим до Хит!! В околните вериги просто или изобщо нямаше или беше от на телето дядо му :x
Нали съм любител читател на всички етикети, открих, че дори охладените пакетирани меса се обработват с няколко Е-та преди да влязат в тарелките :( :( :(


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 10:42 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Аз затова си пазарувам в месарници - избирам си парчета месо, които ми харесват, казвам какво да ми смелят, съхранявам във фризер.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB