Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:37 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
Сготвено на: 06 Ное, 2008 5:42 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
achko написа:
Може и много да ми се спи, ама това дето си ми го обяснил за ориза и кърпата в другата тема не го схващам. Може ли подробно, че не съм виждал такава работа.

:) :) :) Виж сега, това е "класика в жанра"...
За да поеме правилно вода оризът и да набъбне идеално, т.е., без да стане на каша и без да се слепи на топка, (както и без да хрупа...), необходимо е да му се осигурят идеалните за целта условия.
А това, преди всичко, е относително ниска температура, бавно, за да си поеме толкова, колкото му е необходимо.
Затова, в първия етап от варенето може температурата да е нормално висока, значи да си ври, във втория етап - примерно след като е врял 5 мин., намаляваш температурата примерно на 1 ст. на котлон, оставяш така да къкри. Ако готвиш само ориз, след 10 мин. изключваш котлона и оставяш (без да бъркаш, но и през другото време разбъркваш само съвсем в началото, за да не се слепи по дъното) на остатъчната температура. Така осигуряваш спокойствието да си набъбне постепенно.
Но, когато отдолу се отделя пара, тя кондензира по най-студеното място на тенджерата - капака и пада във вид на капки върху ориза и не му позволява да добие идеален вид, а разводнява горния слой. Затова между капака и тенджерата се поставя слой тъкан или чиста хигроскопична хартия, за да попива падащите капки. Нищо сложно или загадъчно.
Така се процедира, ако искаш оризът "да се брои" и да има идеален вид за гарнитура, примерно.
Когато се прави ризото, оризът трябва да е по-кашав (за тази цел си има специални видове ориз, които поемат много вода). Ризотото на практика е доста воднист и кашав ориз и в това му е чарът.
Грешката на всички готвещи ризото е, че правят ориза по-гъст, а by default , когато се готви ризото, то трябва задължително да е воднисто, това е идеята.
Ако нещо не ти е ясно, питай и не се притеснявай, каквото знам ще обяснявам... :) :) :)


 Profile  
 
 Рецепта: Re:
Сготвено на: 09 Фев, 2012 6:03 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 03 Фев, 2012 1:37 pm Пет
Мнения: 4
hricava написа:
Моя вариант за приготвяне на ориз е подобие на начина по който го правят китайците:
Количеството ориз се промива под течаща вода докато водата стане бистра- трудно дочаквам този момент но все пак поне 5-6 пъти го промивам.
10 мин в хладка вода след това.Изсипвам ориза в съда, в който ще се вари, като водата е в съотношение 1:3 или водата да е 1-2см над ориза.Малко олио и сол и котлона на макс. Започва да ми липсва обаче класическия котлон-тези стъклокерамични плотове постоянно поддържат някаква тяхна си зададена температура и по бавно стават нещата :( В никакъв случай не го бъркам по време на варенето за да не се слепне. Като поизври водата и започне да бъка махам тенджерата и на студено да изстине, като по възможност го изсипвам в разлят съд.
Метода с пържене до "стъклено" нещо не го предпочитам..


това определено ще го пробвам :knife:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Фев, 2012 6:38 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 16 Фев, 2012 6:35 pm Чет
Мнения: 1
Чудесна дискусия!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB