Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:42 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 21 Апр, 2005 10:13 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Липовите листа се берат от прорастналите отдолу, около дънера израстъци и то на място, което е относително чисто, т.е., по-далече от пътища с усилен трафик. Избират се максимално едри и, по възможност, еднакви по размер листа.
Това става около края на април до края на май. тогава листата са много фини и нежни, и едновременно с това достатъчно големи.
Значи, береш си спокойно примерно по 20 листа, следващите 20 ги обръщаш обратно, с обратната страна, така че да се отличават отделните купчинки лесно.
Преценяваш колко листа ще са ти необходими за зимата, примерно за едно готвене при 3-4-членно семейство обикновено отиват към 40 - 60 листа като се изхожда от презумпцията, че дъното на 4-литрова тенджера се покрива с около 20 средноголеми сърмички. Обикновено се прави и втори, понякога и част от трети ред.
Значи за едно готвене са ти необходими примерно 60 листа. Преценяваш колко пъти през зимата ще правиш такива сърмички. Да предположим, че ще готвиш 4 пъти, като вероятно ще правиш и лозови, и зелеви сърмички.
Значи ще трябва да си набереш около 200 - 240 листа.
Не ги миеш, само ги забърсваш (по-скоро за очистване на съвестта:)) от евентуално натрупан прах. Правиш си ги на купчинки по 20 и започваш с една солничка да ръсваш по мъничко сол между всяко листо, така че в купчинката да няма нито едно неосолено листо.
Поставяш така наредените купчинки в някакъв съд и го слагаш в хладилника за 2 дни.
През тези два дни листата омекват и леко се овлажняват, започват да издават много приятен аромат.
Между другото, тази технология е съвсем подходяща и за лозови листа.
След като поомекнат, купчинките се навиват възможно най-стегнато и се овързват със здрав конец или канап.
В този си вид, 12 "саламчета", вече можеш да решиш какво да ги правиш. Ако живееш в къща с двор можеш да ги повесиш някъде на проветриво. Издържат спокойно 2 години в този си вид. Вероятно и повече, но нямам сведения...:)
Ако си в апартамент, разбира се - във фризера. Не заемат практически никакво място, защото обикновено запълват дупки между по-едрите продукти.
Така можеш да си направиш и лозови листа. Без да се занимаваш с буркани, варене и т.н.
При необходимост ги изваждаш половин час преди да готвиш, оставяш ги да се поотпуснат на открит въздух и накрая просто ги измиваш от солта с хладка вода. Повече не им е необходимо, стават като пресни.:)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Апр, 2005 9:09 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Gotin, благодаря ти! :hug:
Липовите сармички са ми любимите. Единственият начин за консервиране, който до днес знаех, е да се замразяват готови сарми. Обаче ако имам "материал", ще мога да експериментирам с различни плънки, а не да папкаме само каквото има (и когато го има :-?).
Още веднъж благодаря! :kiss: :baloon:


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Апр, 2005 2:38 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Gotin, благодаря ти! :hug:
Липовите сармички са ми любимите. Единственият начин за консервиране, който до днес знаех, е да се замразяват готови сарми. Обаче ако имам "материал", ще мога да експериментирам с различни плънки, а не да папкаме само каквото има (и когато го има :-?).
Още веднъж благодаря! :kiss: :baloon:


:) :) :) Да си жива и здрава и винаги да ти е сладко!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Апр, 2005 12:19 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Готин, това е един страхотен съвет за консервиране на листата!

gotin написа:
Значи за едно готвене са ти необходими примерно 60 листа. Преценяваш колко пъти през зимата ще правиш такива сърмички. Да предположим, че ще готвиш 4 пъти, като вероятно ще правиш и лозови, и зелеви сърмички.
Значи ще трябва да си набереш около 200 - 240 листа.


Но ми се ще да помоля всеки, който прояви желание да го последва, да не прекалява с обезлистяването на дърветата. Не взимайте повече, отколкото ще може да изядете за един сезон! Дървото ще ви благодари и догодина пак ще имате пресни листа.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Апр, 2005 1:30 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко, става дума за следното:
Quote:
Липовите листа се берат от прорасналите отдолу, около дънера израстъци

Дървото дори ще ни бъде благодарно, ако го освободим от тези "натрапници". Единствения проблем е, че точно тези листа са достъпни за кучетата :x.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Апр, 2005 3:29 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Алеко, става дума за следното:
Quote:
Липовите листа се берат от прорасналите отдолу, около дънера израстъци

Дървото дори ще ни бъде благодарно, ако го освободим от тези "натрапници". Единствения проблем е, че точно тези листа са достъпни за кучетата :x.


Израстъците са на височина до метър, метър и 20 на височина, а листата са най- високо. Няма такова високо куче, даже и Баскервилското не е толкова грамадно... :)
Само кон може да го припикае, но май ще предпочете да си изхрупа листенцата, отколкото да извърши това некулинарно и небогоугодно дело... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Апр, 2005 6:31 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Лозови сърми съм ял, но за липови не бях чувал. Живея срешу една липова горичка пред една църква. Задължително ще пробвам. Багодаря ти gotin!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Апр, 2005 8:25 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Jasen написа:
Лозови сърми съм ял, но за липови не бях чувал. Живея срешу една липова горичка пред една църква. Задължително ще пробвам. Багодаря ти gotin!


:) И само ще се убедиш, че конформизмът в мисленето никога не е бил полезен на интелигентните хора... :) :)
Листото, в което могат да бъдат завивани някакви смеси, било то с кайма или пък постни, трябва да отговаря на поне три условия:
- да е достатъчно голямо по площ
- да може да се завива с него, т.е., да е достатъчно гъвкаво и мекичко
- да няма натрапчив или неприятен собствен аромат или вкус.
Значи на тези три условия могат да отговарят твърде много листа от доста зеленчуци.
Трябва просто да ги открием и използваме.
Например, листата на хряна стават достатъчно големи, имат лек и приятен вкус и аромат на хрян, следователно могат да се използват за тази цел.
Листата на руколата - също, листата на всички видове цвекла - също.
А защо не се използват масово?
Ами, защото вездесъщият конформизъм заявява: "Сърми се правят единствено с лозови и зелеви листа", т.е, по общата формула "То така се прави", всичко останало е ерес.
Да, ама не!...
На човек е даден умът, за да го използва и да руши бариери с него, а не да ползва клишета и шаблони. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 11:06 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
gotin, и аз ще се присединя към колегите..много ти благодаря за съвета и непременно ще го пробвам :) !

За всички ,които не са пробвали Студените сърмички на То4ица, много са загубили и ги призовавам да поправят грешката си! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 2:33 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ludetina написа:
gotin, и аз ще се присединя към колегите..много ти благодаря за съвта..и непременно ще го пробвам :) !

За всички ,които не са пробвали Студените сърмички на То4ица,много са загубили и ги призовавам да поправят грешката си! :)


:) :) Благодаря ти за линка!
Веднага си копнах рецептичката.
Обаче имам принципно възражение - това не са сърмички в класическия смисъл на думата, а салата, увита в листо.
На сърмичка е само външният вид.
Под сърма се разбира не само външният вид, а и съдържанието.
Ако завия в листо от маруля руска салата, това няма да я направи сърма, нали?
Но не знам какво име би могло да се даде на тази вкусотия, след като толкова очевидно изглеждат като сърмички?
Студени сърмички май не е най-подходящото, защото и варените могат да бъдат студени, след като изстинат...
Можем да покоментираме точно название, а може да си гооставим и така.
Всъщност, само То4ица може да има думата по този въпрос, идеята си е нейна и само тя може да и даде име.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Май, 2005 11:11 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Да ,тия сърмички на Точица напълно ме устройват и няма да чакам дълго - липовите дръвчета отсреща вече са се разлистили. Готин, Ще ти съобща за резултата.


 Profile  
 
 Рецепта: Време му е...
Сготвено на: 09 Май, 2008 1:09 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Умишлено повдигам темата, защото точно сега му е времето да си наберете въпросните липови листа.Съхраняването - леко напудрени със солчица, надиплени по 20, направени на рулце, овързани с конче и мушнати някъде във фризера. Уверявам ви, не заемат никакво ценно място, защото се мушкат по всякакви дупки, така или иначе, незапълнени.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Май, 2008 1:28 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ох ,идеята ти е много ценна и хубава.Само дето зимата освен зелеви ще трябва да вия и лападови,лозови и тем подобни сарми.А това изобщо не ми харесва.Може би като за веднъж ще пробвам.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB