Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:23 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
Сготвено на: 28 Апр, 2005 3:31 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Става въпрос за свински бъбреци, но технологията е подобна за всички видове, за телешките ще спомена накрая.
Бъбреците се продават леко цепнати надлъжно през средата, освен ако не са "домашни".
Това е съвсем достатъчно.
Няма нужда да се киснат, достатъчно е просто да се измият.
Отвън, по средата на вдлъбнатата част има едно количество жилава мазнина, която се изрязва повърхностно.
С това приключва "почистването".
В зависимост от това, какво ще правим с тях, бъбреците се нарязват, обикновено на едри кубчета като бъбрекът се разрязва по тясната страна надлъжно на половина, след това всяка половинка се прави на кубчета.
Това е първият вариант.
Има и втори.
При него както са разрязани бъбреците надлъжно, във вътрешността им се открива една жилава и мазна съставка, която е бъбречното легенче.
Тя може внимателно да се отстрани с много остър нож, но тогава от бъбрека ще остане малко. Малко, но почистено и много крехко... :)
Всеки нека да прецени как да постъпи при почистването.
Вътрешната жилава час не пречи твърде много, но все пак трябва да се има предвид, че бъбреците се приготвят задължително алангле, иначе се втвърдяват.
За да стане ястието максимално деликатесно, добре е тази жилава част все пак да се отстрани, но за шишчета или парченца печени на скара това не е съвсем задължително.
сега за телешките бъбреци.
Телешките бъбреци са с много особена форма, не са равни и гладки като свинските, а са нещо подобно на карфиол, целият бъбрек е като съставен от много малки бъбречета.
При него е най-подходящо тези обособени части да се отделят и тогава да се сцепят и почистят по вече указаният начин.
Във Великобритания е много популярен т.н. стек & кидни пай, т.е., пай с месо и бъбреци. Това само за информация. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Апр, 2005 5:12 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря, Gotin!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 12:22 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
:twisted: Чакам само да тръгна на два крака и ще спретна едни шишчета от бъбречета на теферич. С гъбки и лук - нали така Готин? Чушките ми се струват много скъпи засега.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 1:18 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Jasen написа:
:twisted: Чакам само да тръгна на два крака и ще спретна едни шишчета от бъбречета на теферич. С гъбки и лук - нали така Готин? Чушките ми се струват много скъпи засега.


Защо бе, сега да не би да пълзиш?


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 2:11 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Jasen написа:
:twisted: Чакам само да тръгна на два крака и ще спретна едни шишчета от бъбречета на теферич. С гъбки и лук - нали така Готин? Чушките ми се струват много скъпи засега.


То една чушка няма да ти струва много, пък стига за всичките шишчета.
Тя нали не е за наяждане все пак...
Пък на лято може и за наяждане :) :).
И обезателно биричка :cheers:.
Хайде, да не сме консерватори, може и кой каквото му се пие с шишчета... :drunk:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 2:52 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко написа:
Jasen написа:
:twisted: Чакам само да тръгна на два крака и ще спретна едни шишчета от бъбречета на теферич. С гъбки и лук - нали така Готин? Чушките ми се струват много скъпи засега.


Защо бе, сега да не би да пълзиш?

Отговарям веднага:
Не се чуди, Алеко, че не мога да ходя на два крака. На 24.02.05 се опитах да бъда велораптер на колело. Реното, на което налетях се оказа мн. твърдо - успял съм да направя на сол само предното стъкло, а после то ми е налетяло. В "Пирогов" ми монтираха плаки, винтове и др. Впоследствие, като заявих гордо, че ставам за скрап, ми казаха да внимавам да не ме разберат циганите :twisted: .И сега или хленча :cry: във форума,че съм гладен или се правя на герой и разправям как готвя на един крак. (Голяма работа - нали не готвя на една ръка!) Ако мързелът болеше, досега да съм нахранил погребалните агенти. Ама,ей на - Как е? - пита погребалния агент, а като му отговорят - добре оправя се - кима тъжно,а в очите сълзи като диаманти :lol: .


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 3:04 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ти остави циганите, ама внимавай по аеродрумите! Че да не се разпискат онези ми ти металодетектори и да те вземат за (кулинарен) терорист! :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 3:29 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко написа:
Ти остави циганите, ама внимавай по аеродрумите! Че да не се разпискат онези ми ти металодетектори и да те вземат за (кулинарен) терорист! :lol:

:twisted: ТИХО БЕ :!: Ти от къде разбра, че съм терорист и то кулинарен?! :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 3:35 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ми как така откъде!? Допреди няколко месеца работих в един държавен контролен орган, а там, както знаеш, се знае всичко!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 3:46 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Чакай сега! В мойто ведомство се пазеше пълна :nenene: секретност по този случай :evil: Аз сега ще видя, от къде е изтекла информация?! Ще падат глави! :to4:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 9:12 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Jasen написа:
Чакай сега! В мойто ведомство се пазеше пълна :nenene: секретност по този случай :evil: Аз сега ще видя, от къде е изтекла информация?! Ще падат глави! :to4:


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Хе-хе, няма скрито-покрито...
Ние бдим! :laugh: :nenene: :to4:
Хайде, да беше посегнал на соцкола, както и да е, ама да посегнеш на Рено...
Че какво ти беше виновно Реното, че да му чупиш стъклото, а? :head:
За това деяние ще :grill: в кулинарния ад, да знаеш...
Най-малкото :pan: това ще ти е наказанието от нашата вечно будна кулинарна съвест...
Така, де, ние бдим! :no: :to4: :hair:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB