Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:03 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
Сготвено на: 09 Май, 2005 10:41 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Започва сезонът на охлювите.
В някои региони готвенето на охлюви пролетно време е традиция, точно както и готвенето на копривена каша, лапад и киселец.
Ще се опитам да обясня за тези, които още не са го правили, но им се иска да го научат.
Разбира се, става дума за вече сварени охлюви.
Абе, като съм започнал, май ще трябва да опиша и сваряването, защото тези, които не знаят как се почистват охлювите, предполага се, че не знаят и как се варят правилно.
Класическата практика е охлювите, след като са събрани, да се държат 1-2 до 2-3 дни в съд под капак, за да се почистят от стомашното съдържимо.
тук обаче има нужда от малко повече обяснение.
Ако ги оставите под капак (задължително с тежест отгоре, защото мускулестият крак на охлюва е толкова силен, че ако намери пролука и се провре, спокойно може да вдигне капака) охлювите се полепват по него и го запечатват със слузта, която отделят. А така могат да се задушат, и те имат нужда от въздух...
Затова в последно време се практикува лагеруването им в здраво завързана полиетиленова торбичка, която е надупчена добре с игла или друг остър предмет.
След изтичането на този период се измиват много добре с обикновена студена вода, без добавката на сол или други средства.
През това време в дълбока (не случайно дълбока!) тенджера се налива достатъчно количество вода, която се оставя да заври, добавя се 1 ч.л. сол.
Количеството вода за 50-60 охлюва е около 2 - 2,5 л.
Когато водата заври, охлювите се изсипват вътре.
Следва повторно завиране, което обезателно трябва да е без капак, защото се образува много пяна. Добавят се подправките - черен пипер и бахар, смлени много на едро, ако е необходимо, още сол.
Добавят се и зеленчуци - пресен лук 1-2 връзки, ако има, лапад, малко киселец, може да се нарежат и свежи лозови листа, липови листа, 1-2 моркова,коренчета магданоз, кубчета целина и пащърнак, ако имате във фризера.
Охлювите и зеленчуците при варенето в началото отделят много пяна.
Пяната периодически се обира с решетеста лъжица по абсолютно същия начин, както това става при варене на сладко. Оставя се да се събере достатъчно и след това се обира.
След известно време пяната намалява и почти изчезва.
В началото варенето става на сравнително силен огън, но след 10-15 мин. огънят се намалява до среден и така се вари до около един час - час и половина.
Аз си имам един трик - добавям още в началото тънко обелената кора на един лимон - придава прекрасен допълнителен аромат.
Охлювите, вече сварени и изстинали се избождат с остър предмет, нещо подобно на шиш.
В домакинските ви приспособления вероятно има нещо подобно.
В краен случай, можете да ползвате обикновено бамбуково шишче за печене на скара.
Обикновено при избождането месестата част сама се отделя от тази, която не става за ядене.
Сега започвам да се чудя как да напиша правилно упътването без да изпадам в натурализъм... :)
Ще се опитам да обясня по възможност без много да ви шокирам.
Анатомията на охлюва е такава, че органите му са ориентирани към живот само с един отвор, т.е., охлювът не е като другите животни, с преден и заден край,
а има само един, преден край.
Това предполага, че и отворът за хранене, и отделителния орган са в предната част на охлюва.
Ето, казах го май достатъчно елегантно... :) :) :)
Та, да си дойдем на думата, при избождането задната част се отделя почти винаги сама, но от нея покрай месестата част продължава едно много тъничко шнурче, което е последният край на отделителната система. При малко повече наблюдателност лесно се локализира и точно то трябва да се откъсне, а това става много лесно, когато знаеш, че съществува.
Иначе, отделянето на задната, неядлива част е само половината от правилното почистване.
Това е.
Ще бъда много доволен, ако след прочитането ми зададете въпроси или споделите вашите начини за почистване или оригинални рецепти за приготвянето на охлюви.
Аз лично ги готвя по два начина - или на бульон с изчистените охлюви вътре (бульонът става фантастично вкусен), или по класическия начин - с ориз.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Май, 2005 11:11 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Д о момента на няколко пъти съм се опитвал да готвя охлюви, но със съмнителен успех. За мен представляват екзотично ястие, смятано за деликатес. Разчитам някой по - вещ да ми демонстрира на практика как се прави.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 11:19 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Айде бе! Свършиха охлювите и никой не се сети да ме покани!


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Юни, 2005 11:14 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Никога не съм ял охлюви в домашни условия, само в ресторант. Така че и аз не мога да помогна. Присламчвам се към Еднокрачко и очаквам покана. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Юни, 2005 2:00 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
То сега вали един чуден дъжд, ама няма да хукна охлюжи да събирам я! На един крак! :x


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Май, 2009 10:03 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Май, 2009 9:55 pm Пет
Мнения: 1
Моля автора на рецептата да уточни охлювите в гореща вода ли се пускат да се варят или в студена!Мисля,че ако се пуснат в гореща вода , те ще се свият и ще станат по-жилави.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Май, 2009 12:10 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Не съм автора на рецептата,но ще се осмеля да отговоря,щото туй месце е на почит и у мойто семейство.Охлювите,почистени и добре измити,се оставят в съда без капак,за да са под постоянно наблюдение.В туй време водата завира и започвате да мятате всеки изпружил докрай оскъдната мръвка .Това се прави с цел месце да има все пак,щото като се свие охлюва в черупката,после вадите една топка нещо си с много черва.Казано по-просто-охлювът като се свие,нищо не остава за ядене.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2009 3:40 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
achoachev написа:
Моля автора на рецептата да уточни охлювите в гореща вода ли се пускат да се варят или в студена!Мисля,че ако се пуснат в гореща вода , те ще се свият и ще станат по-жилави.


Авторът е уточнил в самата рецепта, стига читателят да чете внимателно рецептата... :lol:
"Когато водата заври, охлювите се изсипват вътре. "
Изсипват се във вряща вода и от хуманна гледна точка, включително, но и практически е установено, че така не се свиват дълбоко в черупката, а точно обратното.
Ако се поставят в студена вода и се нагряват постепенно до завиране, това е садизъм и освен това, естествената им реакция е не да излязат от черупката си, а точно обратното, да се скрият максимално навътре.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2009 10:57 am Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Егати хуманизма :twisted: Ей затова не ям охлюви и раци!


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2009 8:14 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
Егати хуманизма :twisted: Ей затова не ям охлюви и раци!

А по какво, принципно, се отличава клането на пилета, агънца, прасета, телета и прочее живинка?
Единствено по това, че виждаш само месото в магазина, но не и предхождащото го действие...
Уви, това е животът...
Принцпно погледнато дори да отскубнеш едно лукче от земята е нехуманно, независимо, че то не пищи кански от болка, все пак ти го лишаваш от живот, че и го режеш живо, сигурно не си мислила about this, isn't it?


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2009 9:35 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
gotin написа:
... сигурно не си мислила about this, isn't it?


Айде бе, дали е сигурно? ;) Да не влизаме в тая тема, че е твърде обширна, но моля не си прави заключения без достатъчна база информация, окей?


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2009 6:45 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
gotin написа:
... сигурно не си мислила about this, isn't it?


Айде бе, дали е сигурно? ;) Да не влизаме в тая тема, че е твърде обширна, но моля не си прави заключения без достатъчна база информация, окей?


Няма.
Ще изчакам да ме "светнеш" по въпроса, за да си обогатя нищожната "база информация" по въпроса, нищо че според тебе "темата е твърде обширна", аз мога да чакам... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2009 9:19 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Като модератор ти напомням да спреш заяждането. По темата за видовете убиване на животни виж подфорум "Домашни любимци".

Като роден саркастик ти съобщавам, че не можеш да ме впечатлиш като ме цитираш в частични кавички - само ме ядосваш, а не бива да се ядосва мод. :mrgreen:

Стига спам.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Май, 2009 8:34 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
Като модератор ти напомням да спреш заяждането. По темата за видовете убиване на животни виж подфорум "Домашни любимци".

Като роден саркастик ти съобщавам, че не можеш да ме впечатлиш като ме цитираш в частични кавички - само ме ядосваш, а не бива да се ядосва мод. :mrgreen:

Стига спам.


:oops: Скромно навеждам глава и гледам абсолютно невинно при споменаването на думата "модератор", особено в съчетание с глагола "ядосвам"... :) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юни, 2010 11:39 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2010 11:27 pm Вто
Мнения: 3
Не се подвеждайте по тази рецепта,защото ще се чудите как да вадите охлювите от черупките им.
Много по-добре е да направите следното.
Слагате вода в тенджерата.Добавяте две супени лъжици оцет и сол по ваша преценка.Слагате охлювите в тенджерата,след което поставяте тенджерата на котлона.Включвате котлона.Докато се затопли водата охлювите се мъчат да избягат и се подават колкото се може от черупките си.Така си и остават при варенето.Варят се точно 8 минути,след което се вадят от огъня.Измъкват се от черупките с вилица,или друг подходящ инструмент.Отделянето на месестата част от останалата непотребна част става много лесно.Ако оставите да поврат повече от 8 мин. месото се втърдява и после ще ви бъде по-трудно.
Така добитите ядливи части поставяте в нова вода.В нея вече може да прибавите каквито зеленчуци и подправки искате по ваш вкул,но задължително трябва да има чеснов лук.Варите 4 часа.Вадите тенджерата от огъня.Изсипвате водата.Изчаквате сварените охлюви да изстинат и ги овалвате добре в брашно.Ако искате можете да ги панирате и с яйце и брашно.Пържите няколко минути на тиган при средна температура.И охлювите са се превърнали в едно страхотно мезе за бира,бяло вино и за каквото друго решите...Наздраве!


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2011 5:43 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 03 Юни, 2011 5:12 pm Пет
Мнения: 7
Location: в сърцето на града
това гнусно и слузесто мекотело не бих го яла ако ще да е най-страшния и вкусен деликатен


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юни, 2011 10:12 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Добре дошла Dundi4ka . Ако опиташ без да знаеш, че са охлюви, може и да ти харесат. Лично аз много си падам по гнусните и слузести мекотели като калмари, октоподи, сепии, миди, морски и сухоземни охлюви и т.н. Като са сготвени, не са ми нито гнусни, нито слузести.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB