Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:39 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 31 Юли, 2005 6:34 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ЗЕЛЕН ФАСУЛ ЯХНИЯ
======================

Продукти:
1 кг. зелен фасул, от онзи, широкия, жълтия (pls, кажете как се казва, че да не се излагам повече...),
4 с.л. олио,
1 голяма глава лук,
1 пълна ч.л. червен пипер,
4-5 скилидки чесън,
2 средни домата,
1/4 вр. магданоз,
1 с.л. брашно,
150 гр. сирене,
2 яйца или 2 жълтъка.

Приготвяне:
Най-напред се подготвят продуктите, за да ни е по-лесно и бързо готвенето.
Зеленият фасул се измива и почиства от крайщата с ножче.
Аз от много дълго време съм възприел да чупя на ръка зелен фасул и гъби, така че, начупваме зеления фасул :) :)...
Почистваме и нарязваме на ситно главата лук.
Бланшираме и обелваме доматите и ги нарязваме на ситни кубчета или ги настъргваме.
Яйцата (по-добре жълтъците...) се разбиват с брашното.
Сиренето се намачква с вилица колкото да се разтроши и се добавя към яйцата.
Чесънът се смачква с пресичка за чесън.
В тенджерата, в която ще се готви се изсипва олиото и се загрява.
Добавя се нарязаният на ситно лук и се посолява с 1/2 ч.л. сол.
Пържи се докато стане златист.
Сваля се за малко от огъня и се слага лъжичката червен пипер, разбърква се изсипват се доматите, разбъркват се и се долива 1/2 ч.чаша вода.
Добавя се и почистеният зелен фасул, обърква се, добавя се още вода, така че почти да стигне нивото на зеления фасул и се оставя да заври.
Огънят се намалява и се оставя да къкри на слаб огън до пълното му сваряване.
5 минути преди да се свали от огъня се застройва с приготвената застройка като се сипва на няколко пъти по малко сок от яхнията (може заедно с парченца зелен фасул), разбърква се, за да се темперира и се връща обратно в тенджерата, като се бърка внимателно, но енергично, за да не се пресече яйцето (ако ползвате само жълтък опасността е по-малка).
Добавя се чесънът и ситнонарязаният магданоз, разбърква се няколко пъти за авторитет и се сваля от огъня.
Оставя се да изстине напълно.
Яхнията се поднася студена като преди поднасянето се поръсва със ситнонарязан магданоз.
Забележка: Трябва да се внимава за употребената сол при готвенето, за да не се пресоли след добавяне на застройката с доста голямо количество сирене.

[hide] Яхнията е силно доказателство, че и вегетарианците могат да бъдат (и твърде често са) чревоугодници :) :) :) ...
Алеко за всеки случай да се презастрахова с пилешка пържола алангле и 2 татарски нервозни кюфтета. :)
Казвам го с най-подлото намерение като опита от яхнията да погледне с едва скрито презрение към храната от мускули на убити животни... :mrgreen: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Юли, 2005 7:30 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 03 Юни, 2005 3:02 pm Пет
Мнения: 7
Location: Бургас
Браво Gotin!
Чудесен избор. Обожавам зелен фасул и твоето предложение определено ме заинтрегува. Затова обещавам да се развихря в кухнята и сътворя това блюдо, за себе си и душевен комфорт. Разбира се, къде без чаша бира! :cheers:


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 1:53 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Поли написа:
Браво Gotin!
Чудесен избор. Обожавам зелен фасул и твоето предложение определено ме заинтрегува. Затова обещавам да се развихря в кухнята и сътворя това блюдо, за себе си и душевен комфорт. Разбира се, къде без чаша бира! :cheers:



:) :) :) Каменица...
Защото и жените вече знаят защо :).
Между другото, спокойно можеш да оставиш яденето доста редичко, защото след изстиване се сгъстява достатъчно.
Може да се добави и малко лютичко - или малко лютив червен пипер, или пресна люта чушчица, нарязана на ситно.
Аз ям доста лютичко, затова в моите рецепти винаги присъства такъв елемент, но с уговорката да се ползва само от тези, на които им е приятно.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 10:25 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Gotin, а защо точно жълт фасул?
:oops: С какво се различава от останалите? (освен по цвета, разбира се)
Моля да простите моето невежество, но зеленият фасул не е от най-любимите ми зеленчуци; не знам защо, купувам само от този, който е като тръбички (за съжаление го има само замразен, пресен не съм го виждала)...


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 12:45 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Gotin, а защо точно жълт фасул?
:oops: С какво се различава от останалите? (освен по цвета, разбира се)
Моля да простите моето невежество, но зеленият фасул не е от най-любимите ми зеленчуци; не знам защо, купувам само от този, който е като тръбички (за съжаление го има само замразен, пресен не съм го виждала)...


:) Различните сортове зелен фасул много се отличават като качество и вкус.
Разбира се, колкото е по-млад зеленият фасул, толкова е по-вкусен, започне ли зърното вътре в шушулката да узрява и наедрява, шушулката започва да се втвърдява и става почти негодна за ядене (от хора:)).
Много често този процес е съпроводен с образуване на т.н. лико - твърда нишко по една от страните на боба, което е адски досадно и може да компрометира цялото ти готвене.
Затова от практика (проби и грешки) са се установили няколко подходящи и безпроблемни сортове зелен фасул, от които жълтия, широк и плосък е на първо място, след това е един зелен, пак широк и плосък и най-накрая е този, който описваш - кръглия, който доста често е с лико, уви...
Жълтият като се готви става мазен като масло, увира чудесно и не се чувстват никакви твърди елементи в него.
Но ароматът на широкия зелен пък е най-приятен.
Тези неща определено имат значение, защото от опит зная, че една лошо сготвена манджа може да убие за дълго време или завинаги желанието да я вкусиш отново, какъвто случай е некадърно сготвено ядене домати с ориз.
Това ядене си е един вегетариански деликатес, който е компрометиран от лошо готвене в столове и студентски и средношколски бригади.
Има още доста такива незаслужено компрометирани яденета...


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 1:29 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
gotin написа:
Алеко за всеки случай да се презастрахова с пилешка пържола алангле и 2 татарски нервозни кюфтета. :)
Казвам го с най-подлото намерение като опита от яхнията да погледне с едва скрито презрение към храната от мускули на убити животни... :mrgreen:


Те това със сигурност нивга няма да се случи. Прекалено много обичам умъртвени насилствено мускули. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 10:56 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Аз,лично обичам пръчковидния.Този, с който ме снабдяват е страшно крехък,без никакви жили.Всъщност обичам е много силно казано,освен на гювеч,рядко ми се услажда.Жълтия,ми е леко блудкав,а обикновния плосък зелен фасул,е прекалено "опърничав" за ядене.
Това за чупенето,и баща ми така чупи гъбите за кашата.. :) много хубава става.. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2005 11:28 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Най-любимият ми зелен фасул е онзи съвсем тънкият, не знам как му се казва сорта, ама е много фин и крехък. Франсетата му викат "Haricot verts" или нещо такова.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2008 4:39 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
:o Днес за обяд направих този фасул, страхотен е, направо не вярвам, че съм можела да сготвя зелен фасул, така вкусно и то благодарение на тази страхотна рецепта, която открих тук снощи! Супер е! Много благодаря за рецептата. 8) ;) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2008 5:56 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Сега я виждам тази рецепта и имам едно лично възражение по нея. Защо доматите се слагат в началото , а не в края на готвенето за да могат да си запазят аромата и вкуса. В нашата кухня само когато се налага употребата на доматено пюре , тогава то се слага в запръжката, като това не изключва и добавката на домати в края. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 12:44 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Сега я виждам тази рецепта и имам едно лично възражение по нея. Защо доматите се слагат в началото , а не в края на готвенето за да могат да си запазят аромата и вкуса. В нашата кухня само когато се налага употребата на доматено пюре , тогава то се слага в запръжката, като това не изключва и добавката на домати в края. :roll:

Ами просто опитай да го сготвиш по този начин...
Традицията казва да се слагат доматите в края на готвенето.
От опит мога да ти кажа, че киселината помага на месото да стане по-крехко при обработка, примерно.
Когато правя постна картофена яхния, картофите врат още в началото в доматена среда и , представи си, не само увират добре, но остават целички.
Правил съм експерименти и досега нямам спомен сложените в началото домати да са попречили на някаква манджа да уври правилно.
Просто аз ненавиждам догмата "То така се прави..." и винаги проверявам дали не може да се разбие "кулинарната градска легенда".
И в повечето случаи може.
Противно на твърденията, доматите не стягат нито зелето, нито зеления фасул когато се сложат в началото, нито пък изискват по-дълго варене.
Киселината на доматите в началото просто леко стяга структурата и на зелето, и на зеления фасул и при последващото варене не му позволява да се разкашка, особено при разбъркване.
Потърси една моя класическа рецепта за варене на зелен фасул, в която обяснявам как не се бърка, а само леко се потупва отгоре, за да се обмени сокът.
Когато едно ядене ври, особено на среден огън, мазнината не остава във вид на емулсия, а се стреми да изплува, което за нея е естествено.
Затова на дъното остава само течност, а мазнината остава отгоре.
По тази причина, примерно, зелето загаря ако не го бъркаш често, а ако пък го бъркаш много често има опасност да се разкашка, затова аз слагам настърганите домати отгоре, върху зелето, на купчинка и стичащата се вода от капака като душ ги облива и така постепенно навлизат в зелето. А когато се наложи да се разбърка зелето, то се прави внимателно, като се плъзга лъжицата (дървена за предпочитане) по страната на тенджерата и чак като стигнеш даното започваш да обръщаш. Така съчетанието на доматената киселина и внимателното разбъркване прави от зелето деликатес, а не просташко ястие. :)

Проверих и видях, че не съм постнал идеята за готвене на зелен фасул и зеле, затова сега поправям тази си грешка... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 6:16 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
Аз също си мислех, че доматите пречели да се свари по-бързо яденето, но в случая даже (може да е и от жълтия фасул, не знам) ястието се свари по-бързо от обикновено! И друго, не че е кой знай какво да приготвиш зелен фасул, работата е там, че вкъщи никой не го обича и това не ме е карало да се замислям за по-различен начин на приготвяне, но сега гледната точка е променена :) :) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 7:49 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
princeska написа:
Аз също си мислех, че доматите пречели да се свари по-бързо яденето, но в случая даже (може да е и от жълтия фасул, не знам) ястието се свари по-бързо от обикновено! И друго, не че е кой знай какво да приготвиш зелен фасул, работата е там, че вкъщи никой не го обича и това не ме е карало да се замислям за по-различен начин на приготвяне, но сега гледната точка е променена :) :) :)

Браво!
Така трябва.
Следващото ти постижение трябва да бъде да убедиш ядачите в къщи, че и домати с ориз е направо деликатесно ядене, а не повод за мръщене... :)
Ще проверя, и ако не съм пуснал тази рецепта - обещавам!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 9:22 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
С ориза сме на същото положение като с фасула :) :) :) Ориз се яде само пълнен в чушки и със зеленчуци, така че това с доматите ще ми е интересно.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Юли, 2018 4:16 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 01 Яну, 1970 3:00 am Чет
Мнения: 1
Тъкмо са ме "снабдили" с едно кило такъв боб! Ако не се лъжа, това е "Райкин" боб, но защо се казва така - не знам! Това е името на баба ми и ще е хубаво да имам добра рецепта! Вероятно ще добавя някоя мръвка... за гарнитура! :dinner:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB