Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:41 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 23 Юли, 2005 5:46 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Взимате към половинка обезкостени и нарязани на сравнително тънко котлети (контрафиле). Начуквате ги съвсем лекичко и втривате сол и чер. пипер. В тиган загрявате добре малко (но достатъчно :-) ) олио и ги слагате да се пържат.
Image
Месото е крехко и стават много бързо - по около 2 мин. от двете страни, Махате ги от тигана, а в него добавяте около 1/4 до 1/3 пакетче масло, както ви харесва.
Image
Веднага след като се разтопи маслото добавяте 1 суп. лъжица брашно и бРъкате енергично докато съвсем се "смие" с маслото и останалото олио. Без да му позволявате да започне да се зачервява добавяте прибл. 500 гр. предварително нарязани и бланширани манатарки и около 1 чаша вода.
Image
Бъркайте лекичко и добавете сол на вкус и съвсем малко черен пипер. След около 5 мин. добавете каретата, покрийте ги с гъбите, изключете котлона и похлупете за още 4-6 мин.
Готово за сервиране.

Това беше мързеливия и не особено кулинарно възвишения вариант.

Сега по-добрия.
Същото количество месо (само посолено и напиперено) се изпича на скара. До тук нищо сложно.
Взимате 2-3 големи пресни хлебни (бели) манатарки - сурови към 200-400 гр. Отделяте порестия "сюнгер" под гуглата и ги нарязвате на не много големи кубчета. Слагате в тиган 2-3 суп. лъжици зехтин и 1/3 пакетче масло. След като мазнината добре се загрее добавяте гъбите и ги изпържвате. Мазнината трябва да е силно загрята. Гъбите си пускат достатъчно вода, така че можете да ги оставите и 4-5 мин. под похлупак да се душат. С решетъчна лъжица махате гъбите, слагате 1 суп. лъжица брашно, разбурквате добре, ако е нужно добавяте малко вода и връщате гъбите. Разбърквате и душите още малко. Сервирате каренцата залети с получения сос и картофено пюре.

К'ва е разликата? Манатарката по принцип е много уханна гъба и съвсем малко количество е достъчно да придаде този специфичен и прекрасен аромат на манджата. Ако прекалите с количеството както в първия вариант, месото общо взето не се усеща. Но ние сме чревоугодници :oops: , тази година майката природа ни е дарила достъчно, а пък и Ленин е казал: "Да има!"
Според мен няма смисъл и в двете да се добавят допълнителни подправки, освен черния пипер, защото може да се получи неприятно сбиване на аромати.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2005 7:52 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:lol: Благодаря за рецептата. Само, че я наруших малко, но пак се получи добре. Имах котлети печени на скара предварително наръсени с маги вълшебен вкус. Сложих малко олио в дълбок тиган и леко ги пръжнах да си пуснат от вкуса,п осле по рецептата. За съжаление ние нямаме манатарки и карах с печурки от пазара. Въпреки това стана добре, бирата е достатъчно студена, а часът е 20 и е време да си похапнем от вкусотията.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2005 11:35 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аууууу! Искааааам! По много и от двете - гъбички и каренца!
Имам едно предложение: От мен мръФките, от Надето и Крис гъбите, а ще ги ядем цузамен барабар.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2005 8:56 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Няма проблеми, Алеко, ще има и за догодина, защото виж цяла неделя с какво съм се занимавала...,Image
докато Крис ходи чак до Панега, за да ти върне столчето. ;) :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2005 10:26 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:shock: Леле,уж вечерях..няма да се спи тая нощ.Айде мооля,включете ме и мен..аз ще донеса биричката..Image


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 8:19 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Нямаш проблеми! :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 5:24 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
И аз се самопоканвам, дори няма да ям от каретата :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 5:43 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Преди да се е обадил някой, си заплювам каретата на псевдовегетарианеца Мързеланко.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 7:38 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
От мен хлебчето, с което ще се топи в соса ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 8:14 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Мъ ник'ви проблеми нямате. Само освен с продукти се въоръжете с кокали и смелост, че аз знам как ще се оправите с тия, но вие не знаете :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Image

Image


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 9:07 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Крис пък иска да ви плаши... :mrgreen: Ще ги вържем и приберем тук там. Обещавам!
[hide]Само с малкия Бираджия няма да можем да се справим. :lol: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 10:44 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
[hide=@ Надя]Много е лесно: един чувал 'Зрънчо' и кашонче солети го правят невидим за около 40 минути :mrgreen:. А ако го гледа баба му, може и за по-дълго време ;) [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 4:21 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Надя написа:
[hide]Само с малкия Бираджия няма да можем да се справим. :lol: [/hide]



Ако наистина ги вържете, ще може и Дани да доде. А малкия Бираджия го поемам аз. Ще му купя една 5-литрова бъчонка пиво и ще му го дам да си налива и разлива на воля. :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB