Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:05 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 
Message
Сготвено на: 27 Дек, 2004 4:05 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Сланината се нарязва на правоъгълни парчета с ширина 10-15 см и дължина 20-30 см. Ако е скожа, дебелината на парчетата е около 5 см, без кожа - 4.5 см.
Осоляването се прави със суха сол, като всяко парче се се натрива добре от всички страни и се нарежда в чист дървен съд (каче или съндъче), а ако нямате, в някоя тенджера, . (Имам един огромен глинен гювеч, който не влизаше в старата ми печка и в него си правя всякакви неща).
На дъното се сипва 3 мм сол. Сланината се нарежда с кожата надолу, а между отделните парчета не се оставят празни места, за да не се затвори между тях въздух, който причинява гранясване. Големите празнини се запълват с изрезки от сланина, а малките - със сол.
Количеството сол не се определя, защото сланината поема толкова сол, колкото е необходимо за осоляването и. Няма опасност да се пресоли, поради ниското съдържание на вода. Затова всеки ред се посипва обилно със сол. Количеството на солта обаче не трябва да е по-малко от от 1 кг за 10 кг сланина.
Отгоре сланината се покрива с дъска и тежест (като киселото зеле) и се покрива с капак. След като престои 20 дена, е готова за консумация :knife: (като направиш пържени яйца със сланина, хапни, моля те, една хапка и за мен, много обичам). През тези 20 дни капакът не се пипа, за да не влезне въздух в съда.
Трайността на осолената сланина е 6 месеца.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2004 11:34 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
biskvitka, много ти благодаря :)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2004 11:40 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Надявам се, че успях да помогна:)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Bing [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB