Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:40 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 19 Апр, 2005 9:39 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Докато пекох тази мусака, у дома ухаеше на лазаня :shock:

Снимах я още гореща, затова се е поразтекла. На следващия ден имаше много приличен вид.

1 кг картофи
300 г замразен зелен грах или малка кутийка консервиран
150 г моркови
2 глави кромид лук
1/2 ч.ч. ориз
1 чаша доматена консерва или 3-4 домата
1 ч.л. вегета
червен, бял, черен пипер, босилек и чубрица

Заливка:
3 яйца
1-1/2 ч.ч. прясно мляко
150-200 г кашкавал
сол, малко куркума или червен пипер

Морковите се нарязват на кубчета и се задушават с лука в олио. Картофите също се нарязват на кубчета. В тава (моята е 30Х23 см) се нареждат картофите, морковите с лука, измитият ориз, грах и се залива с 2 ч.ч. кипящ бульон или вода и 2 с.л. олио. Пече се в гореща фурна около 20 мин, посолява се, добавят се доматите и чубрицата с босилека (съвсем малко, за да не заглушат аромата на зеленчуците) и се пече, докато картофите станат готови.

Прави се заливка (идеята за тази е на Пагане от all.bg): разбиват се яйцата с прясното мляко, за цвят се добавя куркума на върха на ч.л., ако искаме по-светъл цвят или червен пипер, за по-наситена коричка. Добавя се настъргания кашкавал и 1-2 с.л. брашно, ако ви се струва рядка заливката (на мен ми се стори :mrgreen:). Подправя се с белия и черния пипер и се допича, докато коричката стане златиста и стегната.

Докато изстине, тя ще се стегне още, така че не се увличайте много в печенето.
Поднася се със зелена салата и бира (макар че специалистите препоръчват розе :oops:) и с прясноизпечен домашен хляб (пека го заедно с мусаката, за да не изсъхва, пък и да спестя малко време и ток ;)).


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Апр, 2005 8:02 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Твърде добре изглежда като рецепта и на снимката също.
Но кой знае защо страхотно ми прилича на известния на всички "Славянски гювеч"...


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Апр, 2005 11:08 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
gotin написа:
...Но кой знае защо страхотно ми прилича на известния на всички "Славянски гювеч"...

Gotin, на мен не ми е известен славянския гювеч, поне досега не бях чувала за него :oops:. Би ли обяснил, моля, що за ястие е това...(Направо давай рецептата :knife:)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2005 12:46 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Поразрових се тук-таме и установих, че славянски гювеч е ястие с месо, ориз, чушки и домати. Без заливка.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2005 3:17 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Поразрових се тук-таме и установих, че славянски гювеч е ястие с месо, ориз, чушки и домати. Без заливка.


Обикновено на мене са ми го сервирали постен, с голямо количество зеленчуци в него, задължително с грах, даже има вариант и със зеле (прясно), разбира се и с ориз и домати. Представлява нещо като постна мусака с ориз и много различни зеленчуци, наистина без поливка. Нямам рецепта за него, но като набор от продукти твоята рецепта доста прилича на него.
Всъщност, твърде често едно ядене се нарича някак си, но в различните региони се готви по съвършено различен начин.
Например, под "Славянски гювеч" в добруджанския регион се разбира ягнешко с пресни чушки и т.н.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2005 3:47 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Откакто Джинджифилка ходи да се обучава, на мен ми се налага да храня още две гладни гърла (освен себе си). И понеже имах продукти точно за тази рецепта, реших да я спретна. Само че заливката направих с кисело мляко и сирене, вместо прясно мляко и кашкавал. А тъй като ми беше изостанал малко замразен зелен фасул, сложих и него. Резулатът беше доста вкусна мусака. Единствено не можах да я докарам до консистенция удобна за снимка т.е като рекох да отрежа парче за снимка, то се разпадна. Така че ще мине без доказателства ;).


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2005 4:24 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
biskvitka написа:


Снимах я още гореща, затова се е поразтекла. На следващия ден имаше много приличен вид.


Как пък е оцеляло това чудо до следващия ден :roll: ...


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2005 6:19 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
to4ica написа:
biskvitka написа:
Снимах я още гореща, затова се е поразтекла. На следващия ден имаше много приличен вид.


Как пък е оцеляло това чудо до следващия ден :roll: ...
С бой с пръчка по лакомите ръчички.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB