Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:25 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
 Рецепта: Печен бут
Сготвено на: 30 Дек, 2005 3:54 pm Пет 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Когато душата похапва в "Параклиса"
домашни български гозби
Пенка Михова

стр. 126, 19. ПЕЧЕН БУТ
Сладко, но и солено-тъжно. Когато вкусиш, споменът за Кукуш изплува. Останал жив с гозбата на баба Люба и нейната правнучка, която ме научи да я правя.
( дааааааа, колко трудно е да си скенер и OCR :cry: )
Бутът или част от него се измива добре, подсушава се и се посолява. Тук-таме се цепва с остър нож и се пълни с карамфил. Намазва се целият бут с конфитюр от сини сливи или от вишни. Оставя се да престои така 2-3 часа. През това време се прави смес от вино, мед, сол, червен пипер, наситнен лук, дафинов лист и вода( каква мешавица, досущ като историята ни!). Поставя се месото в нея и се вари около час. След това се слага в тава и се пече. Ако трябва, се долива от време на време гореща вода и се облива със соса от печенето. Месото се реже странично и се поднася със сладки зеленчуци - моркови, картофи - варени във вода, сол и лъжичка мазнина. Надеждата ми е, че този сладък, но и солено-сълзлив бут е доказателство, че човешката памет не се заличава лесно.

Хайде, сега сте вие!


 Profile  
 
 Рецепта: Печен бут
Сготвено на: 30 Дек, 2005 6:46 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Yosif-е, макар да не съм особено голям почитател на месото, ТОВА определено много ме впечатли!
Благодаря!
[hide]Няма да го правя скоро, щото за празниците ще се борим с едно пиле, а следващият повод за празнуване ще е чак през май :cry:...
Ако някой го прави преди мен, нека ми запази малко парченце, моля![/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Печен бут
Сготвено на: 30 Дек, 2005 8:34 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Оооо, аз определено ще го направя! И тъй като ЗМ не си пада особено по подобни сладко-кисели комбинации, сигурно ще остане едно парченце за Бисквитката. Ще свиркам овреме!


 Profile  
 
 Рецепта: Печен бут
Сготвено на: 31 Дек, 2005 1:33 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Аааа... и аз!!! Йосифе, това е чудо направо. Няма да е цял бут, но едно ячко парче ще се пробва. На Пенка Михова й вярвам безрезервно, такива вкусотии готвят в тоя експараклис!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB