Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:30 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 10 Яну, 2008 11:38 am Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Най-простата рецепта :), с участието на един морков и една-две скилидки чесън.

Нарязвам моркова на кубчета и го задушавам с една лъжица олио, докато пусне цвят. Добавям вода и сипвам лещата, обикновено на един среден морков половин пакет. Намалявам огъня до умерено слаб и я оставям да си се готви тихо и кротко. По някое време наръсвам сол и, допореди известно време*, чубрица. Когато е полуготова (Ние я обичаме по-разварена) слагам и средно нарязания чесън. Комбинира се със сурови наденички на скара чудесно!

*От известно време вместо чубрица слагам щедра чаена лъжичка кимион при задушаващите се моркови, дава невероятен аромат. Добавяла съм и куркума, за по-интересен цвят. (Това го пиша допълнително, за да не се размърмори Шефа, че рецептата не е българска поради въпросните подправки :P )


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 10 Яну, 2008 4:20 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
О-о, чудесна идея е кимионът вместо чубрица!! Нямаше да ми хрумне първо да приготвя морковите така! Сега да си призная, че особено ми хареса, че няма и домати. Майка ми винаги я готви с домати и макар, че много я обичах преди време, сега не мога да й гледам цвета...


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 10 Яну, 2008 5:01 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мег, моята майка пък никога не я готвеше с домати, сигурно затова не съм се сетила :) А по повод морковите, то си е много логично, със сигурност знаеш, че техният витамин А е мастноразтворим ;) Освен това придават по-различен вкус от просто сварените.


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 10 Яну, 2008 7:00 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Още тази вечер ще пробвам! От вчера съм подготвила лещата, но нещо желанието ми за ядене се изпари (мъжът ми не яде леща), та ще стане много бързо. Аз първо я накисвам за 8 часа и изхвърлям първата вода при варенето, затова и приготвям отделно зеленчуците, но наистина не ми беше хрумвало за кимиона, макар че моркови задушени в мазнина с кимион си е класика :)


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 11 Яну, 2008 9:08 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Meg написа:
... но нещо желанието ми за ядене се изпари (мъжът ми не яде леща), ...


Ей, кви лоши мъже има на тоя свят! Споко, Меги, и аз бях такъв, ама проядох.


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 11 Яну, 2008 2:49 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Очаквам с нетърпение рецаптата, която те е накарала да си промениш отношението към лещата, Алеко :)


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 11 Яну, 2008 3:20 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Meg написа:
...сега не мога да й гледам цвета...

:spam: Извинявам се за офтопа, ама какъв и е цветът? 'Щото ние вкъщи само червена леща ядем (поради липса на дребна кафява)...


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 11 Яну, 2008 3:30 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Майка ми така я готви, че винаги добива един много тъмно-кафяв цвят, пък за мен това е сигурен знак че нещо вътре е прекалено стотвено и одана изгубило хранителните си качества.
Аз предпочитам кафявата леща, именно защото е по-едра, а и обвивката съдържа някои полезни елементи. Само нея я кисна предварително и пр.
Червената я готвя без накисване, само я мия някалко пъти, но не ми харесваше особено до момента, в който не попаднах на една рецепта тук за крем-супа от леща с една камара зеленчуци (вкл. картоф). Чудна е просто!!


 Profile  
 
 Рецепта: Леща чорба
Сготвено на: 11 Яну, 2008 9:19 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Meg написа:
Очаквам с нетърпение рецаптата, която те е накарала да си промениш отношението към лещата, Алеко :)


Ох, все забравям да питам. А сега г-жата е на театър...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB