Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:18 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 
Message
Сготвено на: 13 Юни, 2008 4:01 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Наистина в сайта има рецепта за пиле-фрикасе.
Ето я моята вариация по темата.

250 гр. пилешки гърди
2 с.л. брашно - с много голям връх (направо си ги бройте 3 лъжици с връх :) )
2 с.л. масло
бульон
прясно мляко (може кисело)
жълтъкът на едно яйце
сол
риган

В част от маслото задушавам нарясаните на средно големи (кибритена кутия) парчета гърди докато могат да се чупят с вилицата.

Изваждам ги от тенджерата, добавям останалото масло и брашното. След кратко и енергично бъркане махам тенджерата от котлона и внимателно добавям, като бъркам през цялото време, прясното мляко. След като се хомогенизира соса връщам тенджерата на котлона, добавям и бульона и продължавам да бъркам като луда :) . Междувременно прибавям солта и ригана, ако няма малки мачета наоколо се добавя и черен, червен, бял пипер (аз лично бял).

След като почти се сгъсти сосът отделям жълтъка на яйцето, леко го разбивам, изравнявам температурата с бавно сипване на сос при жълтъка и накрая го сипвам в тенджерата, бъркам още малко (колкото да се обработи жълтъкът), връщам месото, пак бъркам, махам от котлона, затварям плътно с капак и оставям манджата да се доготви от собствената си топлина.

Не слагам винаги чесън, затова не съм го дала в рецептата.

Яйцето до колкото знам се слага цяло, но не винаги успявам да съхраня белтъка от парцалясване и затова карам само с жълтък.

Пропуснала съм да дам и количествата бульон и мляко, това е защото понякога нямам бульон и слагам само мляко, или мляко и вода, и всичко това правя на око, даже със затворени очи, понеже сипвам прясното мляко от непрозрачна бутилка. :)

Вариантът с кисело мляко е по-малко любим на Мацов и малкото Коте, затова го правя по-рядко, но принципът е същият.

На финала ще кажа, че всъщност не понасям фрикасе, но групата го обича и редовно се налага да го произвеждам.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юни, 2008 4:53 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мерси, мерси :kiss: Освен всичко друго си истинска героиня - аз не мога да си представя да готвя нещо, което не понасям. Което е и причината КПилев да се хвърля на шкембе-чорба навсякъде, където я подуши :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB