Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:56 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
Сготвено на: 24 Юли, 2008 9:44 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Не е кой знае каква рецепта, но става вкусно.
Месо - пилешко или свинско филе, а може и от двете.Около 400гр.
1 по голяма глава лук
1 тиквичка
1-2 зелени чушки
гъби
1 по голям или 2 малки домата- обелени и нарязани на дребни кубчета
сол, пипер(бял или черен)
соев сос ,горчица
кашкавал
Месото се нарязва на тънки жулиени омазнява се със зехтин и се запича за 2-3 мин в сача при непрекъснато бъркане.Добавят се нарязаните на средни кубчета зеленчуци и се пекат около 5-7 мин .или до полуготовност , като се добавя още малко зехтин.Накрая се прибавят доматите , и подправките, малко соев сос и по желание малко горчица.Оставя се още 2 мин. и се сваля от скарата.Чак тогава се наръсва с кашкавала, защото сача прдължава да работи поне още 5 мин.
Желателно е да се работи на скара на вън, но при добро проветрение в кухнята може и на газов котлон.
Наистина съжалявам , че нямам снимка, но се надявам скоро да сложа.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 10:16 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Не е кой знае каква рецепта, но става вкусно.


Като пряк свидетел и дегустатор ще кажа, че беше изключително вкусен.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 11:44 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Че кога сте го яли туй и къде? Звучи мноооооооого вкусно!


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 12:25 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Че кога сте го яли туй и къде? Звучи мноооооооого вкусно!


Ядохме го на вилата на Миш, в събота вечерта. Срещата беше импровизирана, тъй като аз до последният момент не можех да кажа дали ще успеем да отидем или не. (пак заради малкото коте, което този път се беше обринало). Добре, че успяхме, беше страхотно, макар и Миш-ови да бяха изтощени в неделя, пък ние пътувахме в най-голямата жега на връщане.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 1:00 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
E , дай боже всекиму такова изтощение, което не беше определено от готвенето. :) А Алеко ако беше си прочел в Дъра -бъра-Кой какво готви ..." , щеше да разбере , за следващия път и той си има задачка.Като будна съвест. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 1:13 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
E , дай боже всекиму такова изтощение, което не беше определено от готвенето. :) А Алеко ако беше си прочел в Дъра -бъра-" Кой какво готви ...', щеше да разбере , за следващия път и той си има задачка.Като будна съвест. :lol:


Чувствам се малко гузна за късното лягана, защото по принцип съм нощна птица, затова така се оправдавам. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 1:54 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
миш маш написа:
E , дай боже всекиму такова изтощение, което не беше определено от готвенето. :) А Алеко ако беше си прочел в Дъра -бъра-Кой какво готви ..." , щеше да разбере , за следващия път и той си има задачка.Като будна съвест. :lol:


Да снимам?


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 2:30 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Алеко написа:
Да снимам?

Не разбира се.И за дегустация, както и кратко резюме после за вечерта(тоест ноща). :)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 2:41 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
миш маш написа:
Алеко написа:
Да снимам?

Не разбира се.И за дегустация, както и кратко резюме после за вечерта(тоест ноща). :)


Добре, че нямаме някой психолог тук да изтълкува тези думи ... :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 6:39 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Много вкусно и лесно. Такива рецепти най-ги обичам. Ще взема да я направя, но по липса на сач, ще използвам долната част на тажин. Мисля, че ще стане и в него.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 11:16 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Желателно е да се работи на скара на вън, но при добро проветрение в кухнята може и на газов котлон.
Наистина съжалявам , че нямам снимка, но се надявам скоро да сложа.

По-добре не пробвай на газов котлон.
Истинските сачове (вече съм писал това поне два пъти) се правят от неизпечена глина и при омазняване попиват дълготрайно мазнината.
На мене лично такъв просмукан с мазнина сач ми се е палил и пръскал от високата температура и директния пламък на газов котлон.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Авг, 2008 7:16 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
gotin написа:
Истинските сачове (вече съм писал това поне два пъти) се правят от неизпечена глина и при омазняване попиват дълготрайно мазнината.
На мене лично такъв просмукан с мазнина сач ми се е палил и пръскал от високата температура и директния пламък на газов котлон.

А тези новите, незнам дали са истински или не , но работят на газов котлон.Нали не се заблуждаваш , че във всички ресторанти в които предлагат такива, ги пекат на скара и не ги мият, както по принцип е указано в упътването.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Авг, 2008 9:35 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
gotin написа:
Истинските сачове (вече съм писал това поне два пъти) се правят от неизпечена глина и при омазняване попиват дълготрайно мазнината.
На мене лично такъв просмукан с мазнина сач ми се е палил и пръскал от високата температура и директния пламък на газов котлон.

А тези новите, незнам дали са истински или не , но работят на газов котлон.Нали не се заблуждаваш , че във всички ресторанти в които предлагат такива, ги пекат на скара и не ги мият, както по принцип е указано в упътването.


Просто новите са от изпечена глина и не трябва да се наричат сачове, а плоча от изпечена глина. Те са много по-здрави и по-удобни, но това не е сач в автентичния смисъл на термина.
Думата "сач" е много стара родопска дума и важи само за сач.
Иначе, при добро желание, и на тавата си в къщи можеш да кажеш сач, но от това въпросната тава няма да стане сач. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2008 11:40 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Авг, 2008 5:58 pm Пет
Мнения: 3
Сачът (още в Родопите им казваме 'тикла' става и на газов котлон но ветилацията в кухнята трябва да е повече от отлична ...!Най-добре на огън на вън,може да пробвате на вилата или някой пикник да сложите от тия тикли за покриване на старите покриви,като задължително трябва да гори огънят отдолу а не да е само на жар ...За предпочитане да се ползват тия синьо-черните тикли ,а не има едни кафяфи-сиви пясъчници щото се пукат!Та слагате мръвките и зеленчуците (аз предпочитам лук,гъби,тиквичка,чушка,праз...патладжан и понякога стръкове зелен чесън ,такива сачове с царевица,грах броколи не ми допадат нещо а и трудно ще се събират от плочата) като ги нареждате отделно месо и зеленчуци и периодично ги обръщате!Малко е примитивен този начин на готвене (може би един от най-старите медоти за говене познат на човека ),но за сметка на това е много вкусно ...освен това на тая тикла може да се пекат различни риби,татарски кюфтенца(стават уникални) и още едни питки които на родопски им казваме "тенурки" стават нещо подобно на арабските питки но не съвсем ..нищо особенно брашно,вода сол,може и малко мая с консистенцията на тесто за баници ,оформят се топчета 60-70г. разточват се в кръгла форма ,изпичаме и намзваме с масло ,завиваме ги с кърпа да се "задушат".. малко шарена сол или пудра захар по избор и готово!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB