Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:35 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
Сготвено на: 05 Авг, 2008 7:16 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
gotin написа:
Истинските сачове (вече съм писал това поне два пъти) се правят от неизпечена глина и при омазняване попиват дълготрайно мазнината.
На мене лично такъв просмукан с мазнина сач ми се е палил и пръскал от високата температура и директния пламък на газов котлон.

А тези новите, незнам дали са истински или не , но работят на газов котлон.Нали не се заблуждаваш , че във всички ресторанти в които предлагат такива, ги пекат на скара и не ги мият, както по принцип е указано в упътването.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Авг, 2008 9:35 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
gotin написа:
Истинските сачове (вече съм писал това поне два пъти) се правят от неизпечена глина и при омазняване попиват дълготрайно мазнината.
На мене лично такъв просмукан с мазнина сач ми се е палил и пръскал от високата температура и директния пламък на газов котлон.

А тези новите, незнам дали са истински или не , но работят на газов котлон.Нали не се заблуждаваш , че във всички ресторанти в които предлагат такива, ги пекат на скара и не ги мият, както по принцип е указано в упътването.


Просто новите са от изпечена глина и не трябва да се наричат сачове, а плоча от изпечена глина. Те са много по-здрави и по-удобни, но това не е сач в автентичния смисъл на термина.
Думата "сач" е много стара родопска дума и важи само за сач.
Иначе, при добро желание, и на тавата си в къщи можеш да кажеш сач, но от това въпросната тава няма да стане сач. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2008 11:40 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Авг, 2008 5:58 pm Пет
Мнения: 3
Сачът (още в Родопите им казваме 'тикла' става и на газов котлон но ветилацията в кухнята трябва да е повече от отлична ...!Най-добре на огън на вън,може да пробвате на вилата или някой пикник да сложите от тия тикли за покриване на старите покриви,като задължително трябва да гори огънят отдолу а не да е само на жар ...За предпочитане да се ползват тия синьо-черните тикли ,а не има едни кафяфи-сиви пясъчници щото се пукат!Та слагате мръвките и зеленчуците (аз предпочитам лук,гъби,тиквичка,чушка,праз...патладжан и понякога стръкове зелен чесън ,такива сачове с царевица,грах броколи не ми допадат нещо а и трудно ще се събират от плочата) като ги нареждате отделно месо и зеленчуци и периодично ги обръщате!Малко е примитивен този начин на готвене (може би един от най-старите медоти за говене познат на човека ),но за сметка на това е много вкусно ...освен това на тая тикла може да се пекат различни риби,татарски кюфтенца(стават уникални) и още едни питки които на родопски им казваме "тенурки" стават нещо подобно на арабските питки но не съвсем ..нищо особенно брашно,вода сол,може и малко мая с консистенцията на тесто за баници ,оформят се топчета 60-70г. разточват се в кръгла форма ,изпичаме и намзваме с масло ,завиваме ги с кърпа да се "задушат".. малко шарена сол или пудра захар по избор и готово!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB