Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:37 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 48 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 24 Мар, 2005 2:49 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Моята рецепта не е нещо особено, но след като никой друг не предлага своя вариант, ето го моя:
500 г боб
1 голям или 2 малки моркова
1-2 глави кромид лук или 1 стрък праз
1 чушка (ако има)
2 домата или 2 с.л. доматено пюре
1 ч.л. червен пипер
чубрица, джоджен, пресен магданоз
С това количество продукти пълня трилитрова тенджера.

Бобът се почиства, измива и накисва поне в 3 части вода за 8 часа. На сутринта водата се излива (аз си поливам с нея бурените на балкона :mrgreen: ) и бобът се слага да се вари със студена вода. Добре е да се изхвърлят зърната, които не са набъбнали, защото те така или иначе няма да се сварят. След като заври, водата се изхвърля, зърната се измиват и пак се слагат да се варят (пак в студена вода). Докато заври отново, се отстранява пяната. След завирането се намалява огъня и се добавят 1 с.л. захар, 1 с.л. олио и 1 с.л. ракия (може и да не се прави) за по-бързо сваряване. Когато зърната са почти омекнали, се прибавят нарязаните моркови и лук, по-късно и чушката (може и печена, още по-вкусно става). Подправя се с чубрица (майка ми слагаше и сминдух).
В ястието трябва да има достатъчно вода, ако се налага, се долива вряла.
Слагат се доматите, джоджена и червения пипер и след още няколко минути се отстранява от огъня. Наръсва се с пресен магданоз.

Понякога правя и запръжка, но напоследък не ми понасят много запържените храни. Брашно не слагам.
Поднася се с прясноизпечена питка.

Как разбирам, че бобът се е сварил: бъркам с широка дървена лъжица и когато зърната спрат да тропат при допира с лъжицата, значи са достатъчно омекнали.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 24 Мар, 2005 5:42 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
biskvitka написа:
Как разбирам, че бобът се е сварил: бъркам с широка дървена лъжица и когато зърната спрат да тропат при допира с лъжицата, значи са достатъчно омекнали.

:laugh: :lol: Това беше страхотно..как ги измисляш тези работи! :!:

По темата..ракия и аз слагам за да уври по бързо и равномерно боба,но за захар за първи път чувам! :oops:
Като подправки само ще добавя- чимен,джоджен и девисил..А като поръсиш и с препърлена ,люта (суха)чушчица..просто фантазия.

Относно технологията,от както гледах преди може би 2 години рецептата на Иван Лечев в "Бон Апети"..,малко промених рецептата си.За да бъда по ясна -към боба докато ври слагам морковите нарязани на колелца и една малка глава лук (цяла,за аромат-след това я отстранявам).Колкото и да е нездравословно после от лука , печените чушки и препърлените сухи пиперки правя запръжка,добавям с решетъчна лъжица боба ,запържвам леко и после бульона.С печена чушка определено става много по вкусно. ;)

От майка ми знам ,че е хубаво да кисне поне 4-5 часа (обикновенно от вечерта) и да не се соли докато не започне да омеква..иначе става "хрупкав" ,но това май всички го знаят.. :)

Моите мъже най-много го обичат на яхнийка ,но не много гъста и печен на фурна (в гювече).. :facelick: с кърначе или наденичка за декорация. ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 24 Мар, 2005 7:33 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Баща ми, Бог да го прости, правеше страхотен боб, почти като Курабийка ( :lol: ). Само че го вареше на много слаб огън в пръстено гърне на котлона на печката. Така си къкреше цяла нощ, а на другата сутрин няма да ви разправям колко е вкусно, особено след тежка вечер.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 25 Мар, 2005 10:50 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ludetina написа:
:laugh: :lol: Това беше страхотно..как ги измисляш тези работи! :!:

Много ме бива в 'гяволиите' ;)
Ludetina, това със захарта го практикувам с всички варива (само че за другите в по-малки количества).
Относно солта - мерси за уточнението (случвало ми се е съвсем да забравя да посоля яденето :-? , така че с хрупането рядко имаме проблем :P )
Това за цялата глава лук звучи многообещаващо, довечера ще го опитам.

Алеко, [hide]благодаря, че не ме нарече Шпионка (cookie) :lol: [/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 25 Мар, 2005 12:36 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Алеко, [hide]благодаря, че не ме нарече Шпионка (cookie) :lol: [/hide]


[hide]Виж, за това изобщо не се бях сетил. 8) [/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 26 Мар, 2005 7:21 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Сложих цяла глава лук на боба и наистина стана много ароматно!
Благодаря, Лудетина! Image


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 26 Мар, 2005 8:08 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Бисквитке,радвам се че ти е харесала идеята. :) А захарта ,с каква цел се слага на варивата?
Алеко ,това за което говориш,майка ми го правеше всяка година за "Бъдни вечер". 8) И макар ,че боба се готви без запъжка,без мазнина..ставаше просто чудесен. :) Аз лично избягвам да го готвя по този начин ,единствено по "икономически " причини..сметки за ток ..такива ми ти работи.Приготвям го ,чрез накисване и тенджера под налягане..най икономичния и бърз възможен начин. :P


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 26 Мар, 2005 10:47 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ludetina написа:
...А захарта, с каква цел се слага на варивата?

Прегледах си записките, обаче нищо не открих :oops: по въпроса (четох и статия за бобовите от referat.ru). Беше нещо свързано с витамините, но може и да греша (ееех, старост-нерадост...)


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 27 Мар, 2005 9:09 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Имам някакви спомени от баба ми, че захар се слага, за да се подчертае вкуса и аромата на другите подправки.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Апр, 2005 1:28 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Моята рецепта не е нещо особено, но след като никой друг не предлага своя вариант, ето го моя:


Ето една
БОБ-ТЕХНОЛОГИЯ
=================

Някъде бях писал, че за мене винаги тест за добра готварска книга е дали са описани прости яденета, например боб чорба, боб яхния, боб по манастирски.
Аз готвя боб изключително в тенджера под налягане.
Тайната е, че варенето започва на много слаб котлон, примерно на 1, докато създаде изобщо някакво налягане, дори и за това да е необходим един час.
Тайната на перфекно сготвения боб е в загряването - трябва да е много плавно и постепенно.
След това превключвам на 2 и така го варя поне 2 часа.
Става на мозък, не се разварява, НЯМА НИКАКВИ ГАЗОВЕ.
Това го пиша за тъпите традиционалисти, които са чули от прабаба, баба и майка, че бобът се кисне, слага се сода, хвърля се първата вода и т.н. тъпотии, достойни за "градски легенди".
Кисне се, ама само ако ще го вариш на открито.
В тенджера под налягане и слабо нагряване става и най - "злият" боб.
ВСИЧКИ бобови растения са съдържащи белтък, затова имат тенденцията да се "пресичат", ако започнеш да ги вариш още от началото на силен огън.
Така можеш да пресечеш боб, леща или грах, който и след 3 часа варене да подскача като едрокалибрени съчми за ловна пушка.
За добавки и подправки не пиша, защото това е въпрос на личен вкус, също така зависи от това дали искаш да е на чорба, яхния или много гъст.
Тогава и добавките варират, подправките - също.
По принцип, заедно с боба в тенджерата под налягане слагам всичко, което ще сложа, без зелените или сухи подправки и солта.
Всъщност, слагал съм и солта в началото, не пречи.
Слагам една глава лук на ситно, люта чушка, зелена или суха, обикновена чушка, домат на ситно, лъжичка червен пипер ( може и малко лют), морков на кубчета или сламки. Целина и пащърнак на кубчета. Чаша боб, три и половина чаши вода. Зехтин или олио.
Това е. Затваряш и вариш по гореуказания начин.
Като ти омръзне да го вариш, отваряш, слагаш солта, ако не си я сложила в началото, доваряваш 15 мин., слагаш сухите или зелените подправки и сваляш от огъня.
Това е.
Поне аз така готвя боб от 20 години и винаги става перфектен.
Ако искам да е по-гъст, докато се вари не слагам мазнина и правя хитрата застройка - запържвам в малко мазнина главичка лук, слагам супена лъжица брашно и запържвам добре и него, слагам лъжичка червен пипер, бързо разбърквам и веднага свалям от огъня. Разреждам със сок от боба, връщам обратно в тенджерата, разбърквам добре, оставям да "клокне" и толкова.
Става боб за чудо и приказ.
Зная, че ще последват въпроси, затова правя това допълнение.

Първи въпрос - Боб варя ВИНАГИ И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в тенджера под налягане.
Запомни от мене - бобът образува газове, защото люспата му е от много дебела целулоза и трудно се разгражда в стомаха. Затова образува газове.
Когато се вари в тенджера под налягане и достатъчно продължително време, люспата напълно се сварява, не затруднява смилането и не прави газове.
И така, бобът е в тенджера под налягане. Слагаме го на котлона и включваме на 1 на стандартен четиристепенен ключ. Изчакваме, ако трябва и един час да започне да шуми клапанът. Това означава, че вече се е загряло достатъчно, вдигнало се е налягането, което е и целта. Сега вече превключваме на 2 .
И варим така общо 2 до 2,5 часа.
Втори въпрос - при 1 към 1,5 (боб към вода) се вари боб за салата. Вари се много по-малко, отколкото за яхния или чорба. След появата на шум от клапана - не повече от 20 мин.
Сваляш от огъня, като падне налягането ( не под струя вода !) се отваря капакът, отцежда се водата, бобът се прехвърля в друг съд с капак (задължително, иначе бобът изсъхва и се напуква) и така остава докато изстине.
През това време нарязваш лук на "полумесеци", осоляваш го обилно, намачкваш го и го оставяш да престои 15-20 мин. След това го измиваш и,ако бобът е изстинал достатъчно, го добавяш към него. Разбъркваш, добавяш малко сол, ако има нужда ( а то, пусто, винаги има нужда...[namigam] ), добавяш олио или зехтин, разбъркваш, добавяш едва сега оцет на вкус, пак разбъркваш и готово.
Някои предпочитат да добавят майонеза, вместо олио. Става. Въпрос на вкус.
Както ти е по-вкусно.
При съотношение 1 част боб към 2 до 2,5 части вода става разкошен боб-яхния.
При съотношение 1 част боб към 3 до 4,5 части вода става чорба. Аз лично предпочитам чорбата да е по-рядка. Просто повече обичам сокът на чорбата.
Обръщам ти внимание на това, че при различните видове манджи и подправките могат да бъдат различни. Например, на боб-чорба отиват джоджен, девисил, калоферче. Може и копър.
На боб-яхния отива и целина - главата на кубчета отделно, листа отделно, накрая. Разбира се и калоферче или джоджен, девисилът отива повече на чорбата.
На боб на фурна - от всички изброени подправки, че и други, които са ти на сърце.
Забелязваш, че не споменавам чубрица - просто не я обичам.
Слагам я само на леща.
Трети въпрос - За да се сгъсти бобът до яхния се прави тази запръжка, която е много щадяща, т.е, не се пържи, а се задушава.
Значи, задушава се главичка лук на ситно в мазнина по избор, обикновено 1-2 супени лъжици.. Добавя се супена лъжица брашно и вече се пържи до леко порозовяване при непрекъснато бъркане, добавя се чаена лъжичка червен пипер и кафена чаша настъргани домати , разбърква се бързо и веднага се сваля от огъня. Разрежда се с течност от боба до гладка кашичка и се връща в тенджерата при боба. Разбърква се, вече на котлона, и се бърка непрекъснато поне 5-10 мин.
Имай предвид, че гъстотата лъже - след изстиване се сгъстява достатъчно много, затова при варенето трябва да е малко по-рядка, отколкото ти се иска.
В тази запръжка пърженето е сведено до минимум и е много щадяща.
Четвърти въпрос - за бобът за салата вече обясних.
Пети въпрос - не съм готвил на Цептер, но принципът ми е известен.
Въпросът е да спазиш принципът да се повишава плавно температурата и да ври на тих огън продължително време.
Всъщност, нашите баби на село така са готвили боб - в гърне над огъня, на много слаб огън къкри 3-4, че и 5 часа.
Готов съм да отговоря на всички поставени въпроси по тази (и други) теми.


Last edited by gotin on 22 Май, 2005 3:56 pm Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 01 Апр, 2005 9:11 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Gotin, това, което си написал е много хубаво, само че нямам тенджера под налягане (и кой знае, кога ще имам :-?), затова, за съжаление, не мога да се възползвам от съветите ти. По тая причина много рядко готвя боб, макар че ми е от любимите манджи.

Не спомена нищо за захар, което ще рече, че не слагаш. Или греша?
Напиши, моля те, какво е твоето отношение към захарта в боба (и в другите ястия).


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 01 Апр, 2005 11:49 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Gotin, това, което си написал е много хубаво, само че нямам тенджера под налягане (и кой знае, кога ще имам :-?), затова, за съжаление, не мога да се възползвам от съветите ти. По тая причина много рядко готвя боб, макар че ми е от любимите манджи.

Не спомена нищо за захар, което ще рече, че не слагаш. Или греша?
Напиши, моля те, какво е твоето отношение към захарта в боба (и в другите ястия).


:oops: По чисто здравословни съображения не употребявам захар под никаква форма, затова нямам мнение по въпроса.
От кулинарна гледна точка не обичам да употребявам алкохол под каквато и да е форма при готвене. Отдавна съм убеден, че безразборното слагане на вино (освен на винен кебеп и няколко други ястия), бира или твърд алкохол придава достатъчно неприятен страничен вкус, подтиска естествения букет от аромати на продуктите и, по мое мнение просто съсипва хубавото ядене.
Не считам, че захарта може да направи едно бобово растение по-приятно на вкус ако е сбъркана технологията на готвене и е пресечено със много силно загряване отначало.
По принцип захар слагам само когато искам да убия прекалено кисел нюанс, предимно от домати.
Между другото, празът, лукът, морковите, целината, както и много други често употребявани зеленчуци съдържат в достатъчно голямо количество захари, та едва ли е необходимо да се добавя още, по-скоро трудността е в неутрализирането на прекалено сладникавия вкус от употребата им в по-голямо количество.
Неопитните или начинаещи готвачи/ки в желанието си да направят нещо "изключително" обикновено прекаляват с подправките... Без да се замислят (на някои хора това, мисленето, е прекалено затруднително...) те слагат в едно и също ядене чили, къри, чимен, черен и червен пипер, чубрица, джоджен, кимион като си въобразяват, че това ще направи яденето изключително.
Е, прави го изключително, но изключително неприятно на вкус. При подправките важи правилото за парфюмите - никога не смесвай повече от три съставки, иначе става трагедия... За повече илюстрация ще допълня, че всички сме правили като деца експеримент с водни боички, ако смесиш два цвята, става трети, но ако смесиш 4,5 или 6 става неопределимо мътно и противно. Същото става и с боите за яйца, смесвайки всичките употребявани бои се получава противна кафеникава течност.
Затова употребата на подправки и/или технологии без човек да има разумно обяснение за действията си обикновено води до плачевни резултати при готвенето.
Моята технология за готвене на боб е преди всичко напълно научно обоснована, става и за обикновено готвене, не само в тенджера под налягане.
Затова можеш спокойно да я пробваш и при обикновено готвене.

Готвенето е за хора с талант за готвене. Готвенето без разум, талант и мислене е подобно на чалгата, такива са резултатите...
А аз искам да слушам не чалга, а класическа музика... :)


Last edited by gotin on 22 Май, 2005 4:03 pm Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 02 Апр, 2005 12:03 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Извън темата:
gotin написа:
Готвенето е за хора с талант за готвене. Готвенето без разум, талант и мислене е подобно на чалгата, такива са резултатите...
А аз искам да слушам не чалга, а класическа музика... :)

Браво, много добре казано! Да ме извиняват почитателите на 'леката музика' :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 03 Апр, 2005 11:50 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Gotin, трогната съм от предложението ти!
За съжаление, ще трябва да откажа; в моите ръце тенджерата под налягане е изключително опасно оръжие :(, тъй като съм много разсеяна и ако я забравя, ще стане страшно (под прозорците ми минават много хора :!:). По тази причина съпругът ми отказа да купи газова печка, смята, че и с нея мога да убия някого, включително себе си :evil:.
Трябва да внимавам, какво пиша, защото като се оплаках от старата си печка, Дядо Коледа явно е прочел постинга ми и ми подари нова.
Вече ми е неудобно, ще се постарая повече да не се оплаквам :oops:...


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 04 Апр, 2005 12:40 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Gotin, трогната съм от предложението ти!
За съжаление, ще трябва да откажа; в моите ръце тенджерата под налягане е изключително опасно оръжие :(, тъй като съм много разсеяна и ако я забравя, ще стане страшно (под прозорците ми минават много хора :!:). По тази причина съпругът ми отказа да купи газова печка, смята, че и с нея мога да убия някого, включително себе си :evil:.
Трябва да внимавам, какво пиша, защото като се оплаках от старата си печка, Дядо Коледа явно е прочел постинга ми и ми подари нова.
Вече ми е неудобно, ще се постарая повече да не се оплаквам :oops:...


Жалко, щеше да отиде по предназначение...
Всъщност, тенджерите под налягане са толкова опасни, колкото и газова запалка в джоба (чантичката) ти.
Най-страшен е страхът от тях. :)
А работата, която вършат и времето което пестят са достойни за уважение.
Но, явно известна част (от жените предимно) от готвещите изпитват затруднение при боравенето с уреди и приспособления.
Например, една моя много добра позната успя така да контактува с новата си тенджера под налягане "Солинген", с двойно дъно, от алпака, че сега загаряла при всяко готвене, независимо какво готви.
То не стига това, ами ме обвини, че аз съм виновен, защото се впечатлила от моята технология за варене на боб на слаб огън. Е, бобът станал перфектен, но пък тенджерата започнала да загаря... :lol:
А ако трябва да употреби повече от 15 мин. време за готвене просто изпада в нервна криза, защото се чувства в цайтнот...
Но пък е работеща жена, работи на три места и наистина времето и никога не стига.


Last edited by gotin on 22 Май, 2005 4:03 pm Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 05 Май, 2005 2:27 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Окт, 2004 11:22 pm Вто
Мнения: 88
Location: USA
biskvitka написа:
Quote:
Gotin, трогната съм от предложението ти!
За съжаление, ще трябва да откажа; в моите ръце тенджерата под налягане е изключително опасно оръжие , тъй като съм много разсеяна и ако я забравя, ще стане страшно (под прозорците ми минават много хора ). По тази причина съпругът ми отказа да купи газова печка, смята, че и с нея мога да убия някого, включително себе си .
Трябва да внимавам, какво пиша, защото като се оплаках от старата си печка, Дядо Коледа явно е прочел постинга ми и ми подари нова.
Вече ми е неудобно, ще се постарая повече да не се оплаквам ...


Бисквитке,
Недей да си търсиш оправданя, и недей да си слагаш етикети или да позволяваш някой друг да ти слага! Щото ако продължаваш да повтаряш колко си опасна ще вземем да ти повярваме... ;)
Всички правим грешки,(някои правим повече) а тенджерите под налягане са дуракоустойчиви, аз например трябваше да си сменям тенджерата преди 2 години защото бях забравила боба за повече от 5 часа, налягането беше избило предпазния клапан (повечето такива тенджери имат предпазен клапан), течността се беше изпарила, и металните пластини на двойното дъно се бяха растопили!!! Като се прибрах заварих апартамента си опушен и смрадлив, и като дигнах тенджерата, дъното след секундно колебание се стовари надолу!! добре че за тези 2 секунди бях мръднала тенджерата над мивката, не ми се мисли какво щеше да се случи ако стопения метал беше покапал на балатума...
Сега си пазя една тежка капка застинал метал за да ми напомня да съм по внимателна, ама не съм се отказала! Продължавам да готвя в новата си, много по хубава тенжера и си свиркам..


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 05 Май, 2005 9:59 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Впечатлен съм от аналитичният подход на Готин към готвенето. Според мен има основни правила и първо човек трябва да ги усвои и след това да проявява артистизъм.
За Курабийка: Курабийке, кълна се в чорапите си, че ще изчакам някоя промоция в "Метро" и ще ти подаря един хубав токамак под налягане. Ще ти дам и един газов котлон назаем, за да е мъката пълна. :twisted:

"Будна ли си през нощта,
когато кошмарите чакат,
с черната си кола
да влязат в твоя паркинг? "


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 05 Май, 2005 10:23 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Приятели, трогната съм!
Сега наистина внимавам малко повече и може и да се престраша да готвя в тенджера под налягане (за газта не съм толкова сигурна :oops:) ...някоя друга година :mrgreen:.
Gotin и Jasen, от вас има какво да се научи, вие двамата сте най-артистичните кулинари във форума 8)!


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 06 Май, 2005 10:35 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Пак се върнах на темата и се чудих за захарта. Мяркало ми се е по Дискавъри, че така се правят някакви фокуси с възприятията. Който знае нещо по въпроса, нека сподели.
http://www.log-in.ru/


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 21 Май, 2005 7:50 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
biskvitka написа:
Приятели, трогната съм!
Сега наистина внимавам малко повече и може и да се престраша да готвя в тенджера под налягане (за газта не съм толкова сигурна :oops:) ...някоя друга година :mrgreen:.
Gotin и Jasen, от вас има какво да се научи, вие двамата сте най-артистичните кулинари във форума 8)!


Тенджерата под налягане е най-готиното нещо в кухнята :roll: У нас имаме 3 и ги ползваме непрекъснато, даже май и те са ни малко :mrgreen: Най-вкусните манджички се приготвят там, да не говорим за ''Шницелите на Мама'', а пък за времето, което пестиш - да не говорим.
А що се отнася до газта в кухнята - и аз изпитвах ужас, ама откак се престраших, вече и без фурна на газ не мога.
Така, че Бисквитке, като се сдобиеш с тенджерката под налягане, похвали се, :ban: и ще ти дадем много идейки какво да си правиш с нея.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 21 Май, 2005 12:44 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Quote:
...и ще ти дадем много идейки какво да си правиш с нея.


:) :) :) А защо не дадеш и на нас тези идейки, ще получиш веднага и много :kiss: :mexwave: ...


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 22 Май, 2005 12:06 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Готин, нямам нищо против да споделя, нали за това сме си тук, да си даваме идейки. ;) А ти като човек с голям опит сигурно си открил нещата преди мен, но ако те интересува нещо конкретно, моля, питай.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 22 Май, 2005 3:54 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Надя написа:
Готин, нямам нищо против да споделя, нали за това сме си тук, да си даваме идейки. ;) А ти като човек с голям опит сигурно си открил нещата преди мен, но ако те интересува нещо конкретно, моля, питай.


Ами ти така загадъчно даде анонс, че ще дадеш много идейки, че много ми се прииска да разбера какви са тези идейки... :)
Нали знаеш, всеки си има негови похвати и трикове, съвсем индивидуални.
Аз моите съм ги постнал по-горе.
От години готвя боб в тенджера под налягане и смятам, че по друг начин не бива да се готви...
Т.е., не че не бива, но си е жива мъка ако не се готви в тенджера под налягане.
Но други манджи рядко готвя, което го отчитам като пропуск.
Например, готвя винен кебап, една манджа, нещо като капама - на дъното едри кръгчета лук, върху тях картофи, пак на едри кръгчета, после различни видове месо и колбаси, но може и само с пилешко, после целина от корена или зелената част, пак картофи, мазнина и малко домати, накрая се залива 1 пълна с.л. брашно, размито с 1/2 ч.чаша бяло или червено вино и 1/2 ч.чаша вода.
Готвя и кисело зеле с месо.
Обаче проблемът е, че моята тенджера е от дебел алуминий, а яденето не трябва да стои в такъв съд и трябва веднага след готвенето да бъде прехвърлено в друг съд, което си е работа, особено за мързеливи хора :oops:.
Но други манджи почти не съм готвил, затова ще ти бъда много благодарен ако дадеш някои идеи за ястия, които традиционно готвиш и стават вкусни в тенджера под налягане.
Чувал съм даже, че може да се пържи и в тенджера под налягане, но не мога да си представя как би станало това, след като не можеш да го наблюдаваш визуално...


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 29 Май, 2005 1:29 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Идейка за тенджера под налягане :idea:
Имаме в къщи един "уред", на който дори и името не знам:
Image
Това е в "затворен" вид
Image
А това в "отворен"

Слагам го в тенджерата под налягане и наливам вода, така че да не излиза над подложката - някъде към 1 пръст. Обелвам няколко картофа и ги нарязвам. В зависимост от това към какво ще се сервират ги режа на сравнително едри кубчета или търкала. Слагам ги вътре и поръсвам с някаква суха меродия и сол. Понякога слагам вегета, но тогава без сол! Затварям тенджерата и на умерен огън. Десет минути след като фъшне, картофите са готови. Сервирам ги горещи поръсени със ситно нарязан копър. Вървят много с по-блажно месо или месо с някакъв тъмен сос, защото както сигурно сте забелязали не слагам мазнина.


Attachments:
ured_za_varene_zatvoren.jpg [56.36 KiB]
Not downloaded yet
ured_za_varene_otvoren.jpg [57.34 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 29 Май, 2005 3:43 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Kriss написа:
Идейка за тенджера под налягане


Този уред се продава за ползване като се варят зеленчуци на пара.
Поне за това е изобретен.
Но наистина подобни приспособления има и към тенджерите под налягане.
Всъщност, с такъв уред/приспособление наистина в тенджера под налягане ще стане значително по-бързо варенето на пара.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 48 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB