Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:14 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 48 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 29 Май, 2005 5:15 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Ние основно за варене на зеленчуци го ползваме, но не написах за тях, защото основно варим: праз, зелен фасул (бакла), моркови, карфиол, брюкселско зеле. Стават бързо, а в тендежерата под налягане ще се скашкат за нула време.
Я мода да цепне темата на две и тази част я прати там където й е мястото.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 29 Май, 2005 8:52 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Така може да се сготвят две манджи наведнъж: варено пиле и отгоре гарнитура (примерно). Преди време ми направи впечатление една рецепта, в която отгоре беше пилето, а в тенджерата се вареше зеленчукова супа. Мазнината от пилето капе в супата и сигурно става много вкусно!


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 02 Юни, 2005 9:05 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Ето още една идея за ястие в тенджера под налягане.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 26 Ное, 2005 1:36 am Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Jasen написа:
Пак се върнах на темата и се чудих за захарта. Мяркало ми се е по Дискавъри, че така се правят някакви фокуси с възприятията. Който знае нещо по въпроса, нека сподели.
http://www.log-in.ru/

Това трябва да е на принципа "пет вкуса". Аз от баба си знам, че на всяка тенджера половин лъжичка захар се слага - това омекотява вкуса и придава благост на стомаха и душата. Ако толкоз здравословно го давате, сложете малко стафиди или мед.
А за язваджиите - продава се и белен боб - е, не е същото, ама не боли.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 10 Дек, 2005 5:39 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Юли, 2005 2:03 pm Пет
Мнения: 20
Моя боб по методата на Готин (1:3 1/2) в тенджера под налягане тръгна да загаря. Не знам котлона ми ли беше много силен.......


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 10 Дек, 2005 5:59 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 10:19 pm Нед
Мнения: 120
Location: София
to4ica написа:
Jasen написа:
Пак се върнах на темата и се чудих за захарта. Мяркало ми се е по Дискавъри, че така се правят някакви фокуси с възприятията. Който знае нещо по въпроса, нека сподели.
http://www.log-in.ru/

Това трябва да е на принципа "пет вкуса". Аз от баба си знам, че на всяка тенджера половин лъжичка захар се слага - това омекотява вкуса и придава благост на стомаха и душата. Ако толкоз здравословно го давате, сложете малко стафиди или мед.
А за язваджиите - продава се и белен боб - е, не е същото, ама не боли.


Някъде по филмите за италианската мафия имаше епизод, в който един от ония симпатичните итало-американци готвеше нещо и споделя: "от дядо си знам, че тайната на всяко ястие е лъжичка захар..."
Смело мога да кажа, че оттогава не пропускам да хвърля бучка захар (обожавам т.нар. кафява захар на бучки) въм всяко ястие или супа което приготвям и поне според дегустиращите става супер... така, че го приемам като подправка и ви го препоръчвам...


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 12 Сеп, 2007 9:54 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Случайно погледнах тази тема, но привлечена от идеята, че може да науча нещо ново. Не се излъгах :)
Обаче ще си позволя да контрирам описанието на технологията на gotin, и особено частта за накисването, изхвърлянето на водата и пр., въпреки, че от многото на мнения на gotin тук съдя, че той е професионалист.
Категорично не съм съгласна с отхвърлянето на накисването по една съвсем проста причина: всички бобови съдържат така наречените инхибитори (т.е. вещества, които пречат на храносмилането с цел зърната дори и погълнати от човек или животно да могат да бъдат изхвърлени що-годе годни за пониквани - еволюция, какво да правиш ;) ). Та, точно за да се направят бобовите годни за храна (т.е. усвояеми от организма) се киснат по 12 часа, и се изхвърля първата вода. Когато бобовите се варят с тенджера под налягане, става по-бързо, но няма как да се изхлърли първата вода. Затова след варенето се проплакват хубаво под течаща вода и по натам може да се прави от тях каквото си е намислил човек.
Наясно съм, че описаното звучи малко не съвсем традиционно, но аз съм го научила от специалист (лекар) по хранене и обработка на храни от растителен и животински произход с цел пълноценното им разграждане и усвояване от организма в качеството им точно на храна, а не на манджа в чиния.

Иначе за захарта... много са малко храните които "понасят" захар - това са плодовете (по обясними причини ;), заквасената сметаната и киселото мляко - в по-малки количества захарта не възпрепятсва тяхното усвояване. За всички останали захарта (дори под формата на плод, т.е. фруктоза) създава условия за гнието им в храносмилателната система и така пречи на усвояването на хранителните вещества от тях, както и затруднява самата работа на храносмилателната система - тук влизат всички зърнени и бобови, зеленцучите, яйцата и месата, както и млечните с изключение на вече изброените, ядките. Допустумо е в малки количества смесването на ядки с фруктоза и на яйчени желтъци с фруктоза.
Обяснението е просто - в природата захарта се среща не в изолирано състояние, а в съчетание с други вещества, които способстват нейното усвояване. Растенията/животинските продукти, които не съдържат захари под някакава форма просто нямат нужда от добавена захар, напротив. Там където има някакви захари, те са точно с качеството и количеството, необходимо за съответния суров продукт. Останалото е дългогодишно развитие на кулинарното изкуство :) Между другото "изкуство" тук е много подходяща дума - т.е. нещо, което не е за ежедневана употреба, а за удоволствие, за празник, за наслада. Храната ими друга цел - да даде енергия за живот на организма. Разбира се че трябва е приготвена така, че максимално да се запазят хранителните й свойства и съставки и тогава е и вкусна :)


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 11 Яну, 2008 3:44 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
тази темичка за боба е доста стара, но да я съживя. в момента пробвам идеята с захар за да видим какво ще се получи.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 14 Яну, 2008 6:19 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 10:19 pm Нед
Мнения: 120
Location: София
ТеА75 написа:
тази темичка за боба е доста стара, но да я съживя. в момента пробвам идеята с захар за да видим какво ще се получи.


Аз имах предвид, че слагам по една щипка захар на всяко ястие и наистина ствва по-вкусно....това от опит.

А що се отнася до бобеца, в Македония хапнах едно ястие, което те наричаха тафче-графче, което представляваше зрял фасул, запържен и след това запечен на фурна в грънчен съд. Беше доста вкусно.
Та по отношение на варенето, след като изхвърля три води си го оставям да ври и след това като го запържя с брашно и червен пипер, в грнчения гювеч и след това във фурната...
Този вариант с тенджерата под налягане сигурно е по-бърз, но като говорим за вкусно и хубаво, мисля, че що се отнася до боба не става....


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 15 Яну, 2008 11:17 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
Reserve написа:
....като го запържя с брашно и червен пипер, в грнчения гювеч и след това във фурната...

Reserve, следващият път ще го запека тогава. иначе със захарта се получи интересно. то не се забелязва, ако не знаеш.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 15 Яну, 2008 12:16 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 10:19 pm Нед
Мнения: 120
Location: София
ТеА75 написа:
Reserve, то не се забелязва, ако не знаеш.
Е, то ако тръгне да се забелязва ще стане десерт от боб...

Идеята е да подобри общия вкус на ястието, а не да доминира. Опитай и с други ястия и ще видиш...и на супи става...

Успех....


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 15 Яну, 2008 12:51 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
Reserve написа:
Опитай и с други ястия и ще видиш...и на супи става...

Успех....

благодаря :claq:


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 15 Яну, 2008 10:16 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Някъде бях чел, че дори и бях писал (в списанието), че има някакъв химически процес, при който захарта подчертава вкусовете на останалите съставки в една манджа. Ама като не помня точно кво ставаше? Важното е обаче да не се прекалява.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 16 Яну, 2008 6:44 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 10:19 pm Нед
Мнения: 120
Location: София
Алеко написа:
при който захарта подчертава вкусовете на останалите съставки в една манджа. Важното е обаче да не се прекалява.


Мисля, че е доста точно казано. Останалото е работа на химиците...кулинари.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 14 Апр, 2008 12:14 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Мар, 2008 3:18 pm Пет
Мнения: 4
Виждам, че от три години никой не е варил боб, но да си кажа, че аз слагам мащерка едно стъркче - събирано за чай, а не накълцана от пакетчетата.
А тенджерата под налягане е гадна за миене. И два пъти "след" нея съм търкала тавана, но не успях да убия никого.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 14 Апр, 2008 9:14 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Здрасти Калина,
и аз слагам мащерка.
А относно тенджерата - и на мен са ми се случвали разнообразни неща - от изкипяване до опит за гръмване, но упорито продължавам да я ползвам. А миенето обикновено го оставям на Мацов. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 14 Апр, 2008 9:49 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
чувала съм, че за да не изкипи боб се слагало в него лъжица докато ври. след време обаче разбрах, че тя трябвало да бъде сребърна (като на баба ми). само не знам кой в 21 век може има в шкафа си сребърни прибори :lol: аз поне, Не.


 Profile  
 
 Рецепта: Рецепта за боб
Сготвено на: 14 Апр, 2008 10:29 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ТеА75 написа:
чувала съм, че за да не изкипи боб се слагало в него лъжица докато ври. след време обаче разбрах, че тя трябвало да бъде сребърна (като на баба ми). само не знам кой в 21 век може има в шкафа си сребърни прибори :lol: аз поне, Не.


Ами аз имам - от баба. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2011 9:06 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2011 8:58 pm Чет
Мнения: 1
Баба ми казваше, че се слага 1ч.л. захар, за да уври по-бързо....:)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Авг, 2011 11:39 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
polinika написа:
Баба ми казваше, че се слага 1ч.л. захар, за да уври по-бързо....:)

Здравей polinika и добре дошла във форума.
Незнам дали боба ще уври по-бързо, но може би се подобрява вкуса, защото захарта, както и солта, се слагат навсякъде в индустриалните ястия, даже и в колбасите, като подобрители. В индийската кухня слагат по малко сода бикарбонат, за подобряване на храносмилането. Може би не е зле да се пробва и в боба. Вкуса не се променя от нея.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Авг, 2011 4:52 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко, ама си един скромен:) Нека всички със сребърни лъжички да вдигнат ръка:))
Това за захарта в боба съм го чувала, но нямам опит. И наистина, както казва Кристи, почти навсякъде слагат от тези "подобрители".


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Авг, 2011 8:47 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, откакто дъщеря ми разви диабет, чета абсолютно всички етикети. Намирам захар в такива продукти, в които въобще не съм допускала да съществува. :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Авг, 2011 2:11 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Кристи, знам, аз доста сериозно се бях задълбала преди година - две и се оказа, че може би някои домати, краставици и чушки са без захар, за останалото винаги може да има съмнение:)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 48 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB