Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:04 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 26 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 04 Апр, 2005 10:41 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Като са пости пък да не вземем да приритаме... :) :)
И по време на пости може да се похапне достатъчно вкусно, още повече, аз твърде отдавна съм напълно убеден, че най-вкусните яденета изобщо не са с месо.

ПЕЧЕНИ КАРТОФИ С ГАРНИТУРА
ОТ ПЕЧЕНО ЧЕРВЕНО ЦВЕКЛО С ВКУСЕН ДРЕСИНГ
=========================================

4 - 5 големи картофа се измиват много добре с четка. Не се белят.
1 голяма глава червено цвекло се измива добре и се обелва.
Картофите и цвеклото се нарязват на филийки с дебелина около 2 см., напречно.
Най-напред се подреждат в достатъчно голяма тава филийките червено цвекло.
След това, в останалото от цвеклото място, подреждаме картофите възможно най-плътно. Ако останат картофи, спокойно могат да се разположат върху филийките цвекло, както и за попълване на дупки между парчетата цвекло.
Поливаме всяко парченце с олио на много тънка струйка. Посоляваме по малко всяко парченце.
Печем в предварително загрята фурна, горе на 3, долу на 4, по средата на фурната около 50 мин.
Докато се пекат, правим дресинг (само не ме питайте какво е дресинг... :) :) ) от сока на един лимон, 50 мл. зехтин, много малко настърган хрян, съвсем малко черен пипер и сол на вкус. Разбиваме добре.
Когато всичко е добре изпечено най-напред бързичко изваждаме картофите в голяма чиния, за да не поемат мазнина. В отделна чиния изваждаме червеното цвекло.
Нарязваме червеното цвекло на дълги ивички, широки 1 см., след това напречно.
В чиния сервираме от картофите, гарнираме с цвекловите ивички, които поливаме с малко от дресинга.
Поръсваме всичко със ситно нарязан магданоз.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Апр, 2005 10:59 am Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Това си е голяма вкусотия - гарантирам. Виж, за хрян не се бях сетила, сигурно е много пикантно с него... А става и само с нарязани наполовина необелени картофи, поръсени със зехтин и соев сос и добре препечени, страшно мезе за вино!


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Апр, 2005 8:04 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
to4ica написа:
Това си е голяма вкусотия - гарантирам. Виж, за хрян не се бях сетила, сигурно е много пикантно с него... А става и само с нарязани наполовина необелени картофи, поръсени със зехтин и соев сос и добре препечени, страшно мезе за вино!


На червено цвекло по принцип много отива вкусът на хрян. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 01 Май, 2005 4:41 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Йеее...страхотно! Страшна вкуснотия!
А ето и моята рецепта, на която много държа: Излизате сред природата и палите огън. Когато се получи хубава жар заравяте картофките. Лежите дълго по гръб и наблюдавате как облаците прелитат високо над вас. После изравяте картофките и и ядете поръсени със сол и чубрица. Ако носите масълце намажете картофките с него.
(Само да се приберат домашните - веднага ги пращам за цвекло!)


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 03 Май, 2005 4:31 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Jasen написа:
... Излизате сред природата и палите огън. ...
Ето от къде тръгват горските пожари!


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 04 Май, 2005 11:24 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Аааааа! В пещерата на горският цар няма пожари!
Я виж тука ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 04 Май, 2005 11:33 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Jasen написа:
Я виж тука ;)


Чист фотомонтаж :oops: Доста е играл фотошоп-а...


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 04 Май, 2005 11:49 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
И кво? Само да духне един ветрец, и ето ти горския пожар?


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 04 Май, 2005 12:00 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
За да не стане пожар, са ме учили, че се изрязва тревния чим (мисля, че така се казва :oops:), изравя се дупка и в нея се пали огъня. После в дупката се връща пръстта и най-отгоре - тревния чим. Ни лук яли, ни лук мирисали :mrgreen:.
Да си призная, това не го практикувам, предпочитам да си нося готова манджа от къщи (сред природата и филия с масло и шнитлаух ми се услажда ;)). Виждала съм горски пожар в тайгата, страшна гледка е.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 04 Май, 2005 9:46 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
:evil: Ах вие...., :!: Как познахте?! Голям зор видях, докато монтирам левия крак, дето ми го отхапа :eat: до кoляното оная русокосата, докато и подавах с него резанче лимонче, докато тя консумираше :drunk: текила... :twisted:


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 04 Май, 2005 10:30 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Jasen написа:
:evil: Ах вие...., :!: Как познахте?! Голям зор видях, докато монтирам левия крак, дето ми го отхапа :eat: до кoляното оная русокосата, докато и подавах с него резанче лимонче, докато тя консумираше :drunk: текила... :twisted:



Мили Mr Bump упрек ли усещам във вашите думи :evil: ?


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 11:29 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Съвсем лек е укорът, само загатнат, бих казал.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 2:28 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко написа:
Съвсем лек е укорът, само загатнат, бих казал.

Нищо подобно! Просто една руса негърка ми отхапа крака докато и подавах с него половин лимон поръсен със сол. Ама на един друг му отхапа главата щото и го подаваше с уста. И какъв намек, Русокоске? Ти нали не си нито негърка, нито руса, нали? Аз на теб и крака и лимони ти давам без капчица безпокойство (просто ти имам безрезервно доверие), ама за текилата не гарантирам! Ама какво сме се раздрънкали в тая тема за печени картофки - и гората подпалихме, на насилие с перверзен привкус го ударихме, текилата изльокахме, а картофки така и не опекохме. Половинката рече, че червено цвекло сега не се намирало! Верно ли е, че нема как лично да проверя?


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 2:33 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Затова банскалии си слагат на есен чекане в буркани и си го кльпат цяла година. За несведущите: чекане = червено цвекло.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 2:43 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Jasen написа:
...Половинката рече, че червено цвекло сега не се намирало! Верно ли е, че нема как лично да проверя?...

В Хит и по пазарите има (помоли Хари Потър да направи някоя магия за доставяне)!


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 3:03 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Хари Потър най-много да ми достави магнезий, диск на "Металика" и някоя двойка в бележника. И той знае за "Хит", колкото и аз. Спасението е в Света Богородица, ама тя твърди, че в християнската религия няма магии, пазарува от най-близките магазини, но само когато не е на работа - т.е. МН. РЯДКО! Хари ми е добричък и може да потърси, ама нищо не е сигурно. Преди време води Наско при Васко заради една китара, а се върна с обърната пентаграма на врата. Васко му я продал щот не знам какво си!!! Ще вземе вместо чукундур да ми донесе морски дарове с електронно запалване.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 3:08 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ОК, ще намерим някой състрадателен самарянин, който да те спаси от гладна смърт. И после Малкия Потър само да има късмет да се намръщи при вида на яденето... прати ми го на мен, никаква магия няма да го спаси от справедливия ми гняв :twisted:!


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 3:10 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Затова банскалии си слагат на есен чекане в буркани и си го кльпат цяла година. За несведущите: чекане = червено цвекло.

Не знам как го правят банскалии, но чекане е цвекло консервирано по технология за кисело зеле, та не знам дали ще е подходящо за случая.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 7:25 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
biskvitka написа:
ОК, ще намерим някой състрадателен самарянин, който да те спаси от гладна смърт. И после Малкия Потър само да има късмет да се намръщи при вида на яденето... прати ми го на мен, никаква магия няма да го спаси от справедливия ми гняв :twisted:!

Оооо! Той няма никакви проблеми! Просто има 2 лв. в джоба и при "Шефа" знаеш ли какви сандвичи имало! В големия са ми проблемите. - Гла,ен съм - вика ми. - Ааа, сега ти ще ми готвиш! - отвръщам. - Не мога,уморен съм! - следва отговора.... - Ела, сине (майчин), Ще ти покажа... - С общи усили спретваме килограм картофи в микровълнеста. Нещо по-особено е опасно защото води до недоволство и лавина от въпроси - Това какво е, онова какво е. След 15 мин. се задоволявам с два картофа, останалите ги е омел с поглед. Поглеждам в хладилника - кофичка кисело мляко - стига ми.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 8:54 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ох, горкият! Кофичка кисело мляко! Жив да го ожалиш... Да ти пратим по някоя Червена шапчица кошничка с храна, що ли?


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 05 Май, 2005 9:12 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Jasen написа:
...Половинката рече, че червено цвекло сега не се намирало! Верно ли е, че нема как лично да проверя?...


Преди седмица си купих от частен пазар две големи и напълно свежи цвекла, а иначе още в края на есента бях улучил момент (след слагане на киселото зеле...) когато продаваха в магазин Европа червено цвекло на килограм, купих си 3 кг. и цяла зима го държах в хладилника, открито.
Имах допреди месец.
много е трайно.
Също бяха ми изкопали един огромен корен хрян, който разфасовах на по-малки парчета, от които имам и до този момент в найлонова торбичка в хладилника.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 06 Май, 2005 10:00 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко написа:
Ох, горкият! Кофичка кисело мляко! Жив да го ожалиш... Да ти пратим по някоя Червена шапчица кошничка с храна, що ли?

Пращай.


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 07 Май, 2005 6:52 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Кое по-точно? Кошничката или шапчицата?


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 19 Юни, 2005 1:37 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко написа:
Кое по-точно? Кошничката или шапчицата?

Прати в кошницата три килограма от момата завити в шапчицата и считай въпросът за приключен.
Готин, намерих :idea: цвекло. Става ли вместо хрян - горчица?


 Profile  
 
 Рецепта: Печени картофи
Сготвено на: 19 Юни, 2005 8:38 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Хрян има в Билла в малки (и не толкова) стъклени бурканчета. Определено повече тича на цвеклото. Пък и трайността му е доста голяма (а какъв сос за пелмени става с него...)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 26 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB