Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:32 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 16 мнения ] 
Message
Сготвено на: 17 Апр, 2005 10:31 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Бързи ястия от яйца


Бъркани яйца със сирене (кашкавал, колбас)
Продукти:
яйца
краве масло (олио)
сирене (кашкавал, колбас)
1/4 връзка магданоз
сол и черен пипер на вкус
Приготвяне:
Яйцата се разбъркват с нарязаното на кубчета или натрошено сирене (кашкавал, колбас) и ситно нарязания магданоз, изсипват се в тиган с предварително загрятото масло и се изпържват, като се разбъркват. Поднасят се веднага след изпържването им. Може с гарнитура от пържени карторфи и салата според сезона. Много хубави стават и като се залеят със соев сос или кетчуп.


<a name="pile"></a>Бъркани яйца с пилешки дробчета
Продукти:
10 яйца
300 гр. пилешки дробчета
100 гр. краве масло
магданоз, сол и черен пипер на вкус
Приготвяне:
Пилешките дробчета се измиват, попарват се за 2-3 минути в кипяща подсолена вода и се изваждат, нарязват се на парченца и се задушават в мазнината. Прибавят се разбитите със сол, черен пипер и ситно нарязан магданоз яйца. Пържат се, като се разбъркват, и веднага след приготвянето им се поднасят с подходяща салата.


<a name="luk"></a>Бъркани яйца с пресен кромид лук (или праз лук)
Продукти:
10 яйца
5 с. л. олио
30 гр. краве масло
3 връзки пресен кромид лук (2 стръка праз)
1 ч. л. червен пипер
сол на вкус
Приготвяне:
Лукът се почиства и измива, нарязва се на дребно и се задушава в олиото до омекване. Прибавят се разбитите яйца и маслото. Сместа се посолява на вкус, разбърква се и се запича във фурна или се доизпържва. Ястието се поднася веднага след приготвянето му, като се поръсва с червения пипер.


<a name="ham"></a>Яйца с шунка (хемендекс)
Продукти:
10 яйца
100 гр. краве масло
250 гр. шунка
10 зърна черен пипер
сол на вкус
Приготвяне:
Шунката се нарязва на 5 филийки, които се подреждат в тиганче със сгорещената мазнина, изпържват се се леко и се обръщат. Върху всяко от тях се счупват от ниско по 2 яйца, като се внимава да не се разкъса жълтъка, и се пържат до втвърдяване на белтъка. След изпържването им в средата на жълтъка на всяко яйце се забожда по 1 зърно черен пипер.
Забележка: За препоръчване е ястието да се приготви в индивидуални саханчета от неръждаема стомана, с които се и поднася.


<a name="bulo"></a>Забулени яйца върху задушени гъби
Продукти:
10 яйца
300 гр. гъби
125 гр. (1 пакетче) краве масло
2 ч. ч. вода
1 ч. л. червен пипер
1 с. л. оцет
черен пипер и сол на вкус
Приготвяне:
Почистените и измити гъби се нарязват на филийки и се задушават до омекване в 2/3 от мазнината и 1 к. ч. гореща вода (която постепенно се прибавя), подправят се със сол и черен пипер на вкус и се разпределят в чиниите за поднасяне.
В съд с вряща подсолена и подкиселена с оцета вода се пускат от ниско яйцата, похлупват се с капак и се варят на слаб огън, докато жълтъка се забули от белтъка. Изваждат се и се поставят върху гъбите и се заливат с останалата част от маслото, предварително разтопено, посолено и оцветено с червения пипер. Ястието се поднася веднага след приготвянето му.


<a name="panag"></a>Яйца по панагюрски
10 яйца
100 гр. краве масло
500 гр. кисело мляко
150 гр. сирене
1 с. л. оцет
чесън, червен пипер и сол на вкус
Приготвяне:
Във вряща подсолена и подкиселена с оцета вода се варят до забулване яйцата. Киселото мляко се подправя със счукания чесън и сол, разбърква се с настърганото или натрошено сирене и се разпределя в чинии. Отгоре се поставят забулените яйца, поръсват се с червен пипер и се поливат с разтопеното масло. Ястието се поднася веднага след приготвянето му.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Апр, 2005 3:31 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2004 1:55 am Нед
Мнения: 47
Aууууууууу, РУсокоске , ти си малко чудо :P . Чудесни рецепти и най-важното събрани на едно място ;) . Аз не мога да ям само омлет, а когато има нещо и дружко с него по ми харесва :) . Ако имаш още такива яйчни рецептички давай ги насам.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Апр, 2005 3:44 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Благодаря, Русокоске. Тъкмо навреме, когато трябва да сготвя нещо бързо на един крак, а жената я няма по 48 часа. Внимание ми привлякоха яйцата с гъби - трябва да ги пробвам. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Апр, 2005 9:24 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
След тези хвалебствия :oops: не мога да не ви напиша още рецепти ;)

<a name="ochi"></a>Яйца на очи
Продукти:
10 - 15 яйца
100 гр краве масло
10 – 15 зърна черен пипер
сол на вкус
Приготвяне:
В тиган със загрятата мазнина се пускат внимателно счупените едно по едно яйца и се пържат до втвърдяване на белтъка. Посоляват се и в средата на жълтъка се слага по 1 зърно черен пипер. Поднасят се веднага.


<a name="spanak"></a>Яйца на очи върху спаначено пюре
Продукти:
10 яйца
100 гр. краве масло
700 гр. спанак
2 с. л. брашно
2 ч. ч. прясно мляко
10 зърна черен пипер
1 червена пиперка (печена или маринована)
черен пипер, листа от магданоз и сол на вкус
Приготвяне:
Спанакът се почиства и измива, сварява се в 1 ч. ч. подсолена вода, отцежда се и се нарязва на ситно. В половината от маслото се запържва брашното и се разрежда с млякото. Прибавя се спанака, разбърква се и се оставя да къкри 5 мин на тих огън. Приготвеното пюре се разпределя в чинии. Отгоре се слагат яйцата, изпържени на очи, с кръгче от пиперката и зърно черен пипер. Посоляват се, гарнират се с листчетата от магданоза и веднага се поднасят.
Забележка: Пюрето може да бъде и от картофи, фасул, коприва, лапад и др.


<a name="gybi"></a>Яйца на очи върху задушени гъби
Продукти:
10 яйца
500 гр. гъби
125 гр (1 пакетче) краве масло
50 гр. кашкавал
1 к. ч. вода
черен пипер и сол на вкус
Приготвяне:
Гъбите се измиват и се нарязват на тънки филийки, поставят се в подходяща тавичка заедно с маслото и водата, посоляват се леко и се задушават до омекване. Поръсват се с настъргания кашкавал и на повърхността им се правят 10 вдлъбнатини, в които се счупват от ниско яйцата. Поръсват се с черен пипер и сол и се запичат до втвърдяване на белтъка.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Апр, 2005 9:02 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Ето още някои рецепти яйца които намерих ;)

<a name="domat"></a>Бъркани яйца с червени домати
Продукти:
5 яйца
4-5 червени домата
150 гр. топено масло
1/2 връзка магданоз
Приготвяне:
Доматите се обелват, изчистват се и се нарязват на дребни парченца. Изпържват се, докато се посгъстят и се прибавят яйцата. Разбъркват се добре и когато ястието е готово, се снема от котлона и се поръсва с наситнен магданоз.


<a name="zomlet"></a>Зелен омлет с плънка от гъби
Продукти:
1/4 кг спанак или лапад
1 връзка магданоз
4 яйца
сол, черен пипер на вкус
масло
1 чаша ситно нарязани гъби
Приготвяне:
Изчистете и измийте спанака и магданоза и ги сварете в подсолена вода. Отцедете ги и ги нарежете на ситно. Разбийте яйцата. Прибавете спанака, солта и малко черен пипер. Разбъркайте леко сместа и я изсипете в голям тиган със сгорещено масло. Изпържете омлета от двете страни. Отделно задушете с масло гъбите, посолете ги на вкус и ги поръсете с черен пипер. Напълнете омлета, прегънете го на две и го поднесете топъл, поръсен леко със ситно нарязан магданоз.



<a name="trakia"></a>Домати, яйца и сирена на фурна (Тракия)
Продукти:
домати 1 кг (10-12 бр.)
масло 100 г (1/2 чаена чаша)
лук 150 г (3 глави)
сирене 150 г
прясно мляко 100 мл (1/2 чаена чаша)
брашно 20 г (2 супени лъжици)
яйца 3 бр.
магданоз и сол на вкус
Приготвяне:
Ситно нарязаният лук се задушава в част от маслото с 2-3 ситно нарязани домата. Прибавят се останалите домати, нарязани на едро, и брашното. Сместа се разбърква няколко пъти на огъня и се изсипва в съд, намазан с масло, заедно с натрошеното или настъргано сирене и разбитите в млякото яйца.
Ястието се посолява на вкус и се пече в средно силна фурна. Към края на печенето се поръсва с останалото масло и ситно нарязан магданоз. Поднася се топло.



<a name="smolian"></a>Сирене с яйца (Смолян)
Продукти:
сирене 0.500 кг
краве масло 125 г (1 пакетче)
домати 150 г (2-3 бр.)
яйца 5 бр.
лютиви пиперки 5 бр.
магданоз и сол на вкус.
Приготвяне:
На дъното на керамичен съд се поставя част от маслото, а над него - сиренето, нарязано на филийки. Поръсва се ситно нарязаният магданоз и се нареждат доматите, нарязани на филийки. Върху тях се поставят бучици от останалото масло и лютивите пиперки. Отгоре се счупват яйцата, като се внимава да не се разлеят.
Ястието се похлупва с капак и се пече в средно силна фурна.


<a name="yambol"></a>Яйца с кашкавал на фурна (Ямболско)
Продукти:
яйца 5 бр.
кашкавал 250 г
прясно масло 50 г (по-малко от 1/2 пакетче)
магданоз и сол на вкус
Приготвяне:
Кашкавалът се нарязва на 5 правоъгълни, средно дебели филийки, които се слагат в 5 намзани с масло гювечета. Върху всяка филийка от ниско се счупва по 1 яйце и се добавят ситно нарязан магданоз, малко сол и парченца от маслото.
Ястието се пече във фурна 10-20 минути. Поднася се топло в гювечетата.



<a name="slanina"></a>Яйца с лук и сланина
Продукти:
яйца 10 бр.
кромид лук 150 г (2-3 глави)
сланина 200 г
черен пипер и сол на вкус
Приготвяне:
Сланината се нарязва на кубчета и се слага на огъня да се пържи. Прибавя се нарязаният на тънки ивички лук и се задушава до омекване. Посоляват се и се заливат с разбитите яйца. Пържат се, без да се разбъркват. Накрая се поръсват със счукан черен пипер.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Апр, 2005 3:40 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2004 1:55 am Нед
Мнения: 47
:facelick: Едвам смогвам с рецептите :P . А тази с кашкавалчето е малко чудо, ще я правя често. Ти направо ме вдъхнови в тези рецепти.
Кажете ми само , вярно ли е , че за да стане омлета пухкав, трябвало да се покрие тигана с капак? :?:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Апр, 2005 9:08 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Радвам се че ти помагам ;). Но ще си поризная че омлети не съм правила от години. Аз и рецепти не давам за това. Не ме бива много :oops: Дано някой от по-опитните ти отговори на въпроса. И на мен ще ми е интересно да науча


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2005 9:39 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Тъкмо ми причерняваше :cry: от глад :taz: и се сетих :idea: за твоите яица, Русокоске :kiss: . Прибягнах :pan: до самонахранване и нали съм си артист - леко модифицирах. Нарязаните гъбки - прас в стъклен съд с водичка, чесън, копър, оцет, черен пипер, масло и бух (да ма прощава Лудетина :chef: ) в микровълнестата. Докато гъбките се задушаваха душата пееше :lol: - Токамак, токамак! Яйчицата - пльок във врялата вода до забулване. И после - плас - върху гъбките. :eat: Вкуснооооо!!! :facelick: А душата ликува - Токамак, токамак :ban: ! Чак после забелязах :oops: , че оцетът бил за водата, в която се варят яйцата :jump: . И се сетих за вица, в който Бай Ганю изпил ракията :drunk: на :skull: людоедите :grill: , оправил мечката и накрая се провикнал - Къде е дъщерята на вожда да и издърпам ушите :to4: .
Благодаря ти Русокоске - и този път избягнах гладната :skull:
Сега съм :jump:


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Апр, 2005 1:40 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Пък на мен от шубата ми бяха останали варени картофи и бланширан лук. Реших да приготвя от тях вечеря на хлапето (щото аз като добър родител не храня чадото си с майонеза, а най-безсрамно си я поглъщам сама :mrgreen:).
Запържих лука и картофите и ги залях отгоре с 2 бр разбити яйца. Като се стегна от долната страна, обърнах омлета и след около минута го свалих от огъня.
После разбрах, че това било ирландски омлет, само дето ирландците му слагат и бекон.
Русокоске, темата ти за яйцата се оказа страшно полезна. Благодаря ти!


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 22 Апр, 2005 4:13 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2004 1:55 am Нед
Мнения: 47
А за гювечета с яйца ще напишете ли рецепти? :P


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Апр, 2005 5:12 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Jasen написа:
Тъкмо ми причерняваше :cry: от глад :taz: и се сетих :idea: за твоите яица, Русокоске :kiss: . Прибягнах :pan: до самонахранване и нали съм си артист - леко модифицирах. Нарязаните гъбки - прас в стъклен съд с водичка, чесън, копър, оцет, черен пипер, масло и бух (да ма прощава Лудетина :chef: ) в микровълнестата. Докато гъбките се задушаваха душата пееше :lol: - Токамак, токамак! Яйчицата - пльок във врялата вода до забулване. И после - плас - върху гъбките. :eat: Вкуснооооо!!! :facelick: А душата ликува - Токамак, токамак :ban: ! Чак после забелязах :oops: , че оцетът бил за водата, в която се варят яйцата :jump: . И се сетих за вица, в който Бай Ганю изпил ракията :drunk: на :skull: людоедите :grill: , оправил мечката и накрая се провикнал - Къде е дъщерята на вожда да и издърпам ушите :to4: .
Благодаря ти Русокоске - и този път избягнах гладната :skull:
Сега съм :jump:






:lol: :lol: :lol: :lol: Уби ме с този комикс които си спретнал. Жесток е. И се радвам че съм те псасила от гладна смърт :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Гювечета
Сготвено на: 22 Апр, 2005 6:41 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Nefertiti написа:
А за гювечета с яйца ще напишете ли рецепти? :P



Ето тук


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Апр, 2005 9:02 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Йе :ban: , Русокоске - това са пиктограми! Страх ме е само да не ме бие админа, че му хабя дисковото пространство :eat: .


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Апр, 2005 9:20 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Jasen написа:
Йе :ban: , Русокоске - това са пиктограми! Страх ме е само да не ме бие админа, че му хабя дисковото пространство :eat: .


Ние ще те защитим. Така е много по-приятно за четене и по-весело :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 2:57 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Я да питам аз защо в рецептата за яйца на очи като количество са дадени 10-15 яйца? Това за колкочленно семейство е? Или таман стига за такъв гладник като Ясен?
:shock: :shock: :shock:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 5:43 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
ами мисля че за 3-4 човека стигат но може и 1да се справи :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 16 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB