Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:30 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 22 Апр, 2005 6:38 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Аз ги правя с каквото има в хладилника. Оснавната структура е следната:

Продукти:
домати
печени чушки
колбас
сирене
кашкавал
гъби
царевица
яйца
олио
подправки (черен пипер,чубрица,босилек (ако е с повече домати и сирене) и др.)
Приготвяне:
Във всяко гювече най-отдолу слагам олио и доматен сок или пресни домати и после редя останалите продукти. Позапичам малко във фурната и след това на всяко гювече чуквам по 1-2 яйца и запичам докато са готови яйцата.


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 01 Май, 2005 11:38 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Виж, за царевицата не се бях сетил. Пробвах. Супер стана. Колбаса беше едни "котешки пишлета" от Рамстор.
P.S. Ако сте много гладни сервирайте в чиния. Иначе в гювечето изстива много бавно и пари... ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Гювечета
Сготвено на: 01 Май, 2005 12:28 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Rus0koska написа:
Аз ги правя с каквото има в хладилника. Оснавната структура е следната:

Продукти:
домати
печени чушки
колбас
сирене
кашкавал
гъби
царевица
яйца
олио
подправки (черен пипер,чубрица,босилек (ако е с повече домати и сирене) и др.)

Приготвяне:
Във всяко гювече най-отдолу слагам олио и доматен сок или пресни домати и после редя останалите продукти. Позапичам малко във фурната и след това на всяко гювече чуквам по 1-2 яйца и запичам докато са готови яйцата.


Наистина, гювечетата са "най-всеядни" по отношение на продуктие, вложени в тях.
Стават с почти всичко, което има в хладилника, т.е., в повечето случаи не е необходимо да се купуват специално продукти за тях.
За разлика от твоята технология, аз слагам най-отдолу стар лук, след това на редове чушки, може на резени пресен домат, голяма пластинка сирене, върху нея пресен лук (според сезона) парченца колбас, шунка, може изостанало кюфте, кебапче, кърначе, или изостанали от голяма вечеря или обяд парченца нарязана луканка или шпеков салам, най-отгоре може да се сложи и малко доматен сок, който да замести доматите, парченца масло или олио (не отдолу, а точно отгоре, за да може минавайки през продуктите при загряването да ги омазни), и класиката - като се изпече гювечето - чукваш едно яйце и го оставяш да се забули.
Да не забравя и тези, които като мене обичат лютичкото - винаги е много вкусничко да сложиш към средата една цяла зелена люта чушчица... :)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Гювечета
Сготвено на: 30 Май, 2008 12:32 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
gotin написа:
... парченца масло или олио (не отдолу, а точно отгоре, за да може минавайки през продуктите при загряването да ги омазни), ... :)

ето за това не бях се сещала. след малко ще го пробвам за готвнето на вечерята.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Гювечета
Сготвено на: 30 Май, 2008 12:42 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
ТеА75 написа:
ето за това не бях се сещала. след малко ще го пробвам за готвнето на вечерята.


Пробвай, става много по-хубаво, но те съветвам да омазниш дъното и стените на гювечетата, тъй като продуктите имат неприятното свойство да залепват по тях. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Гювечета
Сготвено на: 30 Май, 2008 12:54 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
IPA написа:
ТеА75 написа:
ето за това не бях се сещала. след малко ще го пробвам за готвнето на вечерята.


Пробвай, става много по-хубаво, но те съветвам да омазниш дъното и стените на гювечетата, тъй като продуктите имат неприятното свойство да залепват по тях. :)

az do сега винаги съм слагала първо мазнината и съм омазвала вътрешността с разливни движения (чак се замисли как да го опиша. омазваш съда без да си цапаш ръцете) 8)


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 01 Юни, 2008 10:47 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
За намазване емного удобно да се ползва четка.


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 1:26 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Аз съм напълно съгласен с gotin най отдолу слагам стар лук и нагоре каквото решите (аз слагам колбаса върху лука). А 5 мин преди да е готово чуквам отгпре и едно яйце. Не мисля, че трябва мазнина на дъното и никога не ми е залепвало нищо.


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 10:55 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Kabal написа:
Не мисля, че трябва мазнина на дъното и никога не ми е залепвало нищо.


Голем си късметлия значи. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 12:35 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз също никога не съм слагала мазнина по стените или на дъното.Особено ако се сложи най отдолу домашно приготвена доматена салца тя си отпуска мазнина.Зависи и какво има в гювечето, разбира се, но за мен маслото или зехтина трябва да се сложат отгоре.


Last edited by миш маш on 02 Юни, 2008 1:52 pm Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 12:39 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
IPA написа:
Kabal написа:
Не мисля, че трябва мазнина на дъното и никога не ми е залепвало нищо.


Голем си късметлия значи. :)
Сигурно ползва тефлоново гювече :P


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 2:31 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Аз също никога не съм слагала мазнина по стените или на дъното.Особено ако се сложи най отдолу домашно приготвена доматена салца тя си отпуска мазнина.Зависи и какво има в гювечето, разбира се, но за мен маслото или зехтина трябва да се сложат отгоре.


Според мене мазнина трябва да се сложи и отдолу - за да не се слагат направо в гювечето продуктите, които могат да залепнат , и отгоре - за да може да се стече и омазни същите тези продукти в началото на загряването.
Пропускате факта, че:

1. Мазнината естествено изплува отгоре, дори и когато ястието ври "с ключ". Пример - колкото и мазно да е зелето, ако не се разбърква, задължително загаря.
2. Дори когато ври, мазнината се стреми да изплува най-отгоре. Ако ври силно, мазнината е във вид на емулсия, но ако ври средно или слабо, с гаранция се качва нагоре във вид на слой.

А мазнината, сложена отдолу на гювечето, създава един първоначален филм, който пречи да се залепят продуктите от силната температура.


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:54 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
gotin написа:
Според мене мазнина трябва да се сложи и отдолу - за да не се слагат направо в гювечето продуктите, които могат да залепнат , и отгоре - за да може да се стече и омазни същите тези продукти в началото на загряването.
Пропускате факта, че:
А мазнината, сложена отдолу на гювечето, създава един първоначален филм, който пречи да се залепят продуктите от силната температура.


Сега като се замисля като слагам върху лука колбаса той пуска мазнина и за това не е необходимо допълнително.


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 4:04 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Kabal написа:
Сега като се замисля като слагам върху лука колбаса той пуска мазнина и за това не е необходимо допълнително.


Е, разкри се мистерията на незалепващото гювече. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Гювечета
Сготвено на: 02 Юни, 2008 7:49 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Kabal написа:
Сега като се замисля като слагам върху лука колбаса той пуска мазнина и за това не е необходимо допълнително.

Значи, това със "замислянето", май е заразно... :)
Сетих се за приказката "Седя си и си мисля. Изведнъж усещам, че само си седя... :) :) :) "
И аз взех, че се замислих.
И установих, че от опита, който имам с гювечетата, нямам случай, в който да са загаряли по дъното и стените.
Изключение - загаряне по горния ръб, и то тогава, когато се пече без капачето продължително време.
Най-вероятно, това става, защото стените на гювечето са дебели, което е неговото предимство и специфичност.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB