Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:46 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 
Message
Сготвено на: 08 Апр, 2012 9:54 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Може ли някой от предишните редовни участници във форума да ми каже какво ПОВЕЧЕ намира в безумно тъпия и елементарен Фейсбук, за който е известно, че наистина интелигентните хора не влизат там?
Но напълно честно и без комплексарски "шеговити" отговорчета, ако може...


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2012 1:37 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Според мен не предлага нищо повече, затова и нямам регистрация там. Но очевидно много се харесва. Имам чувството че хората вече не могат без него. Като дрога е. Единствената полза от ФБ, която виждам, е комерсиална. Например за едно заведение е удобно да има страница, на която да качва дневното меню, да кани клиентите си на специални вечери и т.н.
Също е полезно за артисти - художници, певци, театрални трупи, които често сменят сцената. Все пак услугата е безплатна, страницата е лесна за обновяване и информацията достига веднага до целевата група.
Но за клюкарник ("място за срещи"), за какъвто се ползва ФБ в 99% от случаите, ми се струва доста посредствено.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2012 7:19 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Мога да говоря само от собствено име. Във Фейсбук общувам с хора, с които не мога да общувам тук или в други професионални форуми.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2012 8:59 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Това са две съвсем различни неща. Форумът е място за хора със сходни интереси. В този случай кулинарни. Във ФБ могат да те видят всички, да се похвалиш на всички със снимките, забавленията и невероятните ти готварски умения. Аудиторията там е по-голяма и съответно възхищението и одобрението са многократно по-големи.Тук изобщо не говоря за това дали са истински или лицемерни одобрителните "потупвания по рамото", които човек получава във ФБ. Аз също, като админа, влизам във ФБ за да се видя с хора, които не са ми наблизо и няма изгледи скоро да ми се приближат. Като всяка нова възможност за комуникация и аз в началото бях по-активна, но сега влизам максимум 4-5 пъти седмично, за по 5-10 минути, колкото да видя "моите" хора дали са там, дали са ми казали нещо важно и така нататък. И естествено, там качвам,но много-много рядко, снимки от разни пътувания. Мога да напиша още 4-5 страници, понеже интернет-комуникациите, още от появата на бледите подобия на ФБ и форумите, винаги са ми били любопитни, но много рядко ги употребявам.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2012 9:43 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Много благодаря на всички, които ми отговориха!
Може аз да съм много сбъркан, но, за съжаление, контактите тук много ми липсват и наличието на ФБ-контакти не може ни най-малко да ги замести.
Продължавам да имам мнението, че ФБ е новата "чалга" в Интернет-пространството, и "крастата" по нея е изцяло просташки-първосигнална. Дори и като чист "клюкарник" не върши функционално работата си...
Направил съм допитване до почти всички мои приятели, които считам за умни и интелигентни хора - отговорът варираше от "Ти за какъв ме смяташ?", до "Хайде, сега, ще се обиждаме ли?". Оказа се, че едва 10% от моите познати имат акаунт във ФБ и влизат поне един път дневно. Оказа се, също така, че основният мотив за влизане във ФБ е... самотата.
Но, за мене това е нещо абсолютно извратено - да не търсиш реални контакти, реални, face to face, разговори, с реални хора, дори и това да е по телефона (а сега просто няма човек без телефон, нали...)и да ги заместваш с абсолютно безсмислени, плоски, лицемерно-натруфени писмени псевдоразговори във псевдоатмосфера, където всеки се крие зад привидната анонимност, с единствената цел да избива комплексите си като се представа за това, което не е, никога не е бил и никога няма да бъде. Или просто съвсем меркантилно да пробутва реклами на нещо си.
Отново благодаря на всички, които ми отговориха. Отдавна се познаваме и съм сигурен, че приехте въпроса ми насериозно.
Уви, разочарован съм от действителността, масовото опростачаване и елементаризиране, масовото нежелание да "си сложиш летвата по-високо, отколкото можеш да я скочиш", за да станеш малко по-добър, малко по-умен, малко по-интелигентен, малко повече човек.
И... никак не ми се ще да екстраполирам сегашното ни състояние, защото ще стигна до истината, че няма никаква нужда от катастрофичните предсказания за 21.12.2012, защото, ако така продължаваме, този факт ще стане постепенно...
Докато у нас вече почти никой не чете, не слуша класическа музика, не гледа естетски филми, не мисли за красотата на света, то във Франция неотдавна приеха Закон за съхранение на френския език, каквото и да означава това...
Извинете ме, че ви досадих с тези разсъждения. :plz:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2012 12:21 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Изпростяваме, това е факт. Много по-лесно е да не четеш книги, отколкото да четеш. Навлизаме във времето на лесния достъп до всичко. Хората стават все по-мързеливи. Вече срещите са във ФБ. След 20 години не ние ще влизаме във ФБ, а ФБ ще влиза в нас.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2012 7:29 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
sylt написа:
Изпростяваме, това е факт. Много по-лесно е да не четеш книги, отколкото да четеш. Навлизаме във времето на лесния достъп до всичко. Хората стават все по-мързеливи. Вече срещите са във ФБ. След 20 години не ние ще влизаме във ФБ, а ФБ ще влиза в нас.


Sylt, отговорих ти доста подробно в другия постинг.
Абсолютен факт е, това, което пишеш, но също толкова абсолютен и особено печален факт е, че ние изобщо не се борим с този процес, оставяме се просто "по течението". Аз отдавна съм казал, че влизам с определено отвращение във ФБ и всичките ми приятели и познати го знаят. "Свалям гарда" и влизам за по десет минути дневно, за да видя какво са писали мои познати и непознати "приятели"... Защото стотиците т.н. "приятели", всъщност не са приятели, а просто хора, които искат да контактуват виртуално с тебе. А това си е един напълно перверзен начин на контактуване. Какъв "приятел" може да ми бъде човек, с когото не съм разменил и две думи face to face, не съм му видял очите, изражението , поведението, характерното у него, което би ме привлекло, за да станем приятели!
В края на крайщата, аз уважавам себе си, интелекта си, възпитанието си, огромната натрупана информация и най-вече - годините неистов, упорит труд да се направиш ЧОВЕК, да се уважаваш за този труд, и времето и усилията по постигането му.
Така, че, вие плюйте на годините усилия и труд за постигане на едно, две или три образования, за четенето на стотиците книги, от които сте взели и нивото, и културата си, упоритостта и изтънчеността си да постигнете истинското удоволствие от слушането и разбирането на класическата музика, джаза, слушайте си чалга и си контактувайте в тъпия и елементарен ФБ, сваляйте си нивото, а аз ще си влизам в този и други любими мои форуми и клубове, с надеждата, че все пак, някога, някой наистина интелигентен човек ще се появи...


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2012 6:21 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Учудвам се, че Лейзи и Маца са отговорили толкова сериозно на така обидно поставен въпрос.

Готин, ти как ми предлагаш да търся реален контакт с приятелите си, които живеят в Щатите, например? Въпросът ми Е риторичен, не ми отговаряй.

Друг въпрос: Защо, по дяволите имаш профил във Фейсбук и го ползваш? Недоумявам, наистина. Ще се радвам да смекчиш леко тона. От бг-мамма идвам и не ми е приятно да видя прояви на тамошната "директност" тук. Директно може да се пише и без обидни епитети.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 2:08 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
Учудвам се, че Лейзи и Маца са отговорили толкова сериозно на така обидно поставен въпрос.

Готин, ти как ми предлагаш да търся реален контакт с приятелите си, които живеят в Щатите, например? Въпросът ми Е риторичен, не ми отговаряй.

Друг въпрос: Защо, по дяволите имаш профил във Фейсбук и го ползваш? Недоумявам, наистина. Ще се радвам да смекчиш леко тона. От бг-мамма идвам и не ми е приятно да видя прояви на тамошната "директност" тук. Директно може да се пише и без обидни епитети.


1.Една от дъщерите ми живее от години в Чикаго. Всяка вечер ми се обажда по телефона и говорим поне по 1 час. Не виждам с какво Фейсбука би подобрил контактуването ми с нея или десетките други мои приятели, които са разпиляни по целия свят.
2. Имам акаунт във Фейсбук и влизам всеки ден за по 10 минути, при това с дълбоко отвращение. Но, все пак, влизам, наистина... Но поне се старая да не участвам в общия клюкарски тон.
3. Ако на тебе ти харесва контактуването в стил "махленски клюкарник", контактувай си на воля, но защо се учудваш, че на мене не ми харесва? Всеки си има лично мнение и го изразява както смята за правилно. Включително и с "обидни епитети", явно си се почувствала лично засегната, иначе щеше да ти стане ясно за какво говоря и от какво съм недоволен...
4. Аз си имам достатъчно богат личен живот и контакти с приятели наживо, за да замествам този истински живот с виртуален, лицемерен и фалшив.
Така или иначе, аз съм много далече от мисълта (както некоректно правиш ти...), да ти давам акъл какво и къде да правиш, с кого да се срещаш - виртуално или не, какво да харесваш или да не харесваш и как да си изразяваш мнението. За това се изисква достатъчно етичност и възпитание. И толерантност, разбира се.
Явно, че за тебе това са доста неясни понятия...
А по-интелигентните и възпитани м-р Лейзи, Силт и Маца, явно не са ги стреснали "обидните ми епитети" и са видяли именно сериозността на нещата. "Всеки гледа на света от собствената си камбанария"... Бъди здрава!


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 1:08 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Gotin, много добре разбирам разочарованието ти че хората се вдебиляват от прекомерно виртуално общуване, но наистина, от по-горните ти постове излиза, че едва ли не другите форумци тук са идиоти. Дори в последният ти пост има лична обида към Куцо пиле. Както често се случва, виждаш само черното и бялото на нещата. И на мен не ми харесва че вече не се пише тук, но това е техен избор. Ако не ни харесва, отиваме на друго място. Повече ме учудва пасивността на създателите на форума. На практика той е мъртъв.

Не мога да се съглася с Куцо пиле че ФБ е единствения начин да общуваш с приятелите си в чужбина, при положение че има безплатни телефонни услуги като Skype и Viber. Как си общувахме с чужбина преди ФБ?


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 1:11 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
sylt написа:
Повече ме учудва пасивността на създателите на форума. На практика той е мъртъв.
Повярвай ми опитвали сме какво ли не, но не може само с монолози, трябва си гръбнак, който да коментира, пише и т.н.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 1:23 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Едно предложение - да се опрости качването на снимки. Една от причините ФБ да се харесва толкова, е лесното качване на снимки. Много по-приятно е като се вижда едно ястие или начин на приготвяне. Една снимка лесно може да те вдъхнови да го сготвиш или да го обсъждаш.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 4:56 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Трябва да се смени платформата или да се дописва, което пък носи известни рискове. За съжаление, няма особена възможност да се работи върху удобствата на потребителите.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 5:17 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
А не може ли просто да се визуализира с [img]url на снимката[/img], както е при повечето форуми, вместо да се сваля на харда, прикачва, да се пише текст специално за снимката и пр.?


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 6:27 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ами точно така се прави :).


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 6:42 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Спомням си, че когато го правех така, ми беше казано да го правя така.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 8:04 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Мдам и ти не правиш разлика между "качване" на снимки и визуализиране. Темата, към която съм дал линк, обяснява и ДВЕТЕ действия.

Причината да искам да се качват снимки преди да се визуализиране е презумпцията, че по този начин ще поствате само собствен материал и няма да имам проблем с други сайтове и носители на авторски права.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Апр, 2012 11:44 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Аха, ясно. Е, не става само със собствени снимки, а и се съмнявам че някой ще си търси авторските права върху снимка на някоя скара, към която някой е предоставил връзка в български кулинарен форум.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Апр, 2012 11:06 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Преди известмо време се наложи да махна някакви снимки на един немски кулинарен сайт, които беше качил Алеко. То не бяха писма до хостинга да ги заплашват със съдилища, не беше чудо. А, и не е добре да видиш собствен материал на чуждо място. Поне мен не ме кефи, като видя октраднати снимки.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Апр, 2012 12:50 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Сигурен съм че има и такива параноици, но не мога да нарека всички предоставени снимки откраднати. Ако покажа снимка направена от някой мексиканец, показваща как изглежда мексиканска пещ, например, аз не я показвам за да извлека някаква полза от нея, а за да видят хората какво точно имам/той има предвид (една снимка казва повече от 1000 думи.. бла-бла), каквато е и целта на човека качил снимката в интернет.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Апр, 2012 8:16 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Така е, но в случаи като този големите като ФБ, Принтерест, туитер и т.н., които са пълни с краден контент, се оправят. Малките като нас ядат дървото.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2012 10:48 am Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
:)Ама пък как станахме активни, макар и не кулинарно такива:)
Шефе, Стилт е прав, качването на снимки отказва голяма част от хората да пишат тук, знам го от "първа ръка". Във ФБ е много по-лесно да качиш цял албум или само една снимка, отколкото тук. Дори аз, която принципно нямам проблем с качване на снимки тук, рядко си правя труда да го правя, но пък за свое оправдание ще кажа, че и във ФБ рядко качвам снимки, а кулинарни почти никога:)
Готин, твоята приказка ми прилича на руснака, който пиел с отвращение:)
И основната разлика между ФБ и тук е, че тук сме събрани с една идея, цел, мисия, нужда, каквото и да го наречете, а във ФБ може да се говори за всичко, може да си спопделиш проблем, несвързан с кухнята, или пък да попиташ за нещо, което живо те интересува, макар че аз лично ползвам бгмама, където нямам регистрация, за всичко което търся:)
А и относно контактите - Скайп и други такива места дават възможност предимно за дъра-бъра директно, когато всички са на лице, докато социалните мрежи позволяват контакт, независимо от отсъствието на един, двама или трима от участниците. Често ми се случва да не влизам 1-2 седмици във ФБ, после да се появя, да изчета каквото ме интересува и да продължа нататък с отговор, без отговор или с пространно мнение по даден въпрос. А и това, че някой има много реални приятели е чудесно, но не всички са така. Има хора, които нямат приятели наблизо, наоколо или където и на било, но в мрежата успяват да водят все пак социален живот, може да е перверзен, извратен, неестествен, все едно, не са така самотни, както биха били без интернет. Абе още 7-8 страници мога да кажа, но ще си ги спестя:)
И здрасти Пиле, радвам се да те видя:)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Сеп, 2013 5:43 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 01 Яну, 1970 3:00 am Чет
Мнения: 3
И аз това се чудя... Защо вече никой не пише в този форум? :(


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB