Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:38 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
Сготвено на: 12 Мар, 2006 9:38 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
В предаването "Темата на нова" по Нова телевизия беше показан репортаж за условията в кухните на три китайски ресторанта в София. Репортажът обхващаше един ресторант в квартал "Хаджи Димитър", ресторантът, който се намира в бившия стол на консерваторията и ресторант Азия, намираш в близост до Женския пазар. Условията бяха меко казано далече от това, което може да се нарече прилична хигиена. Навсякъде по стените слоеве мазнина, мръсни помещения, направо отврат. Репортерът твърдеше, че миризмата едва се издържала. Чувал съм всякакви слухове за "чистотата" в китайските ресторанти, обаче това, което видях, направо ме шокира :shock:. А толкова много обичам китайска храна :cry:. Най-тъпото е, че собствениците си плащат глобите и продължават да работят.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Мар, 2006 10:12 pm Нед 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Преди години имаше подобно филмче за елитни ресторанти в UK.
Кадрите бяха предимно от пода на кухните, заснети от ръка - просто операторът мъкнеше камерата като чанта. Към края на вечерта по пода имаше сантиметров слой марули и всякакъв друг кухненски отпадък - всичко от работните маси се смита на пода и никой няма време да го събира докато купона тече. Готвачите бяха все още в нисък полет - никой барем не успя да забележи, че са влезли някакви репортери, не размениха и лаф с репортерката - имаха си работа хората.
Очакваният скандал не се състоя - оказа се, че клиентите имат представа като как стоят нещата и намират това в реда на нещата - бачка се здраво - въпросът е манджата в чинията да е читава.
Управителите също не изпитваха особени угризения а и за какво ли - на работните плотове си беше чисто.
Все пак никому не препоръчвам да наблюдава такива гледки - приготвяне на храна в ресторант или, недай, боже, консервно предприятие в действие - на една бригада видях от какво се прави нектарът от кайсии и ми трябваше година докато се престраша пак да си купя.
Има известна доза прекаляване в тия неща - гореща тема - е, добре, но нали всеки иска да посети съответния ресторант, да хапне вкусно и да прекара добре. Ами нека тогава да пуснат едно филмче, заснето в нечия кухня в нечий дом в разгара на купона. Мисля, че има къде-къде по-страшни гледки :mrgreen: :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2006 10:24 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
yosif написа:
Към края на вечерта по пода имаше сантиметров слой марули и всякакъв друг кухненски отпадък - всичко от работните маси се смита на пода и никой няма време да го събира докато купона тече.
Точно тук е тънката червена нишка, както би казал един мой преподавател. Едно е подът да е замърсен в края на работния ден, друго е да не се измива изобщо.

Санитарните норми в цивилизованите страни изискват разделно съхранение и обработка на продуктите, а в тези ресторанти, дори всичко се готви в едни и същи тенджери (уокове). Нещо като "сладката тенджера" на бабите ;).

Не знам дали си влизал в българска кухня на заведение, в което се приготвя храна на място. Аз съм работил и мога да твърдя, че хигиената е ужасна. Но това, което видяха очите ми, надмина всичките ми (лоши) очаквания. Просто е трябвало и ти да гледаш репортажа.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2006 10:27 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Меко казано потресаващо беше.. :evil: Особено за мен ,която съм тоолкова гнУслива.. :puke: Леле ..ами парцала в легена с ориза.. :-?
Колкото до "Азия"..бяхме чули ,че обстановката била по-приятна, по-чисто било..и почие :blah: , та със съпругът ми се излъгахме да отидем на обяд там, преди около година..след това посещение цял ден съм се превивала от болки.. :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2006 10:33 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Май ще трябва по-активно да обменяме китайски рецепти.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2006 8:42 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
За мен китайската храна си остава най-вкусната и здравословна. На друго мнение е моя италянски братовчед Валтерино, който е посетил Китай и казва, че там предлагали и плъхове, но тов не променя мнението ми. Какво да правя като китайската кухня за мен е еталон.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2006 8:46 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Jasen написа:
За мен китайската храна си остава най-вкусната и здравословна.
Да, и затова броят им е достигнал близо милиард и половина :mrgreen:.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2006 9:15 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
... Санитарните норми в цивилизованите страни изискват разделно съхранение и обработка на продуктите
...
Да. Точно така. Предписанията са си от бай Тошово време, ако не и от по-рано и тях никой не смее да ги разбута и демократизира, слава богу.
Друг е въпросът как се изпълняват, но там си зависи от конкретните хора - като са пюсюри каквито и предписания, указания и контрол да има...
Но все пак дяволът не е толкова черен.
Тъща ми казва в подобни случаи: - Човек не знае от какво пълнее :mrgreen:
Ще ми се да поместя тук инструкцията за измиване на ръце, която виси до мивчицата във всеки магазин за хранителни стоки...
А като си спомня, че хляб в целофан или полиетилен се продава откак настана демокрацията - замисляше ли се някой преди като влезеше в хлебарница защо продавачката не е с памучни ръкавици и защо няма нарочен човек, който да се занимава с парите, щото тия две неща са несъвместими по санитарните изисквания :mrgreen: валидни тогава и оттогава.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2006 12:34 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
MR.LAZY написа:
Да, и затова броят им е достигнал близо милиард и половина :mrgreen:.

Е. Не само заради това - :seks: :P


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB