Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:52 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
Сготвено на: 14 Фев, 2005 9:42 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Откъде купувате плодове и зеленчуци?

От известно време аз ги купувам от супермаркетите. Причината е много проста - мога сама да си избирам плодовете, зеленчуците и ядките, везните в магазините са електронни и няма да ме измамят, поне не много.

На пазарите действува правилото 'ако не излъжеш, няма да продадеш', е да, ама на мен не ми е приятно да ме лъжат.

Преди време чаках много гости и купих от Женския пазар 10 кг картофи. Хубави бяха, но и доста скъпи. Не ми направиха отстъпка заради по-голямото количество, но както и да е. У дома ги претеглих и се оказа, че са по-малко от 9 кг. (Тогава не знаех, че на пазара има контролна везна). Вчера пък купихме картофи от кварталното пазарче от едни съседи. Бяха наистина скъпи, но това не им пречеше да бъдат загнили. В крайна сметка съседите ме загубиха като клиент.

Вече няма да подпомагам бизнеса на дребните мошеници и приключвам със зеленчуковите пазари :evil: .

Разкажете, как стоят при вас нещата...


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Фев, 2005 12:12 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:no: Абсолютно!От както се появиха големите супермаркети и хипермаркет..купувам плодове и зеленчуци предимно от там.Причините си изложила по горе..и също така през зимата поради ниските температури,много често са измръзнали.. :x .Често през летния сезон се случва и да са на по добра цена от пазара..(не говоря за "Женския пазар" :)). Лятото станах свидетел как продавачите от сергиите около "Фантастико" излизаха със чували тиквички от магазина и после ги продаваха на доста по висока цена.. :evil:
От пазари или по точно от борса купувамаме предимно есента (сезонът на консервите ;) )..


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2005 9:56 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аз пък съм точно на обратното мнение. В Билла например хич не им харесвам фруктите и зарзавата. Много често стоката е стара и позагнила. Затова си пазарувам на пазарчето на "Граф Игнатиев". Първо, защото ми е на 2 минути от дома, и второ - имам си проверени сергии, където хората ме познават. Стоката им е хубава, прясна, свежа и никога не лъжат в кантара.

За по-екзотични неща ходя на пазара на "Ситняково". И там съм си подбрал една сергия, на която съм редовен клиент.

Препоръчвам ви този подход. Ще останете доволни! Освен това удоволствието да купуваш от пазара е в пъти по-голямо от супера.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Апр, 2005 10:01 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
До голяма степен пазарите и по-точно продавачите на сергиите ме дразнят. Отиваме оня ден на Кр. Село и детето прирева за ябълки - 1.70 килото. Тръгна да си подбере, а тъпанара отсреща "Два лева щом ще избирате". Теглих му една дълга и сочна и си купихме от друга сергия където човека не беше такъв дебил. Абе постепенно ще се маучат. Сигурно повечето от вас си спомнят как навремето ни цакаха и с найлоновите торбички. Сега у нас съм зарит и се чудя какво да ги правя.
За живеещите в долната част на Лозенец: Има много добре зареден плод & зеленчук. Цените са малце по-високи от пазарите. Но...! На самоубслужване е и си взимап каквото си поискаш и колкото поискаш (без ягодите напролет). После като те видят, че 2-3 пазаруваш и ти предлагат да те впишат в една тетрадка. Ако направиш за месеца по-малко от 50 кинта ти връшат 5% от натрупаната сума под формата на каквото си избереш или кинти, над 50 лв. 10%. Редовно ми се случваше да влизам с 5 лв. и да си излизам с торбите със 7-8 кинта.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Апр, 2005 11:38 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Е това е търговец! Аферим!


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Май, 2005 2:41 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това е мнението на един търговец:
Quote:
Здравейте! Съгласна съм с вас за всичко това което пишете. Преди години работихме на две места. На държавна работа и взехме сергия на пазара в гр.Варна. Сутрин ставахме в 5 часа за да сме в борсата в 6. Там се пазари бързо. Поръчваш, плащаш и на пазара подреждаш сергията и като претеглиш нещата, се оказва, че за това, което си платил, една част липсва. На другия ден пазариш от друго място и все същото. Значи трябва да вдигнеш цената на стоката или да удряш в грамажа. Предпочетохме първото, но стоката ти остава непродаваема и хвърляш брак. Но това е минало. Направихме си собствен магазин и дори малко по-скъпо; почти всички ходят на пазара, а след това идват да си мерят стоката при мен и също остават излъгани. И още за кантарите. В магазините ни задължават с електронни везни, а на пазарите са със старите кантари. Половината са продавачи и самите собственици не са наясно какво се прави през деня. Но аз не им се сърдя. Зимата студ, лятото пек, направо мизерия. Всичко ще се оправи когато положения труд се заплати с истинската му цена.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Май, 2005 9:43 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Здравейте!И да и не за вашите мнения.Но не всички ви разбират.И вие имате право за това,че с парите си искате да получите хубава стока.В големите супери също набутват стара стока.За това един съвет:изберете си пазар или магазен близък до вашата работа и вашия дом и започвате да пазарувате като се отнасяте вежливо с продавачите,а в същото време избирате най хубавото и най прясното.Малко по малко ставате приятели и винаги ще ви обръщат повече внимание.Ако това не стане просто ги сменяте.Поне сега не можем да се оплачим от сергии и магазини.Не им се сърдете.Ите стоят и се борят за всеки клиент.И аз като търговец си имам определени сергии и магазини от които пазаря.Не се лъжете и по борсите и там има некоректни търговци.И все пак опитайте моят вариант.По добре е да пазарувате от приятели и познати защото никой не е застрахован да си купи кайма смесена със старата или сладки мухлясали но иначе с пренабит етикет на годност.Е желая ви късмет... :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 3:07 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
vivagd написа:
Здравейте!И да и не за вашите мнения.Но не всички ви разбират.И вие имате право за това,че с парите си искате да получите хубава стока.В големите супери също набутват стара стока.За това един съвет:изберете си пазар или магазен близък до вашата работа и вашия дом и започвате да пазарувате като се отнасяте вежливо с продавачите,а в същото време избирате най хубавото и най прясното.Малко по малко ставате приятели и винаги ще ви обръщат повече внимание.Ако това не стане просто ги сменяте.Поне сега не можем да се оплачим от сергии и магазини.Не им се сърдете.Ите стоят и се борят за всеки клиент.И аз като търговец си имам определени сергии и магазини от които пазаря.Не се лъжете и по борсите и там има некоректни търговци.И все пак опитайте моят вариант.По добре е да пазарувате от приятели и познати защото никой не е застрахован да си купи кайма смесена със старата или сладки мухлясали но иначе с пренабит етикет на годност.Е желая ви късмет... :roll:


Твърде трудно мага да се съглася с такава толерантност към хора, които се опитват да те лъжат.
Във възможно най-прекия смисъл на тази дума, но по стотици различни начини.
Аз също съм бил от двете страни на бариерата.
Бил съм и търговец, както съм бил и съм купувач.
Никога няма да се съглася, че с моите, с труд и честно спечелени пари трябва толерантно да дотирам нечия алчност.
За парите си искам точно това, което си струват.
Особено държа на правилото "Когато купуваш евтино получаваш точно това, за което си платил".
Е, когато купувам скъпо, също искам да получа това, за което плащам!
Ако ти, мили ми приятелю, ми продадеш репички по 60 ст. връзката, но свежи и вкусни, ти печелиш поне 30 ст. от мене.
Но ако тези репички не са свежи и аз ще изхвърля половината при почистването, на мене тези репички ми струват вече 1,20 лв., а твоите 30 ст. на връзка винаги са сигурни.
Ако ти ми продадеш кайма, която си я кръстил 3 лв. ще спечелиш доста повече, но аз няма да мога посмъртно да махна от каймата лойта, соята, солта и всички останали боклуци, които си ми наблъскал, за да направиш от 1 кг. месо за 6 лв. кайма от него за 3 лв. килограма.
При това колкото и да сме си симпатични, колкото и отдавна да пазарувам от тебе и колкото и да ми се усмихваш дружелюбно....
Ще станем приятели и ще си се усмихваме приятелски и с чисти сърца, само ако ми продаваш кайма на цена 5,50, като при това ми гарантираш, че няма повече от 15 % сланина (не лой), че солта е в поносими граници, че няма бои, набухватели, добавки, емулгатори и т.н. , от групата E**.
Когот това стане и двамата ще бъдем доволни.
Дотогава доволен ще бъдеш само ти...


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 6:28 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:roll: Здравеите "готин".Съгласна съм с вас.И аз си давам парите според стоката.Но не всички мислят като нас.И ние минахме от двете страни като вас,но за съжаление само със чиста съвест и честност по 20часа труд нищо не се получава.Две трете от хората нямат нужните пари,а искат хубаво и качествено.Аз ги разбирам и не им се сърдя,затова затворих магазина и сега го давам под наем.Занимаваме се с друг бизнес,но не и хранителен...никога.Никога не съм предлагала стоки с изтекъл срок или полуразвалени било то на пазара или в магазина.Затова и още сега не ям определени неща,но това си е наш проблем.Просто дискутираме нашият хранителен пазар.Сигурно ще се съгласите с мен,че едни хора могат да плащат патенти,касови апарати и книги,счетовадство,трудови договори и други,а другите да продават като производители.Та нали всяка сутрин сме заедно на барсите.Е трябва всички ли да бъдем тарикати,но това е друга тема.Време е да сготвим нещо вкусно и после пак ще пишим...


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 7:09 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
vivagd написа:
:roll: Здравеите "готин".Съгласна съм с вас.


Разбирам те напълно, и аз съм се пекъл на този огън с пълна сила...
Но това не означава, че трябва да променяме морала си.
Защото моралът ни е един за целия ни живот (ако държим на него), а професии можем да сменяме много и често.
Аз, например, имам доста образования и съм сменил поне 5 професии.
Но се старая вечерно време, като си мия зъбите преди лягане и се погледна в огледалото, да не ми стане гадно от това, което виждам...
Мисля, че добре ме разбираш. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 9:51 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:oops: Вярно е "готин" съгласна съм с теб само дето сме много малко.Искам и спя спокойно,защото този проблем не сме ние дето ще го разрешим дори и да се стараем.Ако имаш възможност влез във форуми 24 часа и регионални вестници и чети...ум да ти заиде!Какви глупости и простотии се пишат за кого ли не.Дали изобщо някои ги познава ама пишат ли пишат.И с такива хора ще говориш за етика и морал.Та те и една краставица не могат да продадът камоли да правят честен и почтен бизнес.Е който не го мързи да работи винаги ще си намери работа,но нали искаме нещата да се оправят но как и кога?А за зъбите е задължително да се мият преди лягане поне все още имаме пари за хубави пасти.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 10:25 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
vivagd написа:
:oops: Вярно е "готин" съгласна съм с теб.

Е, за хубава паста за зъби все ще заделим... :) :) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2005 11:02 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Аз, поради липса на време пазарувам предимно от Фантастико. Преди ползвахме услугите на един - двама доверени продавачи и бяхме доволни. Хубавата стока наистина струва пари, имаш право и да изискваш тогава. Колкото до останалото - хората се мъчат да оцеляват по някакъв начин и се нуждаят от съчувствие.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2005 11:40 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:roll: Здравейте!Съгласна съм с вас за оцеляването.Най добре е колкото може продукти сам да си ги произведеш така е най вкусно и добро,но не всеки има тази възможност и просто трябва да се спасяваш сам.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB