Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:45 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Сеп, 2005 3:43 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Следва статия от в. "Дневник" от сряда, 14.09.2005
Понеже не знам дали имате достъп, ви я пускам така.


Диетичният маргарин ще се обозначава като "лек"
ЕКАТЕРИНА СТОИЛОВА 13/9 - 17:30 ч.



Производителите на маргарин и масло вече трябва да слагат допълнителни означения върху опаковките, за да се ориентират потребителите какво точно мажат на филиите

Само маргаринът, който съдържа до 2 процента животинска мазнина, може да се означи като "растителен" и това задължително трябва да се постави върху опаковката на продукта. Това е разписано в Наредбата за специфичните изисквания към мазнините за мазане, която влиза в сила от петък. Нормативът е приет в средата на март тази година, но дава шестмесечен гратисен период, така че производителите и търговците да променят навреме етикетите на продукцията си.

Наредбата указва какви надписи да се поставят върху мазнините, предназначени за консумация, съдържащи поне 10 и не повече от 90 на сто мазнини от общата маса. Изискването важи за масло, сметана, маргарин и други вещества, които остават в твърдо състояние при температура 20 градуса по Целзий и са годни за мазане. Чистите мазнини трябва да бъдат поне две трети от сухото вещество, е записано още в наредбата.

Предписанията не се отнасят за продукти, които ще се обработват впоследствие, като например суровина за производството на млечни и животински продукти, поясняват експерти. Търговските наименования за всичките продукти ще се поставят върху етикетите на продуктите, гласи още наредбата. Означенията се отнасят освен за мазнините, които се продават в магазините, и за тези, които се доставят в ресторанти и други заведения за обществено хранене. Производителите и търговците могат да използват и географски имена, ако те вече са били защитени в Патентното ведомство по Закона за марките и географските означения.

Традиционното наименование "масло" ще се поставя само върху продукти, произведени от мляко или сметана, се казва в наредбата. Съдържанието на млечни мазнини в маслото трябва да бъде най-малко 62%, но под 75 на сто млечна мазнина, гласи наредбата. Ако съдържанието на мазнините е намалено и съставляват от 41 до 60% от общото съдържание на продукта, те се означават като "леки". Освен наименованието "лек маргарин" може да се използват и понятията "халварин" и "минарин". Съдържанието на мазнина в продуктите за мазане се посочва като средна величина в проценти с цяло число, като при необходимост средното съдържание на мазнина се закръглява.

Освен съдържанието на мазнини върху етикетите трябва да се описват и останалите съставки на продукта, както сочат изискванията за етикетирането на хранителните продукти. Всички данни върху етикета трябва да са написани ясно и да са разбираеми за потребителите. Целта е да се виждат лесно и да не могат да се изтриват при съхранение или при употреба. Там където има смеси от растителни и животински продукти, задължително трябва да се опише количеството на отделните съставки. Върху етикетите не трябва да се пропуска и съдържанието на сол спрямо общата маса на стоката, се казва още в наредбата.

Името на продукта трябва да съответства на неговото съдържание, гласи още нормативният документ. Забранено е друг вид продукти да носят наименованията масло, маргарин или смес за мазане, които са регламентирани с наредбата.

--------------------

Новите обозначения на мазнините

Търговско наименование - Съдържание на мазнина

Масло - От 80 до 90% млечна мазнина и до 16% вода

Три четвърти масло - От 60 до 62 на сто млечна мазнина

Една втора масло - От 39 до 41 на сто млечна мазнина

Млечна паста за намазване - От 39 до 80 на сто млечна мазнина

Маргарин - 80 до 90 на сто съдържание на растителни или животински мазнини

Три четвърти маргарин - 60 до 62 на сто растителни или животински мазнини

Една-втора маргарин - 39 до 41 на сто растителни или животински мазнини

Смес за мазане - 80 до 90 на сто растителни или животински мазнини

Три четвърти смес за мазане - 60 до 62 на сто растителни или животински мазнини

Една втора смес за мазане - 39 до 41 на сто растителни или животински мазнини

---------------

Контролът върху продуктите ще се извършва от регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ - бившите ХЕИ), които по закон инспектират качеството на хранителните изделия. От всеки продукт може да се вземе до пет проби и ако се установят нарушения, се налагат санкции по закона за храните. Инспекторите няма да санкционират търговци, които продават изделия в старите опаковки. Те ще останат в магазините до изтичането на срока им на годност, гласи още наредбата.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2005 3:56 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко, благодаря за подробната и изчерпателна информация!
Утре ще докладвам, какво се е получило от моите опити ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2005 3:59 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ако това, което ще правиш, е онова, което си похапва Krümelmonster (така се казва юнакът от аватара ти на немски), бих помолил не само за доклад, но и за мостра.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2005 4:30 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
:oops: Закуската ни утре ще е малко по-прозаична - ватрушка с ябълки.

Но понеже и аз съм малко нещо Cookie Monster, в неделя ще папкаме (ако се получат) едни кардамонови бисквитки на Лудетина.

Ако не си някъде на риболов, ще ти пратя 1-2 :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2005 4:45 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Отивам на състезание на Янтра, близо до Русе. Ама нали има куриерски служби. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Сеп, 2005 6:02 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Отивам на състезание на Янтра, близо до Русе. Ама нали има куриерски служби. :mrgreen:

На слука!


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2005 10:43 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко, като ходиш на състезания сигурно си всимаш сандвичи. С какъв маргарин ги правиш?


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2005 3:29 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Jasen написа:
Алеко, като ходиш на състезания сигурно си всимаш сандвичи. С какъв маргарин ги правиш?

Хич не ми е интересно какво си взима натам, по-важното е какво носи на връщане, е?


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Сеп, 2005 12:36 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Jasen написа:
Алеко, като ходиш на състезания сигурно си всимаш сандвичи. С какъв маргарин ги правиш?


Едно време си взимах сандвичи, ама без мазнина, само някакво сиренце и задължително мръФка. Сега обаче и това не нося, а само вода. Особено като съм на състезание гледам да намаля багажа колкото се може, защото на такива състезания пада голямо ходене по бреговете на реки и гьолове. Ето вчера например освен 600 автомобилни, съм навъртял и поне 5 кракомобилни километра. На някои от вас това ще ви се стори малко, но за мързеливец като мен, който обича по-статичния риболов, седнал или полегнал на една кълка, това си е направо постижение. Но поне веднъж в месеца (когато е състезанието) спортувам. :mrgreen:


to4ica написа:
Jasen написа:
Алеко, като ходиш на състезания сигурно си всимаш сандвичи. С какъв маргарин ги правиш?

Хич не ми е интересно какво си взима натам, по-важното е какво носи на връщане, е?


Понеже съм повече турист, отколкото състезател, в повечето случаи си оставам капо. Така беше и вчера. Някои хващаха щуки, а аз - дуки. :oops: А и при другите ми риболовни излети обикновено не взимам уловената риба, освен ако е пъстърва.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB