Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:35 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 10 Дек, 2005 12:25 pm Съб 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
... е същата като битката за българското кисело мляко.
Производителите не искат да плащат лиценз на LB Bulgaricum, които държат оригиналните ЗАКВАСКИ, закваските, а не маята за сирене.

Нека MR.LAZY затрие втората част от заглавието на темата, тя е само за асоциация с другата тема за фалшивото сирене, моля :oops:

Всички сирена по света се приготвят по еднакъв начин - пастьоризирано мляко се пресича с мая за сирене - получава се сиренена маса, която после се оцежда до определена степен и вече според табиета се заквасва и зрее при определени условия.
Маята за сирене се произвежда синтетично - това е един ензим, наречен РЕНИН( извличан преди това от агнешки стомахчета - сирище), който е "отговорен"за коагулацията на белтъците на млякото - за казеина; другият белтък, който остава в суроватката се коагулира чрез загряване - ИЗВАРА( сетете се и за хуманизираните детски млека.

Оттам нататък сиренената маса се заквасва с различни млечнокисели бактерии и плесени, които водят до специфичните за даден вид сирене цвят, консистенция, вкус и аромат.

Та. Българското бяло саламурено сирене се заквасва с Лактобацила български - това му дава специфичния вкус, аромат и лом( като се среже буцата). Ферментацията за разлика от българското кисело мляко протича при температура около 10 градуса Целзий - т.е. доста бавно и плавно - целта е да не се образуват мехурчета въгледвуокис в буцата и да стои "гъбесто". Затова трябва да отлежава минимум 45 денонощия, а най-добре - 60.
Няма значение какво е млякото - просто се получават различни по цвят и аромат сирена. Киселичкият вкус е "дело" на LB.
На тоя вкус и аромат византийците не могат да докарат на тяхната ФЕТА. Пък и никой друг, който не кваси с LB.
Съдържанието на мазнини е 50% за овчето и 47% за кравето на база сухо вещество, въпреки всичко, ако е направено от който му разбира, не жълтее а е бяло като сняг( описвам за родените след Демокрацията :lol: ).

В линковете по-долу ще видите рецепти за сирене, плахи обяснявки и пр., но основното е това - за да се нарича бяло саламурено сирене трябва да се заквасва( след получаването на сиренената маса = curd) с Лактобацилуса български - инак - нанай - мяза на сирене, ама не е това.

Куриоз е, че въщност не е много скъпо - ще видите цена на търговец 58$ за 13 kg бяло саламурено сирене от овче мляко - т.е. около 7.50-8.00 лв/ кг.
Виновни както винаги са купувачите - хем знаят че не е сирене и пак купуват. Затова ще го ядат такова - безвредно, вкусно, но не като бай Тошовото. По-добре да си го правят вкъщи или да държат буцата в българско кисело мляко, квасено с LB - може пък да "хване" 8)

Ето линковете:
http://www.diplomatic-bg.com/c2/content/view/712/47/ - как да си направим - неточно
преписано оттук - http://www.omda.bg/bulg/COOK/sirene.html
http://www.malincho.com/bg/cheese.asp - тенекията
http://www.malincho.com/bg/detail.asp?PRODUCT_ID=c13 - буцата

http://www.deya-bg.com/white_cheese_bg.html - буцата е рехава и има мехури - неправилна ферментация
http://en.wikipedia.org/wiki/Sirene - позната картинка, а?


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2008 12:35 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
И аз съм горещ привърженик на истинското бяло саламурено сирене и се чудя, защо фетата е толкова на мода напоследък. Защото колкото и да я хвалят гърците и на малкия пръст на нашето сирене не може да стъпи - сипкава, суха и безвкусна. Които чужденец е хапвал нашенско сирене вече фета не хапва. За съжаление, Гърция :evil: направи всичко възможно да попречи на износа на нашето сирене. Даже и сега, когато сме в Европа, много трудно се намира нашенско сирене - поне във Франция.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2008 1:21 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
kristi написа:
...За съжаление, Гърция :evil: направи всичко възможно да попречи на износа на нашето сирене. Даже и сега, когато сме в Европа, много трудно се намира нашенско сирене - поне във Франция.


Ей, все някой друг да ни е виновен бе! Едно време, когато имахме развит социализЪм, един предприемчив българин, който след 1989 купи Японския хотел в София, внасяше в Германия българско овче сирене. Беше залял пазара и никой не познаваше фетата.

Ама след демокрацията и уж пазарната ни икономика, частниците се осраха, с извинение. Чакат Държавата да им намери пазар за стоката в чужбина. Е, нЕма да стане! Та затова и сега сме на тоя хал. Всеки чака Държавата да го уреди.

Та искам да кажа, че не гърците са виновни, че във Франция няма българско сирене. Виновни са българските псевдо-търговци и псевдо-производители, които се стискат да дадат 100 000 евро за масирана рекламна кампания. Ама без реклама тая работа не става.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2008 2:21 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Алеко написа:
Та искам да кажа, че не гърците са виновни, че във Франция няма българско сирене. Виновни са българските псевдо-търговци и псевдо-производители, които се стискат да дадат 100 000 евро за масирана рекламна кампания. Ама без реклама тая работа не става.

Прав си само до половината. Преди години, купувах българско сирене от едни поляци. После престанаха да го продават и като попитах защо, отговорът беше, че Гърция е подала оплакване в евр. съюз, че при производството на нашето сирене, не се спазват хигиенните норми, изисквани от Европа. И вносът на наше сирене беше забранен. Това е въпрос на големи пари, голям пазар е Европа и интереса на Гърция е не само икономически, но и вътрешнополитически.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2008 4:52 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Kristi, браво :) Благодаря за информацията. Макар че наистина не всички тук спазват хигиенните изисквания. От друга страна едва ли неспазващите изнасят...Забележката за пазара на ЕС е много на място.

Алеко, доста подценяваш 'византийската' същност на южните съседи, според мен. А и не всичко е въпрос на реклама - помниш ли дискусията за пилетата 'Градус'?


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2008 6:51 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле, има още много примери за икономически протекционизъм. Например във Франция също така преди 5-6 години се намираше българско вино Kаберне Сoвинион. Но вече няма и за сега не знам къде може да се намери. Нашето вино изчезна, когато французите започнаха да срещат проблеми с продажбата на цялата си продукция вино. А България е голям износител на вино за Англия. Друга причина за липса на нашето сирене е и голямата конкуренция от местни сирена. Затова имаше голям спор м/у Дания и Гърция за наименованието АОC (название с контролиран произход). Този етикет повишава стойността на продукта в очите на купувача и цената му. Гърция спечели и сега Дания няма право да произвежда сирене фета. Нашата страна трябва да се бори за названието бяло саламурено сирене. И още нещо - не можем да продаваме сиренето в Америка, защото те забраняват производството на сирена от непастьоризирано мляко, и искат да го наложат и на Европа. Добре, че във Франция и другите европейски страни, да се прави сирене от такова мляко, е традиция - и се съпротивляват на Америка със зъби и нокти. Иначе нашето сирене си беше застрашено от изчезване.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2008 10:35 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Само искам да кажа, че нашето саламурено сирене и кашкавал се продават безпроблемно навсякъде из щатите. Освен в безбройнините арабски, руски и какви ли не магазини, може да се купи и онлайн не само от български сайтове.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2008 12:54 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Ако сиренето е произведено от пастьоризирано мляко - няма проблем. Сигурно за Америка се приготвя по техните санитарни изисквания. Едно и също сирене, приготвено от пастьоризирано мляко и от непастьоризирано, има различен вкус. Аз лично, предпочитам второто. Майка ми, когато приготвя сирене в къщи, не пастьоризира млякото. Винаги съм мислела, че бялото саламурено сирене по оригиналната технология се приготвя от сурово мляко. :?: Поправете ме, ако греша.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2008 1:43 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз попитах 2 баби,защото все пак не съм правила и едната каза със сурово мляко,другата с преварено.Но все пак не бива да забравяме ,че между домашното и промишленото производство има разлика.Сигурно ,това е и отделна тема ,че в момента повечето сирена на пазара са произведени от сухо такова и то вносно,нишесте и тем подобни.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2008 2:26 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не знам от какво мляко се прави сиренето. Не съм и виждала как се прави - и домашно, и промишлено.

Но големите метални кутии, оцветени в бяло и зелено си бяха точно като тукашните. Имам предвид, че никъде не беше отбелязано, че са специално производство по американските санитарни изисквания.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2008 3:58 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Трябва да се чете състава - там пише дали е направено от пастьоризирано или от сурово мляко.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Апр, 2008 11:47 am Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
kristi, чела съм състава, ама трябва да се знае и за какво да се чете. :)

И тъй като никога не бях гледала по етикетите не сиренето от какво мляко е направено, сторих го при снощното си пазаруване. В доста голям хранителен магазин имаше над 30 различни опаковки, без да броя това, което се опакова в магазина - на етикетите няма много информация.
Другите опаковки - или никаква информация - въпреки че стана задължително да се изписва цялата на опаковката още преди години, или че е произведено от пастьоризирано мляко.
Нямаше сирене, направено от сурово мляко.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Апр, 2008 6:52 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
IPA, в момента и аз проучвам въпроса за направата на сиренето. Скоро ще имам отговор от малки производители. Предполагам, че заради листериозата и заради износа, големите производители изготвят сиренето от пастьоризирано мляко. Това е добре, ако ни позволява да изнасяме в Америка и други западни страни. Лично аз бях убедена, че по традиция сиренето се приготвя от сурово мляко. Затова закючих малко прибързано :oops: , че не можем да го продаваме в Америка, заради забраната на сирена от сурово мляко.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB