Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:37 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Апр, 2005 2:49 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Може ли докато изтичам да взема парцал за да попия слюнкте които рецептата предизвика, някой да ми обясни какво е "левурда", моля?

:) :) :) Левурдата е просто другото популярно име на дивия чесън.
Това са зелени дълги листа много приличащи на листата на момината сълза (които пък са доста отровни) и са с много приятен вкус на пресен чесън, но по-слаб от този на истинския пресен чесън. Много полезно растение е и като лечебно - сваля холестерола и високото кръвно налягане, действа изключително добре при белодробни и астматични проблеми.
Бере се от средата на април до първите дни на май, т.е., докато цъфне.
Понеже в някоя тема ще пиша и за радиката, сега е момента да предваря твоя въпрос - радиката са туфата от зелените листа на глухарчето.
Не познавам по-добро средство за изчистване на черния дроб от токсини пролетно време.
Има приятно горчив вкус, става на салата, обикновено смесена с марулка и зелен лук, разбира се, може и с чесън... :)
Бере се от екологично (или поне относително) чисти места, а не покрай пътища с натоварено движение на коли и изпарения от началото на април до края на май.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Апр, 2005 9:22 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
gotin написа:
Veshtica написа:
Може ли докато изтичам да взема парцал за да попия слюнкте които рецептата предизвика, някой да ми обясни какво е "левурда", моля?



:) :) :) Левурдата е просто другото популярно име на дивия чесън.
Това са зелени дълги листа много приличащи на листата на момината сълза (които пък са доста отровни) и са с много приятен вкус на пресен чесън, но по-слаб от този на истинския пресен чесън. Много полезно растение е и като лечебно - сваля холестерола и високото кръвно налягане, действа изключително добре при белодробни и астматични проблеми.
Бере се от средата на април до първите дни на май, т.е., докато цъфне.


И аз се окапах и си намерих лигавниче. :)
Да допълня нещо за дивия чесън. На латински му викат Allium schoenoprasum (което ми звучи като чесън - allium, кръстосан с хубав праз - schoenoprasum).
От Германия си донесох семенца и ще си ги засадя. След време ще ви кажа какъв е резултатът. За всеки случай обаче си донесох и две бурканчета сушен, така че ако от градинарските ми опити нищо не стане, ще си имам.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Апр, 2005 9:47 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
gotin написа:
Левурдата е просто другото популярно име на дивия чесън.
Това са зелени дълги листа много приличащи на листата на момината сълза (които пък са доста отровни) и са с много приятен вкус на пресен чесън, но по-слаб от този на истинския пресен чесън.
Image
Едно съвсем малко уточнение: Левурдата наистина е дива разновидност на чесъна, но не се нарича див чесън, а Мечи лук (странно чесън, пък името му е лук :lol:). Латинското му наименование е Allium ursinum L.

Див чесън е другото име на една разновидност на лука, известна повече като Гарванов лук или Сибирски лук (тук пък обратното чесън, а се нарича лук). Това е и Allium schoenoprasum L., за който говори Алеко, но той има вкус на лук, а не на чесън. Другото име под което е познат е Schnittlauch (Шнитлаух). А ето как изглежда:
Image

По тази причина имаме желание да направим една малка енциклопедия на подправките, ястията и продуктите, за да може всеки да си прави справка, когато му е необходимо.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Апр, 2005 11:03 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ptomoff написа:
gotin написа:
Левурдата е просто другото популярно име на дивия чесън.
Това са зелени дълги листа много приличащи на листата на момината сълза (които пък са доста отровни) и са с много приятен вкус на пресен чесън, но по-слаб от този на истинския пресен чесън.

Едно съвсем малко уточнение: Левурдата наистина е дива разновидност на чесъна, но не се нарича див чесън, а Мечи лук (странно чесън, пък името му е лук :lol:). Латинското му наименование е Allium ursinum L.

Див чесън е другото име на една разновидност на лука, известна повече като Гарванов лук или Сибирски лук (тук пък обратното чесън, а се нарича лук). Това е и Allium schoenoprasum L., за който говори Алеко, но той има вкус на лук, а не на чесън. Другото име под което е познат е Schnittlauch (Шнитлаух).

По тази причина имаме желание да направим една малка енциклопедия на подправките, ястията и продуктите, за да може всеки да си прави справка, когато му е необходимо.


От научна гледна точка всичко е точно така, включително и това, че чесънът се нарича лук и лукът-чесън... :)
Но т.н. "народна етимология" обикновено слага всички точки над i по местата им.
Затова обикновено народът казва на левурдата "див чесън" защото здравото му чувство за логика му му диктува, че след като мирише на чесън, значи е чесън...
Това се отнася и за шнитлауха, който може да има научното название чесън, но тъй като мирише на лук, в Сибир си му казват лук (имам лични впечатления от посещението си там. Е, не като каторжник, разбира се...:) ).


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 1:41 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Благодаря на Админа за уточнението, защото тези подробности не ми бяха известни. А и не знаех, че шнитлаух е познато като наименование тук в България. Преди 10-тина години за пръв път донесох таквоз нещо от Германия и никой не го познаваше.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2005 2:18 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
А и не знаех, че шнитлаух е познато като наименование тук в България. Преди 10-тина години за пръв път донесох таквоз нещо от Германия и никой не го познаваше.

Поне на мен ми е известно, защото майка ми го нарича така, въпреки че не е немска възпитаничка. Май ще трябва да я попитам откъде е научила това наименование....


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Май, 2005 3:56 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ptomoff написа:
Алеко написа:
А и не знаех, че шнитлаух е познато като наименование тук в България. Преди 10-тина години за пръв път донесох таквоз нещо от Германия и никой не го познаваше.

Поне на мен ми е известно, защото майка ми го нарича така, въпреки че не е немска възпитаничка. Май ще трябва да я попитам откъде е научила това наименование....

Грешката е вярна... Майка ми е чула това наименование от една жена, която пък си го внесла от Германия...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB