Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:41 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
 Рецепта: Сръбски каймак
Сготвено на: 21 Авг, 2007 1:00 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Това ми се струва, че е най-добро описание:

б. каймак м. и ср. каjмак м.

В сръбската кухня каймакът е специален хранителен продукт, който заема почетно място, макар че не се приготвя из всички краища (напр. в източна Сърбия няма такава традиция, там се приготвя урда - млечен продукт между вид суроватково сирене и кисело мляко). За каjмак горният гъст слой от несвареното мляко, който съдържа мазнина, се обира и наслоява в специален съд, леко се осолява и се оставя определено време да престои и леко да се втвърди. Приготвянето на каjмак изисква определена температура и влажност на въздуха. Цветът му е бяло-жълт, а самият продукт е много калоричен. С каjмак се правят погачи, заливки, но най-често се предлага в натурален вид като продукт за консумиране (намазване) с хляб или като част от предястията. В двуезичните речници като негов аналог най-често се сочи сметана, но на българския продукт сметана отговаря сръбският павлака. Думата каймак/каjмак има още значения в двата езика, някои от които си съвпадат, други употреби пък се различават. Общо и първично е значението ‘слой, който се образува на повърхността на млякото’, което в българския се е разширило и като ‘всеки гъст горен слой, който се образува на повърхността на ястие или напитка’. Колко се цени каймакът показва и преносната употреба в български: най-хубавата, най-добрата част от нещо, каймакът на обществото, което в сръбски е свързано с друга кулинарна асоциация: крем друштва (вж. Младенов 2000 и Игов 1983), или бълг. разг. обирам каймака ‘вземам най-хубавата част от нещо’.


От тук.


 Profile  
 
 Рецепта: Сръбски каймак
Сготвено на: 21 Авг, 2007 1:42 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Преди 2-3 години ми бяха донесли един голям буркан сръбски домашен каймак и беше страхотен на филийка си спомням :) :) :) Изключително мазен и нахранващ.Бих ял пак ако някой приятел има път натам.


 Profile  
 
 Рецепта: Сръбски каймак
Сготвено на: 21 Авг, 2007 2:09 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Па сливи ли имахте в устата бе?! Миналият месец бях до Ниш.


 Profile  
 
 Рецепта: Сръбски каймак
Сготвено на: 21 Авг, 2007 3:24 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Снощи го опитах за първи път, изключителен вкус, още не мога да се съсредоточа да пусна ресторанта в белия списък. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Сръбски каймак
Сготвено на: 29 Авг, 2007 9:56 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Сръбският каймак ме остави малко озадачена - очаквах нещо като катък, но по-мазно. Обаче най-бизкото, на което мога да определя това сръбско чуво е съвсем прясно масло разбито с много ситно раздробено сирене. И на цвят си изглеждаше точно така. И на вкус е доста тежко (все едно масалце с малко сиренце хапва човек) - 4 топки по 40 гр., които ни сервираха се оказа количество за 4 човека :shock: Но определено беше много вкусничко тънко намазано върху тънките царевични хлебчета, които предлагат "при Миро" :)


 Profile  
 
 Рецепта: Сръбски каймак
Сготвено на: 29 Авг, 2007 11:01 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Meg написа:
Сръбският каймак ме остави малко озадачена - очаквах нещо като катък, но по-мазно. Обаче най-бизкото, на което мога да определя това сръбско чуво е съвсем прясно масло разбито с много ситно раздробено сирене. И на цвят си изглеждаше точно така. И на вкус е доста тежко (все едно масалце с малко сиренце хапва човек) - 4 топки по 40 гр., които ни сервираха се оказа количество за 4 човека :shock: Но определено беше много вкусничко тънко намазано върху тънките царевични хлебчета, които предлагат "при Миро" :)


И как се върза това с твоята диета? :P


 Profile  
 
 Рецепта: Сръбски каймак
Сготвено на: 29 Авг, 2007 1:44 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Провокатор! :P
Ами върза се в графата "веднъж на високосна" ;) Малко глутен, малко смесване на несъвместими продукти, но днес съм на плодчета само, че да ми почине коремчето от снощните безобразия ;)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB