Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:08 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 
Message
Сготвено на: 18 Мар, 2008 1:55 pm Вто 



Според някои е гаранция, че зехтина е чист. Замръзването е нормален процес. Не е утайка, а е точно леко замръзване. Няма точно определена температура, защото зависи от коя "цедка" е зехтина и колко химически примеси има. Това се получава от "ваксата", която има по повърхността на маслините (нали имат лек гланц, както и ябълките). Всъщност ваксата замръзва леко. Затова и изглежда като утайка, съсирек и прочие.

Някой марки правят така, че зехтина да не замръзва. Слагат го в студена баня или нещо си. Поради тази причина, това не е знак, че маслиновото масло е екстра върджин. Няма никаква гаразнция, че не е обработено да не замръзва.


  
 
Сготвено на: 18 Мар, 2008 2:54 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Точно с такъв зехтин си изпортих карпачото,незнам какъв беше но ми го донесоха от Кипър,лично производство и като го сложих в хладилника стана на масло.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Мар, 2008 4:40 pm Вто 



Казаха ми, че зехтина от остров Крит бил най-качествен.


  
 
Сготвено на: 18 Мар, 2008 10:05 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
tom4ovi написа:
Казаха ми, че зехтина от остров Крит бил най-качествен.


Попитай всеки по брега на Средиземно море и ще ти каже същото - гърци, испанци, италианци, турци и т.н.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Мар, 2008 10:14 pm Вто 



Може, може, но някой за замръзването знае ли повече???


  
 
Сготвено на: 19 Мар, 2008 1:49 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
На някои бутилки, купувани в чужбина, съм виждал надписи, че сгъстеният или станалият на "парцали" зехтин не е развален, а това се случвало от температурата на складирането му.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Мар, 2008 2:39 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Този ,който ползвах аз ,не беше с утайка или на парцали,а стана наистина на масло.Сега съм поръчала да ми дадат адекватен отговор от Кипър,защото са го произвеждали за собствена употрба и какво го различава от магазинският.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Мар, 2008 4:18 pm Сря 



Предполагам нищо. Когато го налееш, както в твоя случай, няма утайка, направо си замръзва защото вече не е в бутилката. На много зехтини им се случва. Затова ние не ги държим в хладилник.


  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2008 1:09 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
миш маш написа:
Точно с такъв зехтин си изпортих карпачото,незнам какъв беше но ми го донесоха от Кипър,лично производство и като го сложих в хладилника стана на масло.


Ами просто не го дръж в хладилник.При стайна температура възвръща първоначалния си вид след няколко минути.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2008 5:02 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Разбира се ,че не си държа зехтина в хладилника.Не съм толкова тъпа.Но карпачото нямаше как да не престои поне 2-3 часа там.Както и да е ,получих отговор от производителя .Уточнявам ,че става въпрос за домашно производство ,а не промишлено.Обясниха ми ,че зехтина бил съвсем пресен ,тоест трябвало да престои поне 3-4 месеца в бъчвата,да се претака и тем подобни.Което ме навежда на мисълта ,че при промишленото производство на зехтин,както и виното (естествено) се добават консерванти за да не се получава утайка и да може да издържа по дълго време в естетически вид.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2008 8:21 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Shokolatina написа:
...Ами просто не го дръж в хладилник...

Аз пък точно това правя - така по-лесно се маже на филии. Но преди това го наливам в кутия за масло, за да не се трепя да буркам с нож в бутилката.

@миш маш
Ако твоят зехтин е домашен, т.е. нерафиниран, трябва да го изпапкате максимално бързо или наистина да съхраняваш част от него в хладилника. Нерафинираните масла гранясват, без да ги усетим.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2008 8:31 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Отдавна го ( хубава дума) изпапкахме.За готвене беше страхотен.Лошото е ,че чак лятото мога да получа пак такъв.А иначе от тук купувам само италиански.Но предимно го ползвам за салати ,предястия или почти сухо печене на тиган.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2008 8:34 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
biskvitka написа:
Аз пък точно това правя - така по-лесно се маже на филии. Но преди това го наливам в кутия за масло, за да не се трепя да бъркам с нож в бутилката.

:rthf: Практична си, Биски! От друга страна, бъркането с нож в бутилка би могло да е интересно занимание.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 10:13 am Пет 



Нашия го държим извън хладилник.
Но тази утайка в хладилник не се получава само при зехтини, които са предварително обработени да не замръзват. Постига се при някаква студена баня или нещо такова.
А иначе чистия екстра върджин си прави утайката и още как, не мисля че им прибавят някакви консерванти, или поне не кой знае какви.


  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 1:59 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
:rthf: Практична си, Биски! От друга страна, бъркането с нож в бутилка би могло да е интересно занимание.


Много зависи от две неща:
1. Ножа
2. Гърлото на бутилката.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 2:02 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Именно вариантите за комбиниране на тези две променливи правят заниманието интересно :mrgreen:

(Остана ли тема неоспамена...)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2008 3:35 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 20 Ное, 2007 4:55 pm Вто
Мнения: 10
Location: софия
Ако при зехтина extra virgin утайка се получава не е защото има примеси .Това много зависи от филтруването което е процеса след пресоването.
Но утайката и замръзването са също различни неща.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2008 12:41 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз знам, че когато зехтина е съхраняван на ниска температура, се получавт тези кристалчета на дъното , даже и при най-добро качество. Но те изчезват, когато се стопли и в никакъв начин не влошават вкуса на зехтина.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2008 10:16 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Аз знам, че когато зехтина е съхраняван на ниска температура, се получавт тези кристалчета на дъното , даже и при най-добро качество. Но те изчезват, когато се стопли и в никакъв начин не влошават вкуса на зехтина.


Не само това, т.н. "утайка", което всъщност са парафиноподобни вещества е абсолютно сигурен критерий за качеството на зехтина, произведен чрез студено пресоване и е т.н. "първа студена преса".
Ако подържите бутилка със зехтин, на която пише "Екстравърджин" в хладилник 4-5 часа и не се образува тази "утайка", значи зехтинът изобщо не е качествен, а е менте.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB