Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:41 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Апр, 2008 4:57 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
В западна Eвропа за Kоледа по традиция се яде пълнена пуйка. Но французите, като фини кулинари, не са се задоволили с това прозаично хвъркато и са измислили кастрирания петел. Може би, по-точно е да се каже - галите, защото шапон са си хапвали още древните римляни. Младият петел се кастрира през 9-10-ta седмица от неговото съществуване - т.е. преди да му е пораснало кукуригото - и по това се познава истинския, от фалшивя шапон. След тази операция живее на свобода ми. 4 месеца. Последният месец прекарва във клетка, където затлъстява окончателно защото се храни със житни смески и млечни продукти и не се движи много. Шапона от Брест е най-късметлия, защото живее мин. 8 месеца преди да попадне в тенджерата. А на втората част на въпроса ще чакам вие да ми отговорите.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2008 6:21 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Когато бях на представянето на пилетата Duc, шефът на фирмата обясни, че идеята е следната. Като ги скопят, петлите се угояват доста. След което петелът (Шапон) се пече дълго време, така че мазнината да се разтопи и да попие в месото, което придавало неповторимия вкус.

Освен това, съдейки по зловонията на шопара, предполагам, че скопяването позволява, да не се натрупват хормони, които да "омирисват" месото.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2008 7:08 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Наистина са много мазни и затова месото става много сочно. :eat: Освен това мазнината е много богата на мастни моно и полиненаситени киселини. Тези киселини осигуряват правилната функция на сърдечносъдовата система и циркулацията на кръвта в организма. И тъй като се яде веднъж или два пъти в годината, не вреди на линията. Шапона е кралият на птичия свят. Теглото му стига до 6 кг, а цената - до 30 евро за кило. :bill: Това се дължи от една страна на уникалния вкус на месото му :ligi: и от друга - на бавното му и сложно отглеждане.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2008 8:47 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
А пък на мен ми дожаля за горкото - първо му отнемат радостта от живота, после и самия живот. :(

Иначе сигурно е вкусно, така звучи.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 1:29 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз пък казвам - така им се пада. Те, петлите, са страшно проклети :mrgreen: . Когато бях малка, на можех да влезна в кокошарника, без пръчка в ръка за да се защитавам. Така ме нападаха да ме кълват. Направо съм си травмирана.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 1:42 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
А пък моя баща преди години имаше един петел,който обслужваше само 2 кокошки,ама с объркано часово време и кукуригаше точно в 3 часа нощно време,когато възрастните хора почти са се наспали,Горкият петел не изкара много време,даже не си спомням дали беше и вкусен.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 2:14 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
kristi написа:
Те, петлите, са страшно проклети :mrgreen:


Вярно, и мен ме е кълвал петел и ме е шубе. Ама като съм милозлива... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 4:32 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
kristi написа:
Те, петлите, са страшно проклети :mrgreen:


Вярно, и мен ме е кълвал петел и ме е шубе. Ама като съм милозлива... :)


От тогава ли накуцваш? :mrgreen:

Мен пък ме е ритал петел.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 5:11 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Алеко, да не е било обратното. ;)

Кристи, а какво мислят за шапона природозащитните организации и в частност госпожа Б. Бардо. :pile:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 5:39 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Бре! Ама те и да ритат ли могат, Алеко? :lol: Ужас!

ИПА, това е много добър въпрос, картинката мадам Бардо ли е? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 7:45 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Куцо пиле написа:
Бре! Ама те и да ритат ли могат, Алеко? :lol: Ужас!


Направо си представям двойното задно салто, което изпълнява петелът след като е изритал някого. :P

Куцо пиле написа:
ИПА, това е много добър въпрос, картинката мадам Бардо ли е? :mrgreen:


Не, емотикон дет се надявах да мине за петел. :lol: Картинка на мадам Бардо като млада няма да слагам, тъй като господата които се прехласват по силикона на Ан Никол Смит не заслужават, а като възрастна не искам, тъй като навремето и бях почитателка. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 8:31 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
НекФи намеци виждам тук! :lol:
ББ като млада си беше готина мацка, ама после нещо превъртя и стана природо- и животнозащитничка. А за силиконовите форми на Ан Никол никога не съм казвал, че съм привържаник. Аз обичам естествените неща.

Но за петела ми беше думата. Наистина ме е ритал. Бях много малък, но го помня съвсем ясно. Беше в двора на къщата на леля ми, която е до Руското посолство. Едно време там имаше пет къщи на кръст и си беше като на село.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2008 8:12 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
IPA написа:
Кристи, а какво мислят за шапона природозащитните организации и в частност госпожа Б. Бардо. :pile:

IPA, не съм я чувала да се произнася по въпроса. Май ще има много работа, ако се захване с кастрирането, защото ще трябва да защитава и биковете, и домашните котараци (особено апартаментските), и може да има още животни, които се кастрират, но в момента не се сещам. В края на краищата, петлите ако не са кастрирани не биха могли да живеят задно - ще се избият.

:) Вярвайте на Алеко - петлите ритат и нападат с шиповете. Когато се организира бои с петли, им слагат метални нокти върху шиповете и стават страшно оръжие.

IPA, Б.Бaрдо се е изказвала против този бой, които още се практикува в северна Франция.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB