Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:46 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
 Рецепта: Кокосово масло
Сготвено на: 29 Юли, 2008 9:21 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Многократно сме объждали въпроса с пърженето (и топлинната обработка на мазнините, по-общо) и вредите от него.
Кокосовото масло е единствената мазнина, която понася пържене (т.е. високи температури) без да се разпадне на всеизвестните вредни съединения. Значително по-скъпо е от палмовото масло, което се използва широко в индустрията именно заради ниската си цена.
Поради цената, кокосовото масло не се намира лесно. В София от време на време има в някои диетични магазини в центъра. Не обърнах внимание дали се предлага в магазина за органични храни на пл. Журналист, но е възможно и там да има.


 Profile  
 
 Рецепта: Кокосово масло
Сготвено на: 29 Юли, 2008 12:39 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
Meg, кажи, моля, къде си виждала да се продава?
Търся от години и във всичките диетични магазини ме гледат, като извънземно.
Преди много време съм купувала от един магазин до съдебната палата, но сега и там няма.


 Profile  
 
 Рецепта: Кокосово масло
Сготвено на: 29 Юли, 2008 1:19 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Аз пък искам да знам дали се продава в оригинална опаковка и как изглежда тя,за да не допуснем евентуално пробутване на заместители.При начина на търгуване в милата ни страна,свикнах да подлагам на съмнение повечето стоки,които се предлагат в нашите магазини.Повечето пъти продавачите или не са чували за въпросното нещо,или представа нямат как се ползва.


 Profile  
 
 Рецепта: Кокосово масло
Сготвено на: 29 Юли, 2008 6:26 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Наскоро във въпросния магазин до Съдебната палата е имало, както и в един друг на Дондуков и Дунав (дано не бъркам пряката!!). Обаче във втория много по-рядко зареждат, защото им залежавало.
Относно опаковката, нищо не мога да кажа. Разчитам по-скоро на магазините. Тези двата си имат редовни клиенти и си ги тачат достатъчно, за да внимават какво им предлагат. Диетичните стоки (напоследък и органични) са значително по-скъпи и наистина трябва да си пазиш клиентите, ако искаш да има оборот.
Аз редовно обикалям дитечните магазини, но не винаги успявам да намеря каквото търся - въпрос на късмет е и на график за доставки. Преди няколко месеца беше голям зор да се намерят семена за кълнове различни от жито. Няколко седмици по-късно вече имаше всичко възможно, включително броколи и синап! С някои соеви продукти и "млека" е същото положението, както и за арабските благини (тахани, петмези и пр) :(


 Profile  
 
 Рецепта: Кокосово масло
Сготвено на: 04 Дек, 2008 9:01 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Дек, 2008 8:52 pm Чет
Мнения: 3
Location: София
Кокосово масло има в магазини БиоМаг (пл. Журналист), Слънце Луна (Парчевич) и Елемаг (до колкото знам във всичките им магазини).


You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


 Profile  
 
 Рецепта: Кокосово масло
Сготвено на: 04 Дек, 2008 10:13 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Ние пък в къщи пържим в оризово олиои в олио от семки на грозде, които са с много висока температура на пушене ( особено оризовото), а са богати на полиненаситени мастни киселини.Вече ги има и във Фантастико, така че са много лесни за намиране.
Кокосовото олионе е по-полезно, а само може да се съхранява много по-дълго, тъй като се окислява по-трудно.


 Profile  
 
 Рецепта: Кокосово масло
Сготвено на: 04 Дек, 2008 11:11 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
@ Лени:
Кокосовото масло е прекрасна алтернатива на свинската мас.
Освен това, с него се прави чудно веганско многолистно тесто, така че си има и други приложения в кухнята, не само за пържене.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2008 11:29 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Биски,
аз не съм против кокосовото олио или масло, но просто не съм съгласна с цитираното долу мнение и реших да споделя алтернативите си и да дам малко информация в линкове.

Meg написа:
Многократно сме объждали въпроса с пърженето (и топлинната обработка на мазнините, по-общо) и вредите от него.
Кокосовото масло е единствената мазнина, която понася пържене (т.е. високи температури) без да се разпадне на всеизвестните вредни съединения.


А ето тукпък много конкретно пишат за различните видове мазнини за пържене.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB