Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:15 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 03 Авг, 2008 5:42 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 03 Авг, 2008 5:20 pm Нед
Мнения: 5
Здравейте, кулинари!
От съвсем скоро готвя и дост често в ума ми възникват разни въпроси относно различни продукти, подправки и други. Реших да направя една рецепта, която видях в ЮТюб и ми допадна доста. Проблемът е че не разбирам съвсем добре каква сметана се използва и къде в София може да се намери.

На английски тя бива наречена 'heavy cream', но всъщност е течна сметана. Как наричаме това на български и къде може да се намери? Това ли е онази сметана, която ползваме за кафе или е друга?
И като цяло някой може ли да обясни за различните видове сметана, за какво се използват, как се наричат на други езици и каквото друго знае?

Благодаря предварително
надявам се да се получи интересна дискусия!

За съжаление форумните правила са такива, че не мога да сложа директен линк към въпросната рецепта, но за тези, които имат малко повече опит с компютрите, би трябвало това да свърши работа:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Авг, 2008 6:56 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Здравей, Щурм (унд Дранг) и добре дошла/дошъл.

Аз знам няколко вида сметана:

1. Течна. Използва се за готвене и за разбиване за сладкиши. Продава се в тетрапак-опаковки от 125, 250, 500 и 1000 мл. Има истинска, т.е. от краве мляко, както и изкуствена, растителна. Предполагам, че този 'heavy cream' е точно това, но може и да е нещо по-мазно, т.е. с по-голямо съдържание на мазнини. На немски му казват (Schlag)Sahne, или пък (Schlag)Obers, ако си в Австрия.

2. Сметанката, която си капваме в кафето, а ингилизите и в чая, е просто концентрирано мляко. Не знам по какво точно се различава от течната сметана, но със сигурност не може да се разбива. А и е май доста по-мазно. Опаковките са обикновено консервени кутии, когато е по-голяма разфасовка, или ония малки пластмасови кутишки, които ти дават в кафенето. Става и за готвене, примерно за сгъстяване на супи. Много е вкусно да се готви с такова кондензирано мляко, стига да не е подсладено. Германците на туй му викат Kaffeesahne или Kondensmilch.

3. Има и т.н. заквасена сметана. Тя се ползва за готвене, може и директно с лъжица да се лапа :oops: , от което се става те такъв: :belly: На немски и френски е creme fraiche.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2008 1:20 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 03 Авг, 2008 5:20 pm Нед
Мнения: 5
Благодаря много, Алеко! За съжаление прякорът ми не произлиза от литературното направление, но какво да се прави... не всеки може да се похвали с литературен ник... или име ;)

Благодаря и за доста ясното обяснение за сметаните, определено е полезно, а пък частта с езиците е и интересна.

Днес в Била търсих течна сметана и единствената, която имаше бе сметана за кафе в разфасовка от 200 грама и масленост от 12%. Взех си няколко, защото ако не стане за готвене със сигурност ще отиде добре в кафето, но проблемът е че нямаше никаква друга течна.
Кратка справка със сайта им (където са отбелязани част от продуктите, които се предлагат) не показа наличие на друга сметана.
Можеш ли да кажеш нещо по-конкретно за тази течна, която би трябвало да открия там?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2008 10:50 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Щурм написа:
Можеш ли да кажеш нещо по-конкретно за тази течна, която би трябвало да открия там?


За Билла не знам, защото доста отдавна вече спрях да пазарувам там. Но по принцип на нашия пазар се продават две български марки течна сметана в тетрапак - Данон и Роса. Има и две чужбински - Президент и Хопла, като втората е растителна и я има в два вида - сладка и неутрална.

Ако не намериш в Билла, виж в Пикадили, Метро и т.н.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2008 3:00 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дощъл, Щурм!

Сметаната, която се разбива, е течна и е с поне 30% масленост. "Президент" е най-добрата, която продават в магазините, но има специфичен привкус, типичен за UHT млечните продукти, не знам как по-точно да го обясня. Но поне е изцяло животинска.

Има и готварска сметана за разбиване, както и сладкарска, общото между тях е, че и в двете са на растителна основа, разликите - сладкарската е подсладена, готварската - не. Гадни са и ги ползвам много рядко.

За заквасената Алеко е написал.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Авг, 2008 1:24 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 03 Авг, 2008 5:20 pm Нед
Мнения: 5
Благодаря за отговорите, определено ще са полезни!


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Авг, 2008 7:15 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Алеко написа:
Здравей, Щурм (унд Дранг) и добре дошла/дошъл.

Аз знам няколко вида сметана:

1. Течна. Използва се за готвене и за разбиване за сладкиши. Продава се в тетрапак-опаковки от 125, 250, 500 и 1000 мл. Има истинска, т.е. от краве мляко, както и изкуствена, растителна. Предполагам, че този 'heavy cream' е точно това, но може и да е нещо по-мазно, т.е. с по-голямо съдържание на мазнини. На немски му казват (Schlag)Sahne, или пък (Schlag)Obers, ако си в Австрия.


Аз бих добавила само, че на френски тази сметана се казва creme liquide. А общото название на сметаните е creme.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Май, 2009 1:39 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
И аз да изкажа мнение за растителната сметана. По принцип хич не я харесвам, защото има гаден вкус, но има едни разфасовки по 1л. на Megle и на мен лично много ми харесва. Не е животинска, но от всички останали видове растителна сметана, които съм опитвала тази е в пъти по-хубава, така че ако някой има нужда от голямо количество сметана, а не му се дават много пари за животинска, може да пробва тази на Megle.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB