Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:51 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 33 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 21 Мар, 2009 11:51 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
След щедрото предложение на фирма ЕкоБалкан да опитаме техните продукти сега е мой ред да споделя личните си впечатления.

Ще започна със Сирене прясно парено тип Моцарела. Според етикета съдържа краве мляко, сол, мая, лимонена киселина и CACL2, каквото и да значи последното. Съдържание на 40% мазнини и 18% белтък, енергийна стойност на 100 грама - 218 ккал. Сиренето се предлага на топчици в кутия със саламура.

Не съм опитвал оригинална Моцарела (т.е. направена от Биволско мляко) така че не мога да правя сравение, но вкусът много напомня на каймак, сиренето е приятно на вкус и несолено. Ще го пробвам и на пица и ще кажа какъв е резултатът.

Минавам към Сирене от краве мляко. Според етикета съдържа сурово краве мляко, мая, закваска, сол, калциев двухлорид. Няма показания за енергийна стойност и съдържание на белтъчини, мазнини и други. Сиренето се предлага във вакуумирана опаковка, на което явно се дължи и дългият срок на годност - 3 (три) месеца.

Според мен сиренето е една идея по-меко и малко по-солено, отколкото трябва да бъде, но е много приятно на вкус, има плътна консистенция и се усеща съдържанието на истински (нерастителни) мазнини.

Кашкавал от краве мляко. Според етикета съдържа сурово краве мляко, мая, закваска, сол, калциев двухлорид. Няма показания за енергийна стойност и съдържание на белтъчини, мазнини и други. Кашкавалът се предлага във вакуумирана опаковка, на което явно се дължи и дългият срок на годност - 8 (осем) месеца.

Може би съм попаднал на такава партида, но кашаквалът леко нагарча и може би е недоузрял. Иначе има приятна киселинност, мазен е и предполагам, че за пици би бил идеален. Но пък Кашакавалът мина един друг тест - този на Бироразливача, който не яде какви да е храни (включително категорично отказва да яде оригинален чедър). За сметка на това лакомо излапа парчето кашкавал, което му дадох да дегустира.

Като обща оценка бих казал, че качествата на трите продукта са над средните за предлаганите в магазинната мрежа в София. Като забележка бих направил, да се слага срок на годност след отваряне, не само за пакетиран продукт. При вакуумираните сирене и кашкавал ще е добре да се изписват енергийни стойности и процентно съдържание на съставки, както това е направено при сиренето тип Моцарела.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2009 2:28 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Тъй като шефът е дал много подробна инфо за съдържание и прочие на продуктите аз ще си кажа само личното мнение (и това на около още 5-6 човека :) ).

Моцарелата за мен е идеална, мога да я сравня с тези, които се предлагат в търговските вериги (български и несъвсем) и смея да твърдя, че е на нивото на вносните такива. Не успях да направя нищо с нея, тоест консумирахме я натур, но ако стигна до някаква рецепта (все още имам малко) ще я докладвам.

Сиренето и на мен ми е твърде солено, но останалите опитни зайчета решиха, че това си било нормално. А дали твърдостта му е добра не мога да кажа, поради факта, че напоследък попадам на предимно по-меки сирена и тотално съм изкривила усета си в това отношение. Това, което ми направи впечатление е, че е доста мазно (което на мен ми хареса), но който иска диетични продукти ще си намери други такива.

Кашкавалът обра овациите на всички. Ако това е комплимент, се изказаха мнения, че бил неразличим от вносните такива. На мен ми допадна фактът, че не е кисел (явно различни партиди или пък вкусови усещания), че има много добра плътност, не се рони, идеален е на твърдост и има наистина много приятен вкус.

Не успях да зготвя кой знае какво - направих сандвичи със сирене и кашкавал. А част от кашкавала вложих в това пиле, но понеже за първи път го правя, а и комбинирах с ементал не мога да кажа дали кашкавалът беше причината или просто рецептата си е прекрасна. :)

Мисля тези дни да врътна една баница с готови кори, където да сложа останалото сирене, а пък и там ще имаме широка база за сравнение, защото често правя.
За сега толкова.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2009 8:04 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
След толкова подробни рецензии направо ме е срам, че пиша първата си реакция, а тя е емоционална. Ей сега извадих сиренето от опаковката да го сложа в тенджерка и не се стърпях да си гризна - с две ръце на сърцето, мили ми хора, това е сиренето от детството ми! Още миризмата ми навя спомени, а като гризнах, че и дваж и триж, се убедих. От десет години поне не съм хапвала такова сиренце.
Не ми е солено, приятно киселее, не е прекалено твърдо да се рони, не е меко да се разпада. Това от мен, ще влагам част от него в баница, останалата част ще я вардя от себе си да стигне за по-дълго.

Кашкавалът още не съм пробвала, евентуално утре с пангасиус.

:idea: Относно моцарелата - до мен не стигна, заради гореписалите изедници! :lol: (Всъщност Петя се извини, че точно вчера не им били донесли). Съжалението си е изцяло за мен...


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2009 10:01 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
:idea: Относно моцарелата - до мен не стигна, заради гореписалите изедници! :lol: (Всъщност Петя се извини, че точно вчера не им били донесли). Съжалението си е изцяло за мен...
Има защо, мляс!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2009 11:12 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Я си признайте на кого са останали от тез прекрасни продукти, че в събота идваме в София? :P


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2009 11:27 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Я си признайте на кого са останали от тез прекрасни продукти, че в събота идваме в София? :P


У нас, у нас. :)

Всъщност кашкавалът изчезна безследно, а сиренето съм го обработила, но се надявам да го опитате. От моцарелата остана малко, но не гарантирам до събота. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2009 12:13 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Мар, 2008 10:22 am Чет
Мнения: 12
Благодаря на дегустаторите за безпристрастните отзиви. По принцип не е редно да има разлика в качеството между различните партиди още повече, че в предприятието са въведени всички HACCAP предписания и стандарти, но е право на всеки потребител да избира продуктите според собствения си вкус. Радвам се, че всички сте установили вкуса на истинското краве мляко и на това разчитаме, защото ние наистина забравихме вкуса на млечните продукти, така както са ги правили бабите и дядовците ни.

Вашите коментари ми подсказват идеи за начина на представяне на продуктите, а освен това съм убедена, че той ще заеме достойно място на рафтовете в магазините и тези, които веднъж са го опитали, със сигурност ще бъдат редовни клиенти, точно заради българския вкус.

Рецептата на Маца за пилето със сирене и череши ме изуми - нетрадиционна, интересна и надявам се вкусна. Ще се пробвам да я приготвя, въпреки, че в къщи всички са страхотни традиционалисти и не зная дали ще я оценят, но мен ме сърбят ръцете да я направя.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2009 12:13 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
MR.LAZY написа:
Има защо, мляс!


Кучедразньо! :twisted:

Миш, и у нас ще остане и сирене, и кашкавал, бъди спокойна. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2009 12:55 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Petia5, благодаря ти, че ни предостави възможността да опитаме (пък и тук там да сготвим с) продуктите. Аз лично още не съм приключила с тестовете, но както се разбра чакам и Миш маш-ови да си кажат тежката дума. :)
А рецептата за Пилето е на IPA. Щеше да ми е драго да съм толкова гениална, но аз само я употребих. :)
Това, което бих пробвала с този кашкавал е задушени зеленчуци с т.нар. френски сирена, но като го открия в търговската мрежа, защото както вече казах той първи свърши. Гостите ми го оцениха напълно безмълвно и за 10 минути изядоха платото със сирена. :)
Пиле, да дойдем тогава с едната топка моцарела, която остана у нас. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2009 2:37 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
Пиле, да дойдем тогава с едната топка моцарела, която остана у нас. :)


Ъхъ, ъхъ, дойдЕте! :mrgreen:

Петя, присъединявам се към благодарностите на Маца :) Стискам палци Еко Балкан да се разпространят в повече вериги магазини!
Относно пилето със сирена - рискувай. Аз също имам зверски традиционалист вкъщи, но въпреки това успявам да пробутам някои по-екзотични (според него) нещица. Виж, с идеята за пангасиус под домати и кашкавал не успях, та само за мен си ще го сготвя така :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2009 8:21 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Може ли някой да ми каже къде се продават продуктите на тази фирма, защото майка ми ги търси в няколко вериги магазини и не ги намери.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2009 6:38 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Kristi, аз разбрах, че в Пикадили ги има. Малко е невзрачен надписа на фирмата на етикета, трябва сигурно остро да се разглежда :)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2009 10:38 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Благодаря Пиле. :) Майка утре ще ходи в Пикадили и ще и кажа да потърси.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Мар, 2009 11:55 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Благодарение на Маца и Куцо пиле успях и аз не само да дегустирам , но и да си хапна от тези продукти.
Сиренето е с много добра консистенция, точно нито много твърдо нито меко, богат и плътен вкус, единствено малко по солено отколкото трябва да бъде.

Кашкавалът наистина по консистенция много прилича на вносните такива, добра масленост, на вкус е от тези които аз лично обичам -лека киселиност и горчивина, много добре си е узрял, и чак малко непривично вече, се усеща лек аромат на мляко.
За сметка на сиренето обаче, тук ми е малко безсолно.

Общо взето личи си,че са качествени продукти и аз лично бих си ги купила ако ги намеря в Пловдив.
Искам да похваля и идеята на дистрибуторката да се обърне към кулинарен форум. Повече хора от този бранш трябва да се сещат за това. :)


Last edited by миш маш on 29 Мар, 2009 1:43 pm Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 29 Мар, 2009 1:42 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Всъщност повечето кулинарни фирми (а и не само те) трябва да се сетят, че интернет е много мощен инструмент за комуникация.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Мар, 2009 4:36 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
MR.LAZY написа:
Всъщност повечето кулинарни фирми (а и не само те) трябва да се сетят, че интернет е много мощен инструмент за комуникация.

Ако не пропускаме и въпроса, че е и невероятна реклама...
Само от този ход на дистрибуторката, за въпросната фирма вече знаят твърде много хора, а ако продуктите им започнат да се намират в повече магазини, тази реклама ще се увеличи в геометрична прогресия, от което те не само ще спечелят много бъдещи клиенти, но най-определено ще спестят хиляди и хиляди левове от реклама.
Шефе, наистина си прав - колко много производители не се досещат какъв огромен потенциал има Интернет...
От моя гледна точка - ефектът е значително по-голям от една скъпоструваща и тъпа реклама по ТВ.
Браво на дистрибуторката!


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Мар, 2009 10:30 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Мар, 2008 10:22 am Чет
Мнения: 12
Поздрави на всички!Благодаря още веднъж за мненията и коментарите. Много съм наясно за силата на интернет, но все още мандрата е в началото и преди рекламата, трябва да се покаже продукта на повече места... Засега усилията на екипа са в тази посока, но се надявам скоро да дойде времето и за интернет рекламата. Ще се радвам да се запозная с всички на следващия ви гурме форум, така че до скоро!


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 11:33 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Прочетох всички мнения по-горе и оставам с впечатлението, че продуктите са много добри. Ще ги пробвам и аз, още повече, че ги има в Пикадили, от където обикновено пазарувам.

А къде се намира мандрата?


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 11:38 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
В Тетевенския Балкан, доколкото разбрах от етикета.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 11:39 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
В Тетевенския Балкан, доколкото разбрах от етикета.


Туй е доста неточно като ориентир. Балкан голям... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 11:46 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Е, ся! Поне става ясно, че не е в Родопите или в Пазарджик :P Пък и колко голям е баш Тетевенския? (аз наистина не знам)


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 11:49 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ако беше в Родопите, сигурно щеше да се казва Екородопи, а не Екобалкан.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 12:15 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Значи, мандрата, където се произвеждат сиренето и кашкавала е в Тетевен, или съвсем близо до него. А моцарелата се произвежда в София, в някаква фабрика, до колкото си спомням. Но Петя най-точно може да каже.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 3:52 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Мерси, Маце!


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2009 6:31 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Днес видях моцарелата в кварталното Фантастико, но сиренце и кашкавал нямаше :cry:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 33 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB