Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:05 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
Сготвено на: 28 Апр, 2011 2:17 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Апр, 2011 5:33 pm Сря
Мнения: 9
никъде не видях тази така дискутирана тема, затова реших да направя аз. ако има вече, моля да ме извините :oops:

та...въпроса ми е: с какво предпочитате да готвите и като цяло какво купувате? масло или маргарин? :)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Апр, 2011 4:34 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Задрсти Гери и добре дошла.

Тая тема сме я дъвкали отдавна, което не значи, че не е актуална.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Апр, 2011 5:07 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Апр, 2011 5:33 pm Сря
Мнения: 9
здравей и благодаря! :) съжалявам, че не съм я открила тази тема. ако сметнеш за добре, можеш направо да я изтриеш.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Апр, 2011 5:44 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Е, ся, няма да трием от самото начало.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2011 3:09 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Здравей Гери и добре дошла.
Аз готвя от 10-ина години само с масло, заради хидрогенираните мазнини в маргарина, които са много вредни за здравето. А ако искам растителна мазнина, използвам най-често зехтин и олио от гроздови семки.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Юни, 2011 11:02 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 01 Юни, 2011 10:16 am Сря
Мнения: 9
Здравейте! Откакто разбрах как и от какво се произвежда маргарина, спрях да го купувам. Наясно съм, че на ден поглъщаме огромен брой нитрати, пестициди, консерванти, много на брой Е-та и тн., но когато знам, че даден продукт е крайно вреден за организма, се опитвам поне него да огранича, поне за тези, за които знам, се опитвам да не ги давам на семейството си. Коя майка би дала на детето си храна, за която знае, че се прави от нефтопродукти и която не се разгражда в организма? За това се опитвам да купувам продукти с максимално ограничени вредни съставки. Купувам вносно краве масло без консерванти и без растителни мазнини, защото в повечето български масла слагат растителни мазнини, мас и др. евтини суровини. Залагам на ирландското и немското качество.
За ястията, на които се слага растителна мазнина, залагам на зехтин за готвене помас, гръцки или испански. Олиото от гроздови семки така и не съм го пробвала още, но чувам хубави отзиви от много места, от къде мога да си купя?


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Юни, 2011 11:33 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Здравей, Сладкиш и добре дошла!

Олио от гроздови семки можеш да купиш от Фантастико, ако си от София. За другите вериги и градове не знам, но вероятно и там има.

Колкото до маргарина, ще трябва да спреш да купуваш и бисквити, соленки, вафли, сладоледи, банички и всички полуфабрикати.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2011 8:40 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Бих допълнила - трябва да четеш внимателно всички етикети, защото можеш да откриеш вредни съставки в най-неочаквани храни. Откакто дъщеря ми има диабет, открих, че се слага захар почти навсякъде - даже и в майонезата, например. Що се отнася за маслото, напомням, че е най-добре да се използва предимно за сладкиши, а ако са готви с него, да не се пържи, защото при прегаряне става канцерогенно.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2011 4:58 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Апр, 2011 5:33 pm Сря
Мнения: 9
Така е трябва да четам опаковките, че с тия консерванти се прекалява. Ето защо изобщо не използвам маргарин -това е пълна отрова за организма. Превключила съм на вариант зехтин и масло, такива за които да съм сигурна, че са чисти откъм всякви примеси и добавки. Маслото го употребявам почти за всичко супи, печене, сладичко.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2011 5:50 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 03 Юни, 2011 5:12 pm Пет
Мнения: 7
Location: в сърцето на града
естествено масло, маргарина няма изобщо да го коментирам... От една година не ползваме у дома маргарин по обясними причини, описали сте добре защо. А понеже някоя от вас беше засегнала помас зехтина, някъде четох, че това е най-долнокачествения зехтин, защото съдържа примеси, т.е. състава не е еднороден. Мисля, че най-добрия вариант ако се готви със зехтин е върджин, за салати екстра върджин. Чувала съм, че качествения зехтин се познава по цвета, колкото по-тъмен, по-качествен. Колко е така, не знам, специалистите да кажат. Относно маслата, наистина българските масла се произвеждат с възможно най-евтините суровини и слагат растителни мазнини, сухо мляко, мас и ква ли не гмеч. Казвала ми го е приятелка, която работи в бг фирма, производител на млечни продукти. Затова купувам само вносни масла, на които пише 82% масленост, без растителни мазнини, без гмо и др. консерванти.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2011 4:44 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 01 Юни, 2011 10:16 am Сря
Мнения: 9
MR.LAZY написа:
Здравей, Сладкиш и добре дошла!

Олио от гроздови семки можеш да купиш от Фантастико, ако си от София. За другите вериги и градове не знам, но вероятно и там има.

Колкото до маргарина, ще трябва да спреш да купуваш и бисквити, соленки, вафли, сладоледи, банички и всички полуфабрикати.



Здравейте и благодаря за съветите! Естествено, откакто се зашумя за Е-тата, бума на растителни мазнини в бг маслата и начина на производство на маргарина, чета яко етикети и съдържание. Убивам едно 2 часа в магазините :)) Mr. Lazy мерси за насоката, Фантастикото не ми е много близо, но съм от София да, ще видя у Метрото дали има, ако не ще бия път и до някое Фантастико. Относно сладките изкушения, от еда година се опитвам да се дистанцирам от тях - бисквити, соленки, вафли, сладоледи, единствено шоколад в чист вид си позволявам 2-3 пъти месечно... Гледам да набивам повече банани, които да ми заместват апетита към сладко. Това ми е ахилесовата пета - сладкото във всякаква форма. А сега кат отворихме тема колко обичам крем брюле и пана кота, ама и тях се опитвам да избягвам...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB