Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:35 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 26 Юни, 2004 2:34 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 5:35 pm Пон
Мнения: 85
Започвам един цикъл от лекции за качествата на растителната храна. Надявам се част от месоядните да минат на моя страна :lol: . И така. Започвам с листните зеленчуци (тъй като сега им е сезонът). Към тях спадат: повечето видове зеле, марули и салати, листа на глухарче, листа на кардун , салатно цвекло (манголд), рукола, спанак, лапад, киселец и много други знайни и незнайни у нас. Те са богати на фолиева киселина, която предпазва от сърдечно съдови заболявания. За многото количество витамини и минерали - няма да споменавам. За хората със склонност към образуване на оксалатни камъни в бъбреците (не става въпрос за мозъка, а за истинските бъбреци), спанака, лапада, манголда и киселеца не се препоръчват в големи количества. Моят фаворит (като се изключи лапада) е копривата. За разлика от своите листни братя и сестри, тя е много богата на желязо и калиеви соли. Ако изпиете 100 гр сок от коприва, ще забравите за кафето и енергийните напитки. Освен това сокът помага и при анемия. Да не говорим за благотворното й въздействие върху кожата (все пак това е кулинарен форум).

Листните зеленчуци са особено подходящи за зодиите стрелец и козирог (ако вярвате на астрологията, разбира се!).

Листните зеленчуци имат малка трайност 2-3 дни, затова най-добре е да се консумират бързо след купуването им и в малки количества, за да не се налага да ги изхвърлите. Ако все пак в хладилника ви има някоя спаружена маруля, опитайте се да я посъживите с малко вода с лимонов сок или оцет, но резултатът ще е временен. :lol:

Ако сте с констипация (когато Ви се иска да отидете по голяма нужда, но не можете :oops:), листните зеленчуци са едно доста полезно и приятно лекарство.
В заключение ще добавя, че дори да не станете вегетарианци, приемането на месо с листни зеленчуци ще подобри вашето храносмилане и усвояването на веществата съдържащи се в мръвката.

За без пари толкова.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юни, 2004 3:05 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Много добра идея, не е лошо да се просвещаваме малко.А и месоядните си обичаме зеленчуци и плодове. Още повече, че с такова меню човек може да си живее идеално, а не съм чула някой да е просъществувал без тях, само на белтъчна храна.
Въпрос: скоро четох, че копривата повишава кръвното и не се препоръчва за хора с високо ниво на холестерол. Звучи ми невероятно, но..?
И още: твърди се, че не е препоръчително язваджиите да консумират сурови зеленчуци, вярно ли е? Не говоря за такива с много високо съдържание на целулоза, като зелето, а за всякакви, особено зелени листни.
И една идея, ако забравите чудесната салатка в хладилника и тя леко поувехне - пасирайте я, добавете малко лимонов сок, сол и кубче лед и си я изпийте като сутрешен допинг :D


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юни, 2004 5:05 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 5:35 pm Пон
Мнения: 85
Това за язваджиите е вярно - трябва да консумират всички плодове и зеленчуци след термична обработка.

Quote:
Сборът от действащи вещества-главно витамини и железни соли съдържащи се в копривата нормализира мастната обмяна в организма и оказва стимулиращо действие на еритропоезата. Извлеците от коприва имат изразено хемостатично действие, което се свързва с наличие на витамин К в листата. Той стимулира изработването в черния дроб на един от най-важните фактори на съсирването-протромбина. Дрогата се прилага при маточни и хемороидални кръвотечения, при хронични и варикозни язви, кръвотечения от носа, кръвохрачене, продължителна и силна менструация. Повишава тонуса на матката. В следродовия период при недостатъчна инволюция на матката и след аборт прилагането на водни извлеци от коприва скъсявя чувствително послеродовото кръвотечение. При възпаление на аднексите (маточните тръби) има противовъзпалително действие. Повишават тонуса на червата и крувоносните съдове, като влияят благоприятно при хабитуален запек, атеросклероза, храносмилателни смущения, стомашни и чревни болки. Засилват основната обмяна и имат добър ефект при диабет. Копривата се използва и за лечение на жълтеница, чернодробни и жлъчни страдания, смущения в менструациония климакс, намалена лактация, младежки пъпки. Богатото съдържание на витамини и повишаването на хемоглобина и еритроцитите са причина за усилващото им действие при анемии и хиповитаминози в периодите след преболедуване, или в следоперационния период. Освен това имат противоревматично действие при болести на ставите-мускулен и ставен ревматизъм, артрит. Възбуждат центъра на дишането при задух. Отварата от коприва подобрява работата на сърдечния мускул, стимулира гранулацията и епителизацията при рани, ускорява съсирването на кръвта.


Никъде не намерих твърдения в полза на повишаване на кръвното налягане и нивото на холестерола. Интересно къде си прочела това твърдение. Ще потърся във фитотерапията и ще ти кажа.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2004 2:39 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Няколко практични съвети за употребата на листните зеленчуци.
Единственият недостатък на листните зеленчуци е ... че бързо увехват. Когато се приготвят ястия от листни зелечуци е необходимо непременно да се отстранят омекналите и завехналите части, а ако имате големи количества от тях най-добре е да ги изсушите. Практикува се и замразяването им, но когато се използват, трябва моментално да се сложат в ястието и в никакъв случай да не се оставят да се размразяват.
Измити листни зеленчуци не се съхраняват в хладилник, тъй като веднага омекват и изгниват. Мият се непосредствено преди употреба
ЗЕЛЕНИ ЛИСТНИ ПОДПРАВКИ
В категорията листни зеленчуци спадат и всички видове зелени подправки – горчица (синап), орегано (риган), мащерка, чубрица, градински чай (салвия), естрагон (тарос, пелин), мокреш (кресон) , магданоз, копър, босилек и т.н. , кото са прибавка към ястия и салати, а не основен продукт.
Някои от тях, като босилек, кервиз, мокреш (кресон) могат да се използуват като основен продукт, но само хора които са свикнали с остри подправки и вкусове ги препочитат. Например от босилека италианците приготвят острият сос за пасти и зеленчуци «Песто».
РОКЕТ (РУКОЛА, РУГУЛА, АРУГУЛА)
Вид зелена листна подправка с лютиво-пикантен и остър вкус и аромат на чубрица. Прибавя се главно към зелена салата. Интересно – съставка е на прочутият сос «Табаско» . Може да се отглежда успешно в домашни условия.
ImageЗЕЛЕНА САЛАТА
Градинската салата с нейната свежа зеленина е първият признак, че пролетта най-сетне е дошла. Думата "салата" е от италиански произход и означава "ястие", приготвено от зелените листя на градинските зеленчуци с прибавка на зехтин, сол и оцет. Думата "маруля" е от гръцки произход и се отнася само до арабският вид зелена салата, която е най-популярна в България.
В средните векове в Европа са се отнасяли доста подозрително към салатата. Едва в 19 век тя е получила популярност и дори се е считало, че приготовлението на салата е върхът на кулинарното изкуство. В Берлин специалистите са приготвяли това ястие само с бели ръкавици, които сваляли за разбъркването на салатата. А са я разбърквали само с ръце (и с право) твърдейки, че използуването на вилици ще влоши божествения вкус на ястието. Особено са се проявявали френските майстори на салатите. Някой си мосьо д`Обиняк дребн френски благородник, живеейки в Лондон забогатял фантастично много, защото умеел да приготвя салата. За всяка салата, която приготвял за вечеринка или вечеря той получавал около 100 английски фунта.
Когато купувате зелена салата, разтворете листята и проверете за червеи.
АРТИШОК
Спада към листните зеленчуци, зашото това, което можете да намеритев магазина е цвета на растението. Всъщност, за храна се употребяват също и листята на артшока, но само младите стръкове.
Артишока трябва да е кръгъл, листята му месести и тежки, с хубав тъмно-зелен цвят. Ако са кафеникави, значи артишока е вече доста престоял. Големината не е от значение за вкуса и качеството му.
АСПАРАГУС (АСПЕРЖИ)
Трабва да са плътни, твърди и затворени. Ако листенцата са отворени, качеството им не е от най-високото (не пречи кой-знае на вкуса). Имайте пред вид, аспержите са много полезни, но децата не ги обичат.
КЕРВИЗ
Долната част на стъблото трябва да е чиста, а дължината му средно голяма. При счупване на стъблото, трябва да се чуе хрускащ звук .
БЕЙБИ САЛАТА
Не знам кой води първенството за най-затлъстяла нация, но същите тези затлъстели американци са "изобретили" най-вкусната и полезна салата. Приготвя се от млади коренчета, листенца и стъбла на всичко зелено, което расте в градината и на полето - кервел, тученица, зелена салата, горчица, зелените части от ряпа и репички и какво ли не още. Съдържа дори "бейби" листенца от жито и овес!
ЦВЕКЛО (МАНГОЛД)
Интересно е да се узнае, че България за храна цвеклото почти не се е употребявало и все още не е особено популярно за храна. С корените са хранели животните и затова в някои краища още го наричат кръмно цвекло. А от листята му стават чудесни сърми.
СПАНАК, ЛАПАД И КИСЕЛЕЦ
Спанакът съхранява красив зелен цвят, когато се вари 5-6 минути в отворен съд и в голямо количество подсолена вода.
Кюфтета от спанак стават по-вкусни, когато към тях се прибави гъст млечен сос бешамел.
Не бива да се задушава спаак заедно с лапад и киселец, тъй като спанака губи цвета си и загрубява.
*******
Това се отнася за всички листни зеленчуци - не се режат на ситно, тъй като кислорода от въздуха унищожава витамин С. Желателно е да се късат с ръце на едри парчета.


 Profile  
 
 Рецепта: И още малко
Сготвено на: 27 Юни, 2004 4:06 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Не знаех, че любимият ми спанак не трябва да се задушава заедно с лапад и киселец и редовно съм допускала тази грешка. Колко неща има да учи човек... :roll:
Ето още малко за него:
Spinacia oleracea е познат само като културно растение. Родът обхваща 2 диви вида, от които Spinacia turkestanica е най-близък до културния. Разпространен е като бурен в подножието на планините от Средна Азия и Ирак до Западен Пакистан. Спанакът не е бил познат на древните гърци и римляни. Споменава се едва през втората половина на първото хилядолетие от нашата ера. През 7в. се е разпространил от Индия до Китай под името персийски зеленчук. Разпространението му на запад е свързано с ислямските нашествия. Арабите внасят растението в Европа през Испания. В европейските езици името "спанак" идва от персийското название aspanaj, на арабски isfanadj, на испански става espinaka, фр. espinard, англ. spinach.
През 1533г., когато станала френска кралица, Екатерина Медичи взела със себе си италиански готвачи, специално за да приготвят любимия й спанак. Той бил задължителна съставка на всички сосове, които обичала.
Спанакът укрепва имунната система и предпазва пушачите от рак на белите дробове.
Не се препоръчва консумация на спанак при чернодробни и бъбречни заболявания.
Каротинът, или провитамин А, спомага за увеличаване на ръста при деца, които имат проблеми с растежа.
Спанакът е полезен при анемия, тъй като повишава нивото на хемоглобина в кръвта.
Подпомага зарастването на рани и язви в стомаха и червата и има слабителен ефект.
И най-важното - МНОГО Е ВКУСЕН :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB