Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:49 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
 Рецепта: Оцет с билки
Сготвено на: 19 Ное, 2004 4:30 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Имам няколко рецепти, макар че не си спомням, какво точно от тези неща съм правила, толкова отдавна беше. И количествата са други, предпочитам да си правя по малко оцет, че с един литър мога да изкарам и 8-10 месеца. А ето ги и самите рецепти:
ОЦЕТ С ТАРОС
150-200г ситно нарязани пресни листа се заливат с 1 л винен оцет. След 3-4 седмици е готов за консумация. По желание могат да се добавят дафинов лист, малки лукчета, карамфил, левущан, чубрица, лимонови кори.
БИЛКОВ ОЦЕТ
Тарос, копър, маточина, босилек, левущан и към тях кубчета хрян, дафинов лист, карамфил, плодове от хвойна и зърна от горчица.
ОЦЕТ С ЧЕСЪН
50 г смачкани скилидки чесън, малко карамфил, 5 г джинджифил на парченца, 1/2 дафинов лист се заливат с 1/2 л винен оцет. Шишето се затваря добре и се оставя 2 седмици на хладно. Използват се по 2-3 капки.
За прецеждане нищо не се споменава. Най-добре е да се прави в малки количества, ако не ти хареса, да не хвърляш много ( :puke: ).
ОЦЕТ С ЧЕСЪН И ЛЮТИ ЧУШКИ
На дъното на бурканче от бебешко пюре се слагат по 1 ч.л. сол и захар, отгоре се нареждат пърлени чушлета и се заливат с оцет догоре. Затварят се веднага. След 3 седмици чушките се изяждат, а оцетът се използва за салати.
Надявам се нещо от тези неща да ти свърши работа. А първизточникът е книгата 'На всяка манджа мерудия'.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Оцет с билки
Сготвено на: 19 Ное, 2004 4:59 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
biskvitka написа:
ОЦЕТ С ЧЕСЪН И ЛЮТИ ЧУШКИ
На дъното на бурканче от бебешко пюре се слагат по 1 ч.л. сол и захар, отгоре се нареждат пърлени чушлета и се заливат с оцет догоре. Затварят се веднага. След 3 седмици чушките се изяждат, а оцетът се използва за салати.
.


8) 8) Свекър ми така си маринова чушките ,обаче отгоре слага малко копър/магданоз + чесъна и вместо захар слага мед (ако не го види свекърва ми.. :twisted: ).Тази година и аз сложих от тези чушки ,понеже са страхотни...супер значи ще мога да използвам оцета! :idea: Мерси ,много Биквитке!!Черпя те едно.. :coffe: ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2004 6:41 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Всъщност това си е чиста проба туршия, но оцетът наистина става страхотен. Чесънът също е вкусен. Забравих да спомена, че дръжките на чушките се изрязват (аз го правя с ножица, за по-лесно) почти до края.
Сега си спомних, мисля, че правих оцет със сух тарос - 1 ч.л. в 200 мл оцет, с дафинов лист(малко или се слага по-късно) и бахар.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Фев, 2005 4:22 pm Чет 



:roll: като чета за оцета и чесъна се сещам и эа лимон и чесън.В малко бурканче слагам 1/3 пасиран чесън;1/3 лимонов сок и щипка эахар.От това слагам в някои супи, а когато някой закашля, сипвам 2-3 супени лъжици мед ,2-3 с.л.водка или ракия и черпя болния.


  
 
Сготвено на: 10 Фев, 2005 6:30 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Nata6ka написа:
...В малко бурканче слагам 1/3 пасиран чесън;1/3 лимонов сок...

Nata6ka, искам и аз да го направя. Би ли уточнила, моля те, дали става въпрос за 1/3 от бурканчето (200 мл?) или за някакви други мерки :oops: . Спомена и за супи - в кои супи слагаш от тази подправка?
Звучи ми много апетитно и здравословно (още повече, че чесънът ще заглуши миризмата на лимона).
Надявам се, че не те стреснах с моите въпроси...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB