Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:49 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 05 Яну, 2005 11:05 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Като каза съкровища и понеже днес ми е нещо ден за споделяне, :twisted: препоръчвам да си купиш и "цветен пипер" на зърна. Това не е пипер "меланж" т.е. не е комбинация от различни видове пипер, а специална китайска подправка "Zanthoxylum bungeanum Maxim"

http://www.cdutcm.edu.cn/bbg/Image17.gif
http://www.cdutcm.edu.cn/bbg/Image18.gif

За тази подправка прочетох в една книга за китайска кухня, но понеже не е моя и я върнах отдавна, не мога да цитирам автора. Та на въпроса. Използва се, за да се ароматизира мазнината, в която пържиш зеленчуците, месото и в комбинация с няколко капки сусамово олио и 1 щипка натриев гултамат, които слагам накрая, ястията много се доближават до онзи "китайски" вкус, към който се стремя. Остава само да си набавя и Wok ;).

Пак се отплеснах. :evil: Загрява се мазнината, поставят се няколко зрънца и след като започнат да пукат се отстраняват. Това е!


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2005 12:22 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Мога да кажа само това: :kiss:
Засега нямам много време и не зная, кога ще успея да отида да напазарувам сериозно, но при първа възможност ще си купя горепесочените подправки.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Апр, 2006 9:51 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Китайски пипер - това са сушените плодове на Xanthoxylum piperitum, от семейство Rutaceae (Седефчеви), далечен роднина на цитрусовите. С това приликата с лимона се изчерпва.

Според Gernot Katzer, китайският пипер е важна подправка в централната част на Китай и някои японски провинции, но се употребява и в някои части от Индия, целия хималайски регион и някои части на Югоизточна Азия. Някои го слагат и в корейското Ким-чи.
Има консервиращи свойства.

Американските фермери пръскат нивите си с екстракт от сечуански пипер, за да ги предпазят от гризачи (екстрактът уврежда лигавицата на носа и устата на полските мишки), а французите го използват в парфюмерийната индустрия (Живанши).

Пиперът влиза в състава на five spice powder, смес от пет подправки - китайски пипер, звездовиден анасон, канела, карамфил и семена от резене.

Ароматът му е много особен, не напомня нито на лимон, нито на анасон, не е свеж, а по-скоро тежък.
(Тук моля Лудетина да се изкаже, защото подправката я имам от нея, пък и тя е с много силно развито обоняние).


Last edited by biskvitka on 19 Апр, 2006 10:37 am Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 19 Апр, 2006 10:18 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Леле ,изби рибата ..със силно обоняние. :oops: Незнам, може би ми е маалко застаряла подправката и не мога да кажа с точност.На мен ли мирише остро ,но не лимоново, не и ментово..и на дърво ми мирише..ама с мойто "остро" обоняние съм до тук.. :twisted: .Но определено, присъства във всичките ми китайски манджи..т.е. индиректно в мазнината им. :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB