Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:35 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 03 Юли, 2006 5:37 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Юни, 2006 5:30 pm Сря
Мнения: 5
Здравейте!

На пазара "Ситняково" продават една билка под името "лимонова трева". Tя не прилича по нищо на подправката lemon grass, която съм виждала по книжките и в Интернет. Според мъжа ми това, което продават на пазара, е маточина. Имате ли представа каква е връзката между двете растения и въобще - за какво се използва маточината? Имам предвид - като подправка.

Предварително благодаря.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юли, 2006 8:34 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Аз само съм чувала ,че маточината се използва за готвене, никога не съм опитвала обаче.Може би я наричат лимонова трева заради свежия и аромат.. :-? на английски се нарича : "Lemon Balm".Ето тук, можеш да прочетеш повече за нея, за съжаление не мога да ти помогна много ,защото аз съм я ползвала само като билка. :oops: Мисля ,обаче че най-често я употребяват в десети.. :-? пайове, сладки, сладки сосове,лимонади и разни други питиета..защо не и с рибка :idea: . Ако пробваш, моля те сподели за резултата! :)

П.С. Добре дошла във форума! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юли, 2006 9:49 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Това, към което е дала линк Лудото. е чистокръвна Маточина (Melissa officinalis), Явно мъжът ти е прав. Това, което аз знам за Лимонена трева (Cymbopogon citratus) е подправка, използвана в азиатските кухни и представлява това. Освен това се продава за около 12-20 лева връзката.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2006 3:09 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Юни, 2006 5:30 pm Сря
Мнения: 5
Този сайт с подправките е страшен, аз също се допитвам до него отвреме-навреме. Там пише, че съдържанието на етерични масла /които определят вкуса и аромата/ в маточината е близко до това в лимоновата трева. Очевидно поради това идва объркването.

Иначе съм си купувала сосове с лимонова трева - мисля, че единият се казва Tom Yam. Ще проверя вкъщи. Наистина е много силна подправката, а в комбинация с джинджифил става доста пикантно. Аз използвах соса за мариноване на пилешко, като го разреждах с вода.

Благодаря за посрещането във форума!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2006 3:37 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
ludetina написа:
защо не и с рибка :idea: .

Моят опит от маточина с рибка говори, че рибката се прецаква, но въпрос на вкус. За рибка, ако е въпросът за лимонов аромат, най-добре ми стои кардамомът.
Я дайде някоя рецептичка с маточина, че ми стана интересно. С агнешко дали си ходи?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2006 6:58 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Юни, 2006 5:30 pm Сря
Мнения: 5
Сьомга с праз и маточина

Извинявам се, че първо написах рецептата, а чак след това видях, че не трябва да пускам рецепти в тази тема


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB