Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:54 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 27 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 29 Ное, 2004 11:10 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
И така най-сетне отдох да разгледам "HIT"..купих си авокадо за да пробвам Гуакамоле-то на Миша (само го чакам малко да доузрее,че много зелено ми се вижда) и не можах да устоя да не си купя и джинджифил..

Въпросът ми е за съхранението на корена? Досега колкото пъти съм си купувала, все не успявама да го запазя за дълго време.. :(омеква, скапва се...) Държа го в хладилника..грешка ли е?

А,и ако знаете някоя рецепта с джинджифил (аз съм си го купила за китайски манджи) може да я постнете, ако не ви мързи много.. ;) :mrgreen: Не е задължително да е китайска, може някой сладкиш. Аз си имам едни "Джинджифилови курабийки", но те се правят със сушен, а сега искам да се възпозвам от пресния :!:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Ное, 2004 3:03 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Джинджифилът е любимата ми подправка и го слагам почти във всичко. А ето и някои 'хватки' за по-пълноценната му употреба.
Можеш внимателно да отрежеш част от корена и да я посадиш в саксия. Ако поникне, ще си имаш зелени стръкчета за суши и салати с риба (а защо не и с месо).
Много обичам щрудел с джинджифил, вместо с канела. Коренът се настъргва на най-ситното ренде и се използва около 1 ч.л. Имам рецепти за Ginger bread, но не са изпробвани (засега). Ако те интересуват, ще ги изровя.
Коренът е доста голям, затова можеш да си направиш захаросани резенчета: нарязваш джинджифила на тънки колелца и го вариш няколко минути в сахарен сироп. След това колелцата се сушат в плоска чиния, наръсена със захар. Захаросаните резенчета се хапват вместо бонбони, с тях се украсяват сладки или се слагат в теста. Може да се овкуси и свинското печено, става нещо съвсем различно (плюс това подобрява усвояването му).
Сетих се за една рецепта с риба, ще взема да я напиша.
И още нещо. Преди време бях купила сушени корени от джинджифил и куркума. Не успях да ги смеля по никакъв начин и ги изхвърлих. Такива не съм срещала отдавна, но ако видя, няма да си купя за нищо на света.


Last edited by biskvitka on 22 Дек, 2004 4:41 pm Сря, edited 2 times in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 29 Ное, 2004 3:06 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
За съхранението не написах нищо, ама че съм и аз...Опитай в хартиен плик в отделението за зеленчуци, но няма да издържи много дълго време :( .
А тези твои курабийки ще може ли да ги видим (и опитаме) :?:


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Ное, 2004 12:34 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Сушен джинджифил ,на корен, и сега имам..бая зор виждам да го настържа на рендето.. :evil:
Благодаря ти много за идеите,особенно ми хареса тази за 'бонбонките"..обаче аз не съм взела чак толкова голям корен..точно за да не ми се разваля. :x Следващия път ,ще иамам превид тази идея и ще се запася..
Вече си боднах едно парченце в една кофичка и сега Image дано поникне!
Мерси ,отново!


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Фев, 2005 3:00 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Окт, 2004 11:22 pm Вто
Мнения: 88
Location: USA
Днес видях в едно предаване интересна идея за обработка и съхраняване на джинджифил. Корена се обелва и накисва в вода със захар (не казаха за колко дълго, предполагам не по-малко от една нощ). След това се нарязва/настъргва/смила на едро, докато не стане на златисто пюре. Държи се в бурканче. Пюрето има аромата на пресен джинджифил и е идеално за сосове, маринати, теста...


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юни, 2005 2:22 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Бисквитке,зариби ме с този джинджифил..от както го пробвах с твоите лападови сърмички.. :) останах възхитена от него направо..Има толкова прекрасен аромат..даже когато правя обикновен омлет го слагам,има опасност да измести от първото място на босилека и ригана от сърцето ми.Даже половинката,казва-"Този омлет е страхотен,каво си слагала вътре?"..;)
Този в саксията не поникна..сега ще пробвам идеята на Вещица,да видим какво ще се получи..цели две седмици бях без пресен джинджифил..голяма мъка беше .Една свястна китайска манджа не можах да си направя. :( (имам пред вид,че без пресния корен ,не се получава толкова хубаво)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 5:55 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
biskvitka написа:
...И още нещо. Преди време бях купила сушени корени от джинджифил и куркума. Не успях да ги смеля по никакъв начин и ги изхвърлих. Такива не съм срещала отдавна, но ако видя, няма да си купя за нищо на света.

Преди години съм купувала сух джинджифил и го мелех с кафемелачката за подправки.
Миналата седмица за проба посадих няколко грудки в градината. Сега чакам да никне :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 7:37 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Аз да си призная държа пресните корени в найлонов плик в отделението за заленчуци на хладилника. Доста дълго време издържат :) Разбира се започват да губят влага в някякъв момент и се нарага да изрязвам дълбоко кората, за да сигна до пряснати сочна серцевина, но не го смятам за проблем, той като повечето рецепти изискват не повече от 1 см коренче.
Идеята за пюрето в бурканче обаче е супер яка!!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2008 10:45 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Фев, 2007 12:55 pm Чет
Мнения: 4
ами аз съхранявам корена в найлонов плик с малко вода в хладилника:) все пак не прекалявам с водата за да не загние... просто няколко капки и така се запазва доста дълго време...
а пробвали ли сте сушения корен да го накиснете в топла вода за няколко часа и какво би се получило !?


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юни, 2008 4:04 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Дек, 2006 9:39 am Пон
Мнения: 11
Здравейте,

Искам да се вмъкна във вашата тема за малко и да кажа, че в големите супер-маркети продават смлян джинджифил в бурканчета (в раздела за тайландска кухня), който никак не е лош.

Това е за тези, които са се пристрастили към тази подправка и не им се иска да остават без нея у дома. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юни, 2008 4:51 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
potatobook написа:
в големите супер-маркети продават смлян джинджифил в бурканчета (в раздела за тайландска кухня), който никак не е лош.

Това е за тези, които са се пристрастили към тази подправка и не им се иска да остават без нея у дома. :P


Аз ползвам особено много този сух смлян джинджифил, но има голяма разлика между него и пресния - и във вкуса и в аромата. Както между пресния и сух кориандър, например.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юни, 2008 4:57 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Кристи, potatobook не казва, че смления джинджифил е сух, мисля че има предвид пресен, така както се продава настърган хрян.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юни, 2008 7:27 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Джинджифила,пресен,го запазвам за доста дълго време в чекмеджето за плодове и зеленчуци,НО добре увит в чиста и суха (той също добре подсушен!)"шумяща" торбичка.При някое поредно вадене,ако забележа макр и лека влага,добре подсушавам коренчето,подменям торбичката, и така!


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юни, 2008 11:14 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
IPA написа:
Кристи, potatobook не казва, че смления джинджифил е сух, мисля че има предвид пресен, така както се продава настърган хрян.


Ай, :-? аз защото никога не съм срещала пресен джинджифил в такъв вид, даже и през ум не ми мина, че може да става дума за подобно нещо. Sorry potatobook. :oops: Човек се учи, докато е жив, нали така? :)


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2008 12:26 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
IPA написа:
Кристи, potatobook не казва, че смления джинджифил е сух, мисля че има предвид пресен, така както се продава настърган хрян.


Ай, :-? аз защото никога не съм срещала пресен джинджифил в такъв вид, даже и през ум не ми мина, че може да става дума за подобно нещо. Sorry potatobook. :oops: Човек се учи, докато е жив, нали така? :)


Най-вероятно, защото пресният джинджифил има влакнеста структура, както хряна и също така се стърже доста трудно. Даже съм чувал, че има специални рендета за джинджифил.
Вероятно не е много технологично да се стърже в по-големи количества, затова и не е много популярно. Май най-често освен пресен, сме виждали само сушен и стрит (или смлян) на прах.
Но никога не е късно човек да научи нещо ново, нали :) :) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2008 10:25 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
potatobook, да не е маринован като този, който се използва при сервиране на суши. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2008 12:19 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Дек, 2006 9:39 am Пон
Мнения: 11
Здравейте, отново

Джинджифилът, който имам предвид, не е сушен. Трудно бих го нарекла и пресен, защото все пак е консервиран - в малки бурканчета (по-малки от пюрено бурканче). Настърган е и предполагам, че е маринован по някакъв начин.
На мен лично много ми харесва, купувам си го от Пикадили - там има щанд за такива тайландски, японски и т.н. храни и подправки.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2008 1:49 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
potatobook, предполагам, че става дума за едни пастообразни продукти, сред които, освен джинджифил, има и галангал, лимонова трева, разни къри пасти (червена и зелена) и т.н. в бурканчета по 100 мл. [hide]Thai heritage[/hide]

Тези подправки (има и сосове на същата фирма) се продават в повечето вериги супермаркети, поне в Хит ги има от доста време.

Недостатъкът (или по-скоро преимуществото им) е, че освен сол, не съдържат други консерванти и ако не се изконсумират за някакво определено време, се развалят. Точно по тази причина не купувам пастообразен джинджифил - колкото и да харесвам тази подправка, не можем да изядем едно бурканче, затова карам с пресен (той пък изсъхва :oops: )


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2008 4:18 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Дек, 2006 9:39 am Пон
Мнения: 11
Точно същите бурканчета имам предвид. Но не мисля, че се разваля толкова бързо. Аз моето си го държа в хладилника и го ползвам вече 3-4 месеца. Не съм забелязала някаква промяна във вкусовите му качества.

Между другото и останалите пасти и бърканици от тази марка също са страхотни. Препоръчвам ги на всички без колебание.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2008 5:43 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Моите бурканчета са на по една година :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юни, 2008 8:32 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Дек, 2006 9:39 am Пон
Мнения: 11
biskvitka написа:
Моите бурканчета са на по една година :oops:



Еее, явно не си падаш толкова по джинджифила, :P


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юни, 2008 2:07 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Преписвам от една друга тема следното лично изпробвано средство:
"А колкото до разните му там бурканчета със скъпи подправки,които се ползват "по малко" и остават за още няколко пъти-аз просто ги пъхам във фризера!!!"


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юни, 2008 11:15 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Пюрето от джинджифил го видях във Фантастико при тайландските стоки. Няма други добавки, без MSG и консерванти.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юни, 2008 11:37 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
potatobook написа:
biskvitka написа:
Моите бурканчета са на по една година :oops:

Еее, явно не си падаш толкова по джинджифила, :P

Падам си, но винаги имам пресен и на прах, понякога купувам и захаросан, а ако ми залежи пресният, го мариновам. Затова не ми се е налагало да купувам паста...


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юни, 2008 1:52 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Само да добавя, че за да ви порастне от коренчето растенийце, трябва да посадите оформена "подутинка" от корена, която задължително да има "оченце", т.е. пъпка от която да тръгне. Трябва да е на топло и влажно и мисля, че не може да презимува навън.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 27 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB