Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:15 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 50 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 11 Фев, 2008 9:44 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Тъй като имам слабост към пресните подправки, смятам и тази година да си посадя някои нещица в саксии на балкона.

Как процедирам аз:

1. Започвам с избиране на семена. В никакъв случай не се ръководя от място, брой на саксии или подходящо изложение - харесвам си нещо и го купувам :oops:

2. Тествам семената. Как става това:
В кутия от шоколадови бонбони слагам памучета (в гнездата от бонбоните), напръсквам с вода и отгоре поръсвам семената. Добре е някъде да се запише в кое гнездо какво се слага. Отгоре покривам с фолио за свежо съхранение и покривам с капака на кутията. После оставям на някой шкаф на топло.

Проверявам през два-три часа, какво става в кутията (нямам търпение да ги гледам по веднъж на ден :mrgreen: ) и установих, че руколата пуска листа след 24 часа :shock: Някои от останалите дори не са набъбнали по това време.

ImageПредставителите на сем. Сложноцветни покълват след 2-3 седмици (според градинарските сайтове), така че не се отчайвайте, ако не стане веднага.

3. Сега е моментът да се прецени кои растения ще заслужат мястото си във вашата импровизирана градинка. Правят се много сложни изчисления колко саксии къде ще бъдат разположени, като имайте предвид, че винаги има място за още една.

4. Семената вече са тествани и се вижда, от кои ще поникне нещо и кои са за боклука и на тяхно място се купуват нови.

Сега може покълналите семена да се засадят в саксии (или в кофички/чашки за кафе или каквито малки съдинки имате), докато стане време да се изнесат в големи саксии навън или направо в градината (ако пред блока имате кучета или помияри, идеята с градинката не е добра), или пък да се вземат нови семена от пакетчетата. С това ще се загубят само ден-двайсет :P

Има и по-лесен начин - да се купи готов разсад от специализираните магазини или от баби на пазара.

5. При засаждането на разсада трябва да се съобразим с написаното отзад на опаковката на семената или на информацията в интернет - колко високо става растението, на какво разстояние се засаждат стръкчетата, къде да се намира саксията - на слънце или на сянка.

Като че ли това е всичко, ако се сещате за нещо, пишете и вие 8)


Attachments:
test.JPG [35.32 KiB]
Downloaded 172 times
 Profile  
 
Сготвено на: 13 Фев, 2008 10:45 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Страхотно, Биски :!: :) :)
Аз досега го карах основно на кълнове от какво ли не, но първоначалната идея беше за свежи подправки. Обаче пустата зима така ми пийва силите, че последното с което ми си занимава е садене на зеленина...
Сега остава да кажеш и нещо за сезона, когато е най-подходящо засаждането. При мен няма да е преди Април, но пък саксиите ще бъдат на специално направен за целта щендер на затворен, добре изолиран, но неотопляван южен балкон.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Фев, 2008 10:59 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Меги, за сезона на повечето подправки отзад пише, че се засяват семената през ранната пролет, а разсад се прави през късната зима.

На южен балкон през април няма да имаш нужда от разсади - сей директно в саксиите.

Миналата година сях директно през май, така се получи и каквото стана, го събирах в края на септември, октомври :(
Може би сега избързвам, нямам достатъчно саксии и пръст, ремонтът на балкона не е направен, но "сърце юнашко не трае" :lol:

Освен подправките, тази година ще има и салати - рукола и синап. За тях няма да правя разсад, защото никнат страшно бързо. Тях когато и да ги посееш, ще си имаш реколта съвсем бързо.

И още нещо - не се искат кой знае какви усилия, а удоволствието от човъркането в саксии и от това, да гледаш как изниква ново растение, е невероятно 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Фев, 2008 1:34 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
... а удоволствието от човъркането в саксии и от това, да гледаш как изниква ново растение, е невероятно 8)


Това си е чист мазохизъм, при това цапащ! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Фев, 2008 3:39 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз за цапането нямам претенции, но пък си е въпрос на човек, дали обича да се рови в саксии или не. Аз например хич не обичам, въпреки името си. :)
[hide]За тези, които не разбират - Маците по принцип много обичат да ровят в саксиите и да вадят всичко от тях, но аз съм малкото изключение. :) [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Фев, 2008 2:00 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Не само ровят, Маце, не само :lol:

Аз нямам нищо против да садя, не е чак толкова ровичкане, айде ся. Виж, засаждането на разсад си е мърлява и мъчителна работа, затова - директно семенца или пръчки, в зависимост от изходния материал.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Фев, 2008 11:07 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маце, напълно и изцяло се присъединявам! Предпочитам да си купя готовия продукт. Не става градинар от мен, макар че преди мнооого години, в изблик на някакви младежки любовни трели, засадих една роза. После - преди 4-5 години - разбрах, че майка ми я уморила. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Фев, 2008 10:37 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко написа:
Маце, напълно и изцяло се присъединявам! ...


Ми да взема да изтрия темата тогава... :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Фев, 2008 11:33 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Недей три, Биски. Просто хората са различни - едни обичат да си садят, други - не, трети по малко от двете.

Темата ще е интересна на първите, може да вдъхнови третите. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 1:29 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Права е ИПА.
Биски не съм се опитвала да омаловажа труда ти. И понеже очевидно съм към групата несадящи с интерес чета какво правят "другите". :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 12:01 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ми тогава да взема да споделя, какво се получи дотук:

Досега пониканаха: пореч, исоп, мащерка, риган (доста е хилав :( ), дребен, червен и обикновен босилек, два вида чубрица, целина (листна), корнишони, кервел. Едрия босилек го засях по-късно и засега не се знае, ще стане ли нещо от него, че са старички семенцата, а и са малко :( .

Пълен провал при джоджена и магданоза.
Джоджен и мента повече няма да сея, много са ситни семенцата и много трудно става, ще купя готови подправки и ще потопя стръкчетата във вода, те много бързо пускат коренчета. С магданоза ще опитам пак, но като се затопли времето.

Латинките засега още не са поникнали, но ще чакам, ако до седмица - десетина дни не стане нищо, ще пробвам с други семена.

Рукола, копър и синап ще сея директно в сандъче / саксии.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 1:00 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Биски, от къде купуваш разсад за руколата и санпа?


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 2:42 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Меги, не купувам разсади - всичко си отглеждам от семенца.

Семената за руколата купих от магазин за семена, а синапа - от сергия за подправки. Там имаше и бял, и черен.
[hide]Ако ти трябва нещо, казвай.[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 3:56 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Какво е исоп и за какво се ползува?


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 4:30 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Исоп


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 5:20 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:


Благодаря!


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2008 9:29 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Миналия месец бяхм на рожден ден и там на всички дечица подариха семена за бейби моркови и спанак.
Спанакът вече е поникнал, а морковчетата засях снощи.

Подправките растат (горе-долу), с изключение на кима, който изобщо не поникна, за което вината е моя, защото е в гаден сбит субстрат.

Снимков материал можете да видите на този адрес
Code:
http://www.cookiemonster.snimka.bg/album.php?album_id=240134


Домързя ме да надписвам снимките, а и не всичко е снимано. Другата седмица ще снимам пак 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2008 9:47 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
И на мен червеният босилек ми тръгна,но не съм го присадила още в саксия,понеже докато го донеса ,в колата му се беше случило малко премеждие.Ще изчакам да се стабилизира още малко и тогава.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2008 3:15 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Супер! Стискам палци, че моят червен много слабо върви :(


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 2:44 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Специално за Бисквитка, да си види рожбата, която изглежда така след като 10 дена ме нямаше в къщи.
Image


Attachments:
Photo-0014.jpg [67.08 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:09 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
:shock: Миш маш, браво! Братчето (или сестричката) на твоя босилек е в доста по-голяма саксия, наторено е с органични торове, но е доста по-мъничко.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:11 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Значи е време да заминеш някъде за 10 дена и ще дръпне :lol:

Аз, срам не срам, си признавам, че още не съм си пресадила естрагона, но той си расте :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:15 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Това за 10 дена е вярно, когато майката е щастлива и децата и вървят добре. :)
А иначе само за снимката съм го изкарала навън, а го гледам в кухнята на едно специално място където всичко върви.Даже още не съм го торила.


Last edited by миш маш on 02 Юни, 2008 3:33 pm Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:21 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
миш маш написа:
а го гледам в кухнята на едно специално място където всичко върви.


Уау, и какъв е трика.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:27 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Тайната е във изтока, и под сурдинка има още една.Стои върху пералнята и не само то , и затова им казвам тръскани цветя.Всеки път като почне да центрофугира се обработват допълнително.Всички саксии които са там растат като луди. :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 50 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB