Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:42 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 50 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:35 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Това е наистина забележителен трик :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:36 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Че това си е направо ноу-хау в цветарството. Патентовай го. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:45 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Благодаря за комплиментите, нали знаете как са се правили всички по големи открития. :) Но за сега искам да усвоя по скоро готварството, а после може и цветарството.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 3:50 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
При мен навсякъде е изток, но пералнята е в една тъмна ниша и е с горно зареждане, така че на нея освен прахоляк, друго няма :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юни, 2008 6:01 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ами пробвай с миялната тогава и там става. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2008 2:05 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
А може ли да кажете от къде купихте семена за естрагон,защото аз не съм виждала,а гледам много :P .


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2008 9:42 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
От изложението Флора. Ако искаш, пиши ми на лични.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2008 10:02 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Потвърждавам теорията за "тръскани" цветя или подправки.Още веднъж мерси на Бисквитка, цялата кухня мирише на босилек, аз го бера ,а той расте още повече.Вече незнам какво да правя.Съжалявам ,че не засях повече подправки.А дали е късно?
Image


Attachments:
Photo-00022.jpg [81.75 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2008 10:21 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Потвърждавам теорията за "тръскани" цветя или подправки.Още веднъж мерси на Бисквитка, цялата кухня мирише на босилек, аз го бера ,а той расте още повече.Вече незнам какво да правя.


Аз подправки нямам в саксии, но купените винаги се чудя как да ги съхраня за по-дълго. Копър и магданоз нарязвам на ситно и с малко сол в камерата, но с джоджена и босилека не се получава. Поради това ги съхранявам само около седмица. Ако някой има идеи.... И да кажа, че не ги искам сушени, а пресни.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2008 3:39 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Юни, 2006 10:24 am Вто
Мнения: 37
Моят босилек изобщо не тръгна.... Но естрагон, розмарин, лавандула, салвия, риган, мента и чубрицата вървят добре. Засадих и два микса със салатки но не ги разсаждах, а само бера най-външните листа. Аз засадих жълти домати и чери доматчета (те са ми страст), като започнат да връзват ще опитам да пусна снимков материал.
Опитвам и с едни жълти ягоди тази година, и чичи чушки.
Много ми се искаше да си намеря хубави големи керамични саксии има едни "ягодарници" им казват, но в единствения магазин в който имаше бяха малко малки за цената си 8) . Иначе тези саксийки са перфектни за не големите панелни балончета..
Биски напълно те разбирам с тази страст.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 12:35 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
миш маш написа:
...А дали е късно?...

Не е късно, миналата седмица засях втора партида босилек, че единственият, който тръгна добре, всеки момент ще прецъфти.

Тук е моментът да отбележа, че докато е само напъпил, цветовете се изрязват и така се отлага цъфтежът /съответно се удължава животът на растението.

Миш, радвам се, че при теб върви, моят червен изобщо не е хубав и ще освободя място за нещо друго. Поне се убедих, че проблемът не е в семената :oops:

Смехурко, съжалявам, че и при теб не расте босилек, толкова го обичам, а той... :cry: За сметка на това съм впечатлена от разнообразието от подправки, които отглеждаш, виждам, че и ти си маниак 8)

P.S.Подли акари и въшки нападнаха градинката ми! :evil: След малко отивам да пръскам с тютюнев извлек.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 1:18 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Biski,
даже и да са цъфнали, ако се маха цъфтежа, пак няма проблем, но наесен все пак стъблото се вдървява.
В индустриални условия знам, че прибират и засяват реколта на 2 седмици.

За съхранението на босилека знам и съм виждала да се съхранява в зехтин - нарязан, пасиран или на цели клончета.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 1:24 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Лени написа:
Biski,
даже и да са цъфнали, ако се маха цъфтежа, пак няма проблем, но наесен все пак стъблото се вдървява.
В индустриални условия знам, че прибират и засяват реколта на 2 седмици.

За съхранението на босилека знам и съм виждала да се съхранява в зехтин - нарязан, пасиран или на цели клончета.


Да, това е чудесен начин, но не е пресен вече, така съхранен.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 1:38 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Ами точно толкова е пресен, колкото и замразените продукти са пресни :mrgreen: Запазва вкуса на пресен, а не като сушен...а и зехтина се овкусява и е много приятен за салатки, когато в него има клонче босилек.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 2:18 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Лени написа:
Ами точно толкова е пресен, колкото и замразените продукти са пресни :mrgreen: Запазва вкуса на пресен, а не като сушен...а и зехтина се овкусява и е много приятен за салатки, когато в него има клонче босилек.


Не е точно толкова пресен именно защото има зехтин в него или босилек в зехтина (зависи от интерпретацията), а пък на мен понякога ми трябва босилек без зехтина.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 4:26 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца написа:
...на мен понякога ми трябва босилек без зехтина.


Варианти два: купуваш по три стръка за 2 лв или отглеждаш целогодишно в саксийки върху пералнята.

Лени, изрязвам колкото мога цветовете, аз и без това ползвам само листата, но акарите вече са се погрижили да го съсипят, но не са познали, днес ще ги почерпя с трета доза био отрова - този път цвик :bat:

Пък скоро може да си имам нова реколта босилек :plz:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 5:56 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Тцтц, Биски, ти си била биотерорист! :lol:

Шегата настрана, как ще ги претрепе цвика? Това нали беше нещо отпадъчно от сирената/млеката? :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 8:08 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ся да обясня моите методи за биотероризъм:

Първа фаза: пръскане с чеснов извлек. Акарите се оригват на чесън, смърдят ужасно и това им пречи да завържат контакт с другия пол. Съответно не се стига до :seks:

Втора фаза: пръскане с тютюнев извлек. Акарите се замайват от тютюна, дихателната им система се скапва и много от тях си отиват от рак на с каквото там дишат.

Трета фаза: пръскане с цвик. Оцелелите акари са озверели от глад, защото растенията от толкова пръскане не стават за ядене. Тогава се нахвърлят на цвика, който раздува храносмилателната им система, като всички ферментирали млечни храни, и това ги кара да умират в мъки.

А сега сериозно - не помня подробности относно цвика, но някой беше писал за прясно мляко. А и мацката, която ми даде цвика, каза, че работи.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 9:11 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Поправям се, Биски - ти си звяр направо! От тези подробни описания почти ми дожаля за паразитите :P


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2008 2:08 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Веднага проверих и се оказва, че тук в Испания за такива деяния те вкарват за дълго в дрънголника за мъчение на животни! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2008 9:30 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко, не го вярвам, в Испания използват много силни отрови без да им мигне окото, а моите методи поне са безвредни за околната среда.

Mежду другото, Бироразливачов счупи бутилката с цвик :hair: и така провали последния етап.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 9:39 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Намериииих,намерих си семена от естрагон!!!И не само това,ами си купих и семена за някакви "балконски" домати-не само червени,ами и жълти!!Нещо като чери-доматките са.Имаше и два -три вида чери.Накупих си,защото пролетта,когато търсих,нямаше!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 11:16 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Честито! 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 11:48 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Честито и от мен! :) Между другото има и жълти чери домачета. Може би тях си закупила.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 12:06 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Тц,на пакетчето пише-"балконски ацтек".На пакетчето с червените-само "балконски домати".Фирмата е Сортови семена.Естрагона пък е на фирма Лактофол.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 50 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB