Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:37 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 60 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 10 Юли, 2008 12:17 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
В темата Шкембе чорба MR.LAZY написа:
kristi написа:
И настърган хрян...
Не звучи като български вариант за шкембе-чорба. Просто хрянът не е много "известен" у нас.

Още когато бях малка, баща ми ме учеше да слагам настърган хрян на всякакви супи. Сега за шкембето не знам, но иначе си е съвсем известна в България подправка, при това вкусна и много полезна. Отделно, че лично аз не харесвам тази рецепта за шкембе чорба но това си е друга тема. Въпрос на вкус все пак.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 1:42 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Телешкото варено го свързвам с хрян от детските си години.

Май в софийско са феновете на шкембе с прясно мляко, а в пловдивско - с кисело, яйца и брашно. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 6:05 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
IPA написа:

Май в софийско са феновете на шкембе с прясно мляко, а в пловдивско - с кисело, яйца и брашно. :mrgreen:

Не е до регион ИПА, и тук, и навсякъде има привърженици на прясното мляко.Може би защото аз не го понасям , и затова ,че когато едно време се е готвило шкембето то е било истинско и не е имало нужда толкова от доовкусяване.А сега с това бланшираното шкембе, което няма никакъв вкус, само прясно мляко не ми стига.Но пак казвам въпрос на предпочитания.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Шкембе чорба
Сготвено на: 10 Юли, 2008 6:52 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
MR.LAZY написа:
Просто хрянът не е много "известен" у нас.


Шефе, на семейната ни вила близо до София хряна си растеше яко като киселеца и лапада, помня как го плюскаха скакалците. Мисълта ми е, че е достатъчно разпространен за да влиза в широка употреба. Недей казва, че е неизвестен само щото си градско чедо. :P

Извинете за спама, шкембе-чорбаджии.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 6:58 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
То и бабите на село знаят за босилека, като за онази китка "дето с нея благославя попа". Това, че расте туки там, не означава, че е характерен за БГ кухнята.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 7:02 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ми погледни какво са писали ИПА и Миш маш...

Освен това бабите варират регионално :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 7:21 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Куцо пиле написа:

Освен това бабите варират регионално :mrgreen:

Освен с ИПА да сме от един край , ама не вярвам.Яде се хрян в България, наистина.А за босилека е прав Админа.И аз това съм го чувала.Но онзи е друг сорт. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 7:34 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
И всички знаят, че на киселото зеле се слага хрян, за да го държи стегнато. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 11:32 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
IPA написа:
И всички знаят, че на киселото зеле се слага хрян, за да го държи стегнато. :lol:
Много си права, слагат го "за да държи стегнато", а не като подправка рецептата за кисело зеле.

А, понеже обнчам да предоставям доказателства, вие си правете сами изводите:

рeцeпта хрян под 3 хиляди резултата

рецептa чубрица над 20 хиляди резултата

рецепта магданоз над 50 хиляди резултата

рецепта сол над 500 хиляди резултата

Я, кажете ми на колко бабите са готвили нещо с хрян (без киселото зеле, където е консервант)? И колко често? Повтарям, хрянът не е типично българска подправка. При руснаците - да.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 11:45 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Не може да се сравнява хряна със чубрицата, магданоза , а още по малко със солта.Това е удар под пояса.Никой естествено не готви със хрян, но това не значи , че не е популярна притурка , заедно със оцет, евентуално и чесън , към супи, даже и горчица са си правили домашна навремето(подчертавам навремето ,което значи, че е доста позната ).В България.Аз лично не приемам сравнението.Даже бих си позволила , да кажа , че е по позната даже от розмарина да речем.


Last edited by миш маш on 10 Юли, 2008 11:49 pm Чет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 11:47 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Защо да е удар по кръста? Сравнявам типични български подправки и доказвам, че хрянът НЕ Е такава. Че, то с каперси има повече рецепти.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 11:55 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Съгласна съм , че с каперси може и да има повече рецепти, ама те български ли са? И в крайна сметка спора за какво е ? Дали е българска подправка хряна, дали е познат , популярен в България или колко рецепти има в нета с хрян.?


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 8:36 am Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Шефе, извивнявай, ама солта да я сравняваш с чубрица, хрян или квото и да било не е честно. А за рецептите с каперси не се учудвам - нали са актуални и модерни, както и чери-доматчетата, дето ИПА беше отбелязала, че май са най-използваните в България.
За жалост нямам живи баби да ги питам какво са готвили с хрян.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 11:00 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мога да се допълня - освен чери доматите също и царевица от консерва, просто няма салата или манджа дет не и се ръга царевица.

царевица рецепти - 69,500 Bulgarian pages for царевица рецепти, ми тя по-популярна от магданоза.

Не мисля, че хрянът се е обработвал термично - най-често се приготвя настърган, смесен с оцет като овкусител на ястия, както и за горчица, участва в туршии и салати.

Може и да държи зелето стегнато, ама всички го знаят, а и придава вкус на зелевата чорба.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 12:05 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
миш маш написа:
Съгласна съм , че с каперси може и да има повече рецепти, ама те български ли са?
Именно, че не са български, а толкова познат, колкото и хряна. 8)

миш маш написа:
И в крайна сметка спора за какво е ? Дали е българска подправка хряна, дали е познат , популярен в България или колко рецепти има в нета с хрян.?
Колко рецепти има в нета е приблизителен ориентир за това колко се ползва. Това, че ти, ИПА и КП го познавате, не означава, че е разпространен в България. Но явно няма смисъл да ви убеждавам, след като фактите не могат да го направят.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 1:23 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
MR.LAZY написа:
миш маш написа:
Съгласна съм , че с каперси може и да има повече рецепти, ама те български ли са?
Именно, че не са български, а толкова познат, колкото и хряна. 8)

миш маш написа:
И в крайна сметка спора за какво е ? Дали е българска подправка хряна, дали е познат , популярен в България или колко рецепти има в нета с хрян.?
Колко рецепти има в нета е приблизителен ориентир за това колко се ползва. Това, че ти, ИПА и КП го познавате, не означава, че е разпространен в България. Но явно няма смисъл да ви убеждавам, след като фактите не могат да го направят.


Съжалявам дами, но аз ще се подмажа на шефа. Според мен хрянът не е чак толкова употребявана подправка. Не съдя от собствения си опит (най-малкото защото е минимален в това отношение). Аз лично изобщо не бях чувала за шкембе с хрян, даже ми звучи леко странно. Освен, че не е много популярен той е и твърде специфичен, което още повече намалява употребата му. И (маз-маз) наистина смятам, че е показателно количеството рецепти в нета за разпространението му.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 1:36 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Що не търсите рецепти с горчица? :mrgreen: Все пак там хрянът е основна съставка. Ей че глупав спор се е заформил....


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 2:11 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
И (маз-маз) ...
:lol: :lol:

Лени, ако не си чешем езиците много сериозни ще станем ;) Аз предлагам да се направи национално проучване доколко хрянът сам или като съставка на горчица/прибавка на кисело зеле присъства в българската кухня и толкоз. Гугъл изобщо не ми е критерий в конкретния случай.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 2:16 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
Маца написа:
И (маз-маз) ...
:lol: :lol:

Лени, ако не си чешем езиците много сериозни ще станем ;) Аз предлагам да се направи национално проучване доколко хрянът сам или като съставка на горчица/прибавка на кисело зеле присъства в българската кухня и толкоз. Гугъл изобщо не ми е критерий в конкретния случай.


Аз съм за, най- обичам проучванията, направо съм луда по тях, само кажете от къде да почна и ще изръшкам страната. :) (а може и българите в изконните български твърдини, земи и прочие, а на финал и всички българи в чужбина :lol: ).


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 2:23 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Вярно! Как не се сетих, че това ти е краста на теб, Мацо :mrgreen: Давай!


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 2:42 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
Вярно! Как не се сетих, че това ти е краста на теб, Мацо :mrgreen: Давай!


Като за начало може с една анкетка от тук да стартираме, пък после ще минем в национален (а после и в международен) мащаб. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 3:21 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Маца, компания искаш ли за пътуването, все пак трябва да има представители и от двете страни на спора. :roll: :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 3:28 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Маца, компания искаш ли за пътуването, все пак трябва да има представители и от двете страни на спора. :roll: :)


Става, става. Ама аз мога да съм и от другата страна на спора. Въпросът е само от коя страна е вилицата. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 3:42 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
А Шефа , ще ни командирова ли? Ако е така викам да почнем от странство. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 3:52 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Тъй, тъй, в сряда пътувам за Влашко, ще разузная как стоят там нещата, хем че ще съм на бивша българска територия :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 60 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB