Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:27 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 25 Дек, 2009 4:01 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Дек, 2009 3:57 pm Пет
Мнения: 5
Location: SF
Здравейте !! Нова съм , не съм чела много форума, но ще се радвам, ако можете да ми помогнете .Търся една индийска подправка , която е златна...знаете ли как се казва и дали евентуално я има някъдев СФ ?


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Дек, 2009 10:46 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
te_dda написа:
Здравейте !! Нова съм , не съм чела много форума, но ще се радвам, ако можете да ми помогнете .Търся една индийска подправка , която е златна...знаете ли как се казва и дали евентуално я има някъдев СФ ?


Хайде малко по-конкретно, а... :)
Ако говорим за златна, такава най-определено няма.
Ако говорим за толкова скъпа, та чак ти излиза "златна", това единствено може да бъде истински натурален шафран, ако става въпрос за цвят, това единствено може да бъде куркумата, наричана още и турмерик.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Дек, 2009 5:46 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Дек, 2009 3:57 pm Пет
Мнения: 5
Location: SF
Ами златна е на цвят - като фолио изглежда...поне така изглежда там, където видях да я изполват нестандартно - върху нокти...и нямаше и да разбера,че е подправка, а не фолио за вграждане, ако не ми бяха казали...обаче нямам никакво друго инфо, освен че това въпросно " много златно" дето го вграждат в картинките по ноктите е индийска подправка... :) надявам се да е достатъно конкретно, за да ми помогнете :) ;) ...ше черпя :sirene: :bell2: :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Дек, 2009 6:20 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
te_dda написа:
Ами златна е на цвят - като фолио изглежда...поне така изглежда там, където видях да я изполват нестандартно - върху нокти...и нямаше и да разбера,че е подправка, а не фолио за вграждане, ако не ми бяха казали...обаче нямам никакво друго инфо, освен че това въпросно " много златно" дето го вграждат в картинките по ноктите е индийска подправка... :) надявам се да е достатъно конкретно, за да ми помогнете :) ;) ...ше черпя :sirene: :bell2: :mrgreen:


Ами, това едва ли е подправка, в смисъла на ароматизираща и овкусяваща подправка.
Най-вероятно това е декориращ елемент. Златното фолио, т.н. "златен варак" е толкова фин, че може спокойно да се ползва за декориране на водки, вина, шампанско, ако не броим полагането му при рисуване на картини, основно икони.
Понеже златото е метал, който е невероятно пластичен, то той може да бъде изтеглен и пластифициран до безкрайно тънко листче.
Дори доста трудно може да се съхранява и художниците го купуват в тефтерчета, между два хартиени листа. то даже не може да се пипа и с ръка, защото безвъзвратно се полепя по пръстите. Взема се с мека, фина четка и чрез нея се полага върху това, което ще декорираме. Освен за декориране на икони, се използва и за горещо пресоване върху корици на книги.
Когато говорим, обаче, за злато, имайте предвид, че става въпрос за супермикроскопични количества като тегло. От грам злато могат да бъдат изтеглени квадратни метри златно фолио, благодарение на уникалната му пластичност и здравина.
Това е, което знам за златното фолио, но това едва ли би могло да служи за подправка, в смисъла на истинска подправка, а не за декорация.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Дек, 2009 2:44 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Дек, 2009 3:57 pm Пет
Мнения: 5
Location: SF
да, може би точно за това става въпрос....разбрах,че е нещо, което се използва в сладкарството...и да, на мен ми трябва за нокти и ще го пипам с четка...евентуално :mrgreen: :mrgreen: ...а имаш ли идея къде да го търся ?


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Дек, 2009 4:47 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
te_dda написа:
да, може би точно за това става въпрос....разбрах,че е нещо, което се използва в сладкарството...и да, на мен ми трябва за нокти и ще го пипам с четка...евентуално :mrgreen: :mrgreen: ...а имаш ли идея къде да го търся ?

Във всички магазини за художнически принадлежности и пособия.
В краен случай - просене от познат художник, който се занимава с правенето на икони... :P
Защото със сигурност не си заслужава купуването на цяло "тефтерче" със златно фолио единствено за коледно варакосване на ноктенцата... :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Дек, 2009 11:43 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Дек, 2009 3:57 pm Пет
Мнения: 5
Location: SF
Благодарч ти наистина...то се оказа,че аз съм отгледана с това фолио :lol: майка ми работеше в печатница едно време и ми носеше да си рисувам с него златни буквички....ама де да знам, че за това ставало въпрос....ама така е като не ти казват нещо директно и трябва да пооткраднеш оттук там сам всичко:).. мислех,че става въпрос за някакъв прах... Сега ше "крада" точно как го слагат :lol: :lol: ..и не е само за коледни нокти, а изобщо...тея рускини такава кич мода са наложили, че всичко дето е шарно и лъскаво е модерно :lol: :lol:

Ако ти е интересно виж за какво става дума...

пфу, не можело..нова съм била....а дали така става? ww.liliya.od.ua/gallery/pics/0064.jpg...:))))

Иначе - мерсаж отново за инфото, а черпенето - ето, както съм обещала :cheers: :pizza: :knife: 8) 8)

хм...нямате много вкусни икони....във форума, дето аяз пребивавам обичайно, дето е на съвсем друга тема, има къде къде по-вкусни иконки , ама карай :) ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2009 12:20 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ами дай линк да "пооткраднем" вкусни емотикончета.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2009 12:39 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
te_dda написа:
Благодарч ти наистина...то се оказа,че аз съм отгледана с това фолио :lol: майка ми работеше в печатница едно време и ми носеше да си рисувам с него златни буквички....ама де да знам, че за това ставало въпрос....ама така е като не ти казват нещо директно и трябва да пооткраднеш оттук там сам всичко:).. мислех,че става въпрос за някакъв прах... Сега ше "крада" точно как го слагат :lol: :lol: ..и не е само за коледни нокти, а изобщо...тея рускини такава кич мода са наложили, че всичко дето е шарно и лъскаво е модерно :lol: :lol:

Ако ти е интересно виж за какво става дума...

пфу, не можело..нова съм била....а дали така става? ww.liliya.od.ua/gallery/pics/0064.jpg...:))))

Иначе - мерсаж отново за инфото, а черпенето - ето, както съм обещала :cheers: :pizza: :knife: 8) 8)

хм...нямате много вкусни икони....във форума, дето аяз пребивавам обичайно, дето е на съвсем друга тема, има къде къде по-вкусни иконки , ама карай :) ;)


:lol: Абе, честно казано, видях чудесията на Лилия, обаче нещо не ме вдъхнови...
Още не съм обърнал резбата, сигурно, затова... :oops:
Обаче, както казват любимите ми руснаци "Нельзя, но если очень хочеться - можно!"... :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2009 12:41 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Дек, 2009 3:57 pm Пет
Мнения: 5
Location: SF
ww.tialoto.bg/forum/posting.php?mode=smilies

пускам адреса така, за да ми приеме мнението...мислех си че имаме торта,но сме нямали :cry: :cry: ...ама :) :) има бира скара и вафли , кафе и пуканки ...пък и други различни от вашите иконки, които ако моете да си "откраднете" няма да е зле 8)



и понеже не можело и толкова скоро да пускамново мнение, ще отговоря на готин тук :

абе въпросът беше да видиш как стои фолиото и за какво го търся....иначе съм я признала тая лилия за номер едно,но това не значи,че ще си направя такива шарени нокти с формата на ноктите на баба яга, та да се чудя как да си събуя/обуя гащите :mrgreen: :mrgreen:

не съм ви свикнала със странностите :)) при нас пък не може да се редактират мнения...поне в основните подфоруми...защото преди време обидени потребители, едни от основните , си отидоха от форума и изтриха всичките си мнения и всички теми останаха неразбрани за новите потребители...и сега, зза да не се нарушава реда в дискусиите в темите не може да се трие и редактира.. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB