Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:39 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 
Message
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 3:23 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Някой да знае къде в София мога да си купя черни пипери:
червен;
зелен;
бял.
Пратиха ме за зелен хайвер в Рамстор, търсих в Била и Метро, на Женския Пазар - няма. Единствено продават омешани четирите вида в пиперници. А хич не ми се ходи до Истанбул... :oops:

А, и още един въпрос. Пак в Турция има една подправка за салата - тъмно червена (примерно като изсушено цвекло), леко киселее, седи твърда (като едро смлян червен пипер), но не хрупа, на арабски е Сумаа, на турски Сумак, във Варна я гледали като декоративно растение, има я в Рамстор, но немляна и доста стара. Да знае някой как се казва на български и от къде може да се вземе? Пояснявам, че става въпрос за "стандартна" салата краставици, домати, лук.

И като съм тръгнал да пиПам: Звездев непрекъснато говори, че самардала е любимата му подправка за сирене. И нея я търсим поне от два месеца по магазините, но както викаше вуйчо ми "Заплакала гората за Стоян хайдутин".


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 3:42 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Зелен пипер съм виждала само на марката "Котани",аз лично си я купувам от "Европа",много го харесвам този вид пипер..леко смолист аромат..чудесен,за салати сосове. :)
Бял пипер,лесно можеш да намериш,не си спомням "Котани" дали имат,но съм сигурна ,че "Пимента" имат,в едни малки картонени кутйки.Във "Фантасико" го има.
Самардала,има не лоша на "Биосет",в "Европа" и "Хит" в стъклени шишенца.
Розов пипер ..отделно не съм срешала никъде . :(

Бял пипер , Самардала и пипер"Меланж" (не в мелничка,а в насипно състояние) си купувам от едно магазинче за подправки на пазара в жк."Младост",ако ти е на път провери..има доста екзотични подправки,които са по трудни за откриване.

Тази турска подправка..много ме заинтерсува ,досега не съм я чувала,но веднага ще проуча въпроса,и ако намеря нещо ,ще те осведомя!
:)


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 3:56 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Image
На руски се казва сумах, обаче изобщо нямам представа, как е на български.
Информация за растението има тук.


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 4:04 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Според този сайт,sumac на български е сумак.Виждала съм го това растение,но никога не съм предполагала ,че е подправка... :shock: .


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 4:16 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
10x за бързите отговори.
Ще взема да си тургна подписа от другите форуми - "Вервайте ми" :lol:
Сумака е наистина страхотна подправка - нарязвам по-воден лук на едро и го размачквам заедно с 1 ч. л. от подправката.


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 4:34 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Днес си купих бял пипер от Метро, не беше никак скъп 60 гр за левче и не е много стар


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 7:19 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
И понеже все пак иде реч за подправки, пък аз търсех инфо, все пак да си кажа за какво най-вече употребявам тези "черни" пипери. Моля профешънълите да ме извинят за наименованието, сигурно има някакъв обобщаващ термин, но аз не го знам :oops:
Черен пипер - ясно, няма какво да пиша. Стандартна употреба. Графинята в "Алиса в страната на чудесата" го ползваше за сладки. Може и да може, не знам.
Зелен пипер - за любимия ми пиперов стек. Има го в "Международна кухня". Освен това във вече доста по-умерени количества за повечето сосове за свежи салати.
Червен "черен" пипер - Все още не съм открил по-подходящата подправка за пуйка/патица с кисело зеле. Става за по-тежки ястия, но внимание: вкуса му е доста "рязък" и трябва да се използва доста умерено.
Бял - в 90% от случаите го ползвам млян за директно "пиперене" върху вече готови печени или пържени сухи меса. И с малко лимонов сос става убийствено.


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Мар, 2005 8:01 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Kriss написа:
Черен пипер... Графинята в "Алиса в страната на чудесата" го ползваше за сладки. Може и да може, не знам...

Може, може! Имам рецепта за едни бисквитки с много подправки, между тях и черен пипер. Отдавна се каня да ги направя, само че още нямам всичките необходими продукти :oops: (напр. меласа).


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 09 Апр, 2005 2:18 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Самардалата и на мене ми е любима подправка, т.е., сол със самардала.
Чиста самардала, без сол никога не съм виждал, затова и идеята да ръсиш сол върху сирене малко нещо ме шокира.
Самардала в пликчета, при това с много високо качество аз купувам от едно много миниатюрно магазинче в близост да руски паметник, зад спирката на тролеите, посока НДК. На магазинчето няма фирма, но характерното е, че пред него има голяма машина за кафе, направо на тротоара. Всъщност се вижда само вратата, а магазинчето се и с ширината на самата врата и около 2 м. дълбочина. Но пък е Раят на подправките, кафе, чай и какви ли не още чудеса, кълнове и т.н.
Обслужва ви едно приятно младо момиче, винаги усмихнато и страшно любезно.
Добавям още малко информация за тези, които биха се заинтересували.
Магазинчето се намира след площада с Руския паметник, на бул. Скобелев, по посока Петте кюшета, отдясно, зад спирката на тролеите.


Last edited by gotin on 10 Апр, 2005 2:12 pm Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 09 Апр, 2005 2:44 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
gotin написа:
Обслужва ви едно приятно младо момиче, винаги усмихнато и страшно любезно.

Направо ме заинтригува с този магазин за кафе и подправки :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 10 Апр, 2005 10:59 am Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Още едно дюкянче за подправки:

На ул. "Неофит Рилски" (успоредна на бул. "Патриарх Евтимий"), между бул. "Христо Ботев" и ул. "Самуил". Като се върви към "Христо Ботев", магазинът е от лявата страна. Има доста голямо разнообразие и продават и насипно, т.е. можеш да си купиш 10 гр.


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 09 Юли, 2005 11:20 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
[hide=Уф,първо да се оплача ,]че от петък нямам интернет..едва сега го пуснаха..това пак е много силно казано,постоянно прекъсва,едно мнение не мога да напиша като хората :evil: ImageОт една малка гръмотевица и после ..два дена на сухо.Извинете ,за Off-a :oops: .[/hide]
В петък ходих до "Женския пазар"-този път не се отбих в китайските магазини,а в арабските.. :mrgreen: Напазарувах си страхотни ,любими неща..намерих и Сумак,но понеже нямах нет,неможах нито да се похваля ,нито да изнамеря в каква рецепта се използва,а пуста склероза... :oops: Има интересен аромат,ощ утреще го пробвам и ако мога ще дикладвам.:)
Купих си и ''очушкан" (много се нервирах,когато се налагаше да го чопля) Кардамон,колко хубаво и силно мирише..няма търпение да направя едни сладки :) ,ама ще бъде след евентуалното посещение на Черноморието.:)
И малко не много качесвен Шафран,но все пак..съм доволна. 8) И още мноого неща,но няма да ви отегчавам.Очаквайте включване.;)


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Юли, 2005 12:45 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Е, направо се чувствам объркан от цялото това подправково многообразие. Ще взема да изкарам един курс на живо :twisted: Ама да ви се оплача - да знаете само как обикалях като муха без глава из Биллата да намеря хрян! Прословутата диджонска горчица - и в нея не видях хрян да има, ама нейсе - намерих една друга да съдържа!


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Юли, 2005 8:54 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ludetina написа:
...И още мноого неща,но няма да ви отегчавам...

Моля те, отегчавай ни, като чуя за подправки, изпадам в транс!


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 11 Юли, 2005 9:41 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Jasen написа:
Е, направо се чувствам объркан от цялото това подправково многообразие. Ще взема да изкарам един курс на живо :twisted: Ама да ви се оплача - да знаете само как обикалях като муха без глава из Биллата да намеря хрян! Прословутата диджонска горчица - и в нея не видях хрян да има, ама нейсе - намерих една друга да съдържа!


1. По-добре муха без глава, отколкото муха за риболов, набучена на кука! :mrgreen:

2. Хрянът в Билла е на щанда с майонезите, ако не се лъжа.


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 07 Дек, 2005 5:39 pm Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Ей го де сумак-а:
http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/gen ... c_lon.html
http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/cons ... phina.html
http://www.floridata.com/ref/R/rhus_typ.cfm
http://www.paghat.com/sumac.html


 Profile  
 
 Рецепта: "Черни" пипери
Сготвено на: 26 Авг, 2007 5:47 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Тази смесица от "черни" пипери взех преди няколко месеца от магазинчето зад спирката на тролеите на Руски паметник - нагледна илюстрация към темата
Image


Attachments:
IMG_4483.JPG [8.33 KiB]
Downloaded 2 times
 Profile  
 
Сготвено на: 27 Ное, 2007 3:51 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 07 Юни, 2007 3:54 pm Чет
Мнения: 16
Location: София
Kriss написа:
Някой да знае къде в София мога да си купя черни пипери:
червен;
зелен;
бял.

:yami: Ами, чуждестранните подправки често могат да се намират в чуждестранните магазини - индийски, китайски, арабски. Има много различни неща в магазините Пикадили - тази верига е по-различна по отношение на асортимента.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB